Články

Jak často byste měli měnit povlečení a proč je jednou měsíčně málo?

Od   | 

Také vás ve vašem dětství rodiče učili, že byste si měli měnit pyžamo jednou týdně a povlečení na posteli pak jednou měsíčně? Pak byste měli své naučené praktiky změnit a začít prát častěji. Jak často byste měli měnit povlečení a proč?

Převlékání lůžkovin jednou za měsíc je málo. Zdroj: Matějovský

Výzkumy hovoří jasně – a není to nic příjemného

Americká firma Mattress Advisor si nechala vypracovat studii, kde pracovala s tisícovkou respondentů. A co zjistili? Občané USA si lůžkoviny mění jednou měsíčně, většinou je však tato lhůta ještě o něco delší. Spousta z nich si do postele lehá i v botách (to se naštěstí České republiky netýká).

Vzhledem k tomu, že průměrný člověk vypotí za noc až dva litry potu a k tomu se přidávají i odumřelé kožní buňky, na nichž hodují všudypřítomní roztoči, jistě uznáte, že převlékání lůžkovin jednou měsíčně je opravdu málo.

Nezapomínejte ani na prostěradlo. Zdroj: unsplash.com

Ložní prádlo je třeba prát častěji

Za správnou dobu výměny ložního prádla je považován týden až dva. V případě, že s vámi spí i čtyřnohý mazlíček, mělo by to být ještě častěji. Zdá se vám to často? Pak si vzpomeňte, že tričko, které na sobě máte pár hodin denně, perete po jednom, maximálně dvou nošeních. Tak proč byste neměli prát povlečení, v němž spíte 8 hodin denně? Povlečení byste měli prát na 60 stupňů a ideálně i žehlit. Ne kvůli tomu, aby vypadalo dobře, ale kvůli likvidaci maximálního množství bakterií a roztočů.

Ložní prádlo perte na 60°C.
Zdroj: Hoover

Jak často byste měli prát potah na matraci?

Potah matrace je dalším místem, kde se usazuje velké množství nečistot. Ten byste měli prát alespoň jednou za půl roku, můžete i častěji. Ideální teplotou pro praní je 60 °C. Pokud nemá vaše matrace snímatelný potah a nechcete ji čistit hadříkem a mýdlem, pořiďte si chránič matrace, který se umisťuje pod prostěradlo.

Na ložní prádlo nepoužívejte aviváž. Zdroj: Matějovský

Jak na správné stlaní postele?

I stlaní postele by mělo probíhat trochu jinak – pokud ráno vstanete a rovnou stelete, jen necháte bakterie, aby měly prostor se ve vlhku a teple rozmnožit. Správně by postel měla alespoň půl hodiny větrat. Během této doby se můžete třeba v klidu nasnídat. A až potom postel ustelte.

Zdroj info: Co věděly už naše babičky, Příručka pro šikovnou hospodyňku


You must be logged in to post a comment Login