Rady a tipy

Cena plynu vás nemusí zruinovat. Vyzrajte na účty za energie!

Od   | 

Vytápíte plynem a každý měsíc se vám protáčí panenky při pohledu na výši zálohy, kterou platíte? V tom lepším případě se vám část výdajů vrátí při fakturaci na konci roku. V tom horším ale budete ještě doplácet. Poradíme vám, jak výdaje na plyn snížit.

Prověřte ceny ostatních dodavatelů, smlouvejte se stávajícím

V první řadě prověřte ceny svého dodavatele a podmínky ukončení smlouvy u stávajícího dodavatele. Pokud máte smlouvu na dobu určitou, což bude nejčastější případ, bude nutné dodavatele kontaktovat, že přejdete k novému, aby nedošlo k jejímu automatickému prodloužení. I tento záměr vám často může pomoci k tomu, že cena plynu bude nižší, aniž byste dodavatele skutečně museli měnit. Stávající dodavatel si vás bude chtít lepší nabídkou udržet.

Máte kvalitní kotel?

Starší plynové kotle mohou mít problém s nižší účinností spalování a vytápění. Prověřte si tedy jeho parametry a zvažte, zda investice do nového kotle nebude v dlouhodobém měřítku výhodná. Spotřeba se může snížit o jednotky až desítky procent v závislosti na konkrétním řešení.

Věnujte pozornost zateplení

Nemluvíme teď jen o zateplení fasády. Ta je sice samozřejmě velmi důležitým faktorem celkové spotřeby energie, ale šetřit se dá i v interiéru.

Můžete například izolovat trvale obývané místnosti, kde chcete mít vyšší teplotu vzduchu (obývací pokoj, dětské pokoje, ložnice, kuchyně) od těch, kde taková teplota potřeba není (chodba, sklepní prostory, schodiště). Toho lze docílit dokonalým utěsněním interiérových dveří, které je v moderních domech často podceňované.

Pozor dejte i na starší okna, která lze těsněním doplnit.

Maximální účinnost radiátorů

Také radiátorům můžete pomoci k vyšší efektivitě vytápění. Za radiátor na zeď nalepte reflexní fólii, díky které nebudou radiátory vytápět zeď za sebou, ale teplo půjde v maximální míře přímo do místnosti. V blízkosti radiátoru se nedoporučuje mít předměty, které pohlcují teplo – závěsy, dlouhé záclony. Určitě by jimi neměl být radiátor překrytý, teplo by se pak drželo především mezi závěsem a oknem. Nezapomeňte také na pravidelné odvzdušňování tepelné soustavy.

Všeho s mírou

Češi mají tendenci topit o několik stupňů více než je tomu v okolních zemích zvykem. Zvažte, zda nestačí mít v místnosti o několik stupňů méně a nazout raději pantofle a obléct tepláky a mikinu.

Větrejte rychle a intenzivně, u okna, kterým větráte, vždy topení nechte s předstihem vychladnout.


You must be logged in to post a comment Login