Rady a tipy

Jak často měníte ručníky a ložní prádlo? Zbořte mýty o hygieně v domácnosti a začněte konečně bydlet zdravě!

Od   | 

Hygienické prostředí v každé domácnosti je důležitým tématem. Veškeré povlečení, prostěradla, ale i ručníky vyžadují zvláštní péči, aby se předešlo vzniku nežádoucích bakterií. Hygiena v domácnosti s sebou nese širokou škálu mýtů. Jak často bychom měli měnit lůžkoviny, ručníky a ostatní textilie?

Zbořte mýty o hygieně lůžka

Během noci se na povlečení i na prostěradle zachycuje odumřelá kůže i pot, což vytváří vynikající semeniště pro bakterie a roztoče. Zatímco dospělému člověku tyto okem neviditelní nepřátelé výrazně neuškodí, u novorozenců to může být docela jinak.

Jak dopadl test parní pračky? Budete překvapeni výsledkem, stejně jako my!

Povlečení a prostěradla

Podle odborných průzkumů lidé vyměňují povlečení zhruba jednou měsíčně. Odborníci se však chytají za hlavu a alarmují, že je to opravdu nedostačující. Povlečení peřin a polštářů včetně prostěradel na posteli by se mělo pokud možno vyměňovat každý týden. Pokud si myslíte, že je to příliš, měli byste se držet termínu alespoň čtrnácti dnů. Prostěradlo by se přesto mělo měnit alespoň jednou týdně, protože se v něm usazuje nejvíce bakterií. Odborníci dokonce apelují na to, že pokud jste alergici, nebo se opravdu nadměrně potíte, měli byste povlečení i prostěradlo měnit jednou za tři dny.

Prostěradlo i povlečení měňte alespoň jednou za 14 dní

Pokud nebudete dodržovat hygienu, lehce se u vás může rozjet alergie.

Peřiny a polštáře

A jak často bychom měli prát peřiny a polštáře? Odborníci se shodují, že by měly projít pračkou alespoň dvakrát do roka. Otázkou ale je, jak velkou máte pračku, a jestli se do ní vůbec peřina vejde. Pokud ne, pak je můžete nechat vyprat v čistírně. Podle statistik je dokázáno, že pravidelné praní dvakrát do roka zvyšuje životnost peřin i polštářů.

Prodlužte životnost dek a polštářů díky pravidelnému praní.

A jak se starat o ručníky a osušky?

I u péče o ručníky vznikl jakýsi mylný úzus. Pokud si myslíte, že jejich výměna postačí jednou za týden, tak jste na omylu. I přesto, že do ručníku utíráte již umyté ruce, případně tělo, je to málo. Z kůže se drolí odumřelé kožní buňky, které v mokrém ručníku vykvetou v plísně a jiné bakterie. Odborníci apelují, aby se ručníky měnily alespoň jednou za tři dny.

Ručníky byste měli mít v koupelně v dobře uzavřené skříňce.

Staré vyhoďte

Rozhodně byste měli jednou za čas staré peřiny, polštáře a ručníky vyhodit a koupit nové. Polštáře a peřiny by se měly obměnit alespoň jednou za 3 roky, nikoliv jednou za deset let, jak si podle průzkumu lidé myslí. Co se týče ručníků, měli byste koupit alespoň jednou za dva roky nové ručníky a staré vyhodit, jen takto předejdete tvorbě bakterií a jiných neviditelných nepřátel.

Spí s vámi pes v posteli? Pak byste měli ložní prádlo měnit minimálně jednou týdně.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login