Zahrada

Je čas na zazimování trvalek: Jak na to?

Od   | 

Na teploměru se nám už první mrazík objevil a pokud jste to ještě neudělali, je ideální čas zazimovat a ochránit choulostivé trvalky, aby nám po zimě dělaly opět radost. Přestože některým druhům pravá zima nevadí, některé by mohly zmrznout.

Je ale potřeba pamatovat na to, že ani mrazuvzdorné trvalky nevydrží vše. Pokud nemají přikrývku ze sněhu a je silný mráz, nemusí zimu přežit ani ty nejodolnější odrůdy. Důležité je také zjistit, které druhy trvalek mají rádi vlhkou zimu a které naopak vůbec. Vrhněte se tedy na zahradu a poskytněte trvalkám přikrývku z listí, chvojí, slámy, nebo větviček ze živého plotu. Dostatečnou ochranu i výživu poskytne také přikrývka z kompostu.

Rostlinky před zimou nastříhejte. Zdroj: Pixabay

Nestříhejte

Před zimou rovnou zapomeňte na stříhání trvalek. Pokud se vám zdají jejich listy suché, ponechte je na rostlině, protože i suché listy poskytují trvalkám v zimě podstatnou ochranu. Pokud by trvalky navíc zimu ostříhané přežily, nemusely by na jaře dostatečně obrašit. Střih proto ponechte rovnou až s jarními paprsky. 

Ochraňte rostlinu správně

Jak už bylo zmíněno výše, trvalky ochráníme ideálně přírodninami, které jsme získali během podzimu. Samotné kořeny zakryjte ideálně vrstvou z kompostu, nebo mulčí. Špatnou volbou nejsou ani větvičky z ovocných stromků. Pokud chceme ochránit i vrchní část rostlin, zvolte přikrývku z chvojí, slámy nebo listí, kterého bývá na zahradě dostatek.  

Rostlinu ochrání i kompost. Zdroj: Mountfield

Listí se líbí nejen rostlinám

Pokud se rozhodnete pro přikrývku z listí, pod rostlinami ji můžete nechat i na jaře. Listy kromě rostliny chrání před zimou i půdu, ve které se tvoří mikroorganismy a ve které mohou během zimy pohodlně žít i žížaly, nebo jiní živočichové. 

Pod vrstvou listí se bude dařit i jiným mikroorganismům. Zdroj: Pixabay

Rostliny v nádobách

Zazimovat bychom měli i rostliny, které nám zdobí terasu, nebo balkon v nádobách. Ideální je obalit květináč tepelným izolantem. Odborníci také doporučují rostlinu přímo s nádobou umístit přímo do země a zakrýt kompostem. Předem si ale zjistěte zda se jedná o takové druhy trvalek, jejichž kořeny přežijí silné mrazy.  

Také trvalky v nádobách je potřeba ochránit. Zdroj: Pixabay

A co suchomilné trvalky?

Trvalky, kterým prospívá vlhko si vystačí s přikrývkou z listí nebo chvojí. Poněkud horší je to u suchomilných trvalek, jako jsou okrasné trávy, skalničky nebo bylinky. Těm by chlad a vlhko naopak ublížilo. Suchomilným trvalkám trochu načechráme zeminu, ale krčky rostlin necháváme odkryté. Pokud suchomilné trvalky pěstujete mezi štěrkem a kamením, můžete na zimu přidat jednu vrstvu, která pomůže odvést přebytečnou vodu od rostlinek. Rostliny před zimou nezapomeňte ochránit netkanou textilií která dýchá, nebo chvojím. Chvojí z jedle se jeví jako ideální varianta, jelikož trvalky uchrání před ledovým zimním větrem. 

Suchomilné rostliny a bylinky ocení ochranu v podobě jedlového chvojí.
Zdroj: Pixabay

Na zahradě nezapomínejte používat kompostér.
Zdroj: Mountfield

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login