Doplňky do bytu

Čas strávený v práci může být i v útulném prostředí

Od   | 

Často si přejeme všechno nejlepší v osobním i pracovním životě. Z toho vyplývá, že naše štěstí a pocity ovládají dva stejně důležité faktory – jak jsme spokojeni v soukromém životě, ale i tom pracovním. Že si budujeme pěkný domov, je úplně běžné. Do procesu zapojujeme vlastní požadavky, pocity, vkus, styl… Ale neměli bychom zapomínat ani na ten pracovní…

Dovedeme si představit, že z hlediska interiéru se ve většině kancelářích řeší maximálně ergonomie pracovní židle a stolu. Jenže interiér je i o mnoha dalších detailech, které působí na naši náladu a psychiku. Prodejci nábytku se většinou rozdělují na bytové a kancelářské, my se ale budeme snažit tuto hranici zbořit a prolnout…alespoň v případě otázky: Jak dekorovat okna?

Okna a jejich zastínění mají veliký vliv funkční, ale i dekorativní. A ovlivňují celkové vyznění stylu místnosti a její atmosféru. Místnost, kde budou použity tuhé a rovné materiály, bude působit více technicky a čistě funkčně než místnost s nařasenou měkkou látkou. Ta bude naopak ovlivňovat svou příjemností a odstíní nejen světlo, ale někdy třeba i stres.

V případě této firmy jsme zvolili na vnější i vnitřní okna do konferenčních místností voál (německých výrobců Ado a Delius), na který jsme zvyklí spíše z rezidenčního bydlení. Voál je splývavá polopropustná záclona, která udělá přirozenou bariéru mezi světlem a místností.  Zdroj: Orsei

Díky ohýbaným kolejnicím lze vytvořit i konferenční hnízdo uprostřed open space. Zdroj: Orsei

Na příkladu další konferenční místnosti ilustrujeme, jak se dá pomocí barev a řešení zastínění oken řasenými závěsy velmi změnit atmosféra. Je zapotřebí říct, že za novou barevností stojí změna loga firmy, ale to není vše. Původní vertikální žaluzie nahradily splývavé jemné a na dotek příjemné látkové závěsy v odvážné červené, ale vycházející z loga a umírněné šedou výmalbou. Také smyčkový koberec byl vyměněn za koberec s vlasem, který splňuje podmínky střední komerční zátěže. Například koberce firem Edel a Radici tyto vlastnosti splňují.

Na příkladu další konferenční místnosti ilustrujeme, jak se dá pomocí barev a řešení zastínění oken řasenými závěsy velmi změnit atmosféra. Zdroj: Orsei

Zátěžovost u koberců v komerčních prostorách se sleduje, aby vyhovovala danému prostředí a také tomu, co se v něm odehrává. Střední komerční zátěž se označuje číslem 32 a vysoká 33. Koberce a látky mají navíc velký akustický význam. Samotná textilie i bez akustické úpravy má schopnost pohlcovat zvuky. Akustické látky se dělí do tříd podle schopnosti zvuk pohltit. Velmi výkonná je třída A a B od značky  Delius nebo Decofuerus.

V malé zasedací místnosti již byly předokenní žaluzie, ale zevnitř zdobí interiéry posuvné panely. Toto řešení působí jednodušeji, protože látka není nařasená, ale všechny použité materiály jsou rovněž klasické látkové. Průhledné části jsou z lehkého voálu kombinované s méně průhlednou jednobarevnou látkou, aby stěna nepůsobila jednotvárně. Zdroj: Orsei

Zasedací místnost působí díky použitým textilním dekoracím skutečně útulně Zdroj: Orsei

Moderní budova DHL na Chodově zvolila zastínění velkých skleněných ploch technikou plisee. To se instaluje přímo na rám okna, které umí přesně kopírovat, a téměř přilne ke sklu. Plisee je proto slušivé a naprosto funkční v dělených i ve střešních oknech. Ve vzorníku plisee najdete nejen bílé materiály, ale celou škálu barev i případně se vzorem. Na plisee se dá i tisknout vlastní motiv – vlastní firemní vizuál nebo logo. Existuje též v provedení blackout, které umí místnost úplně zastínit.

Plisee se instaluje přímo na rám okna, který tak umí přesně kopírovat a téměř přilne ke sklu. Zdroj: Orsei

Všechny tyto realizace vznikly v ateliéru Orsei, který se zaměřuje na funkční zastínění oken, ale také na estetickou stránku okenních dekorací v soukromém, ale i komerčním sektoru. Estetická stránka nabývá stále na větším významu právě v komerčních prostorách, jako jsou kanceláře a konferenční místnosti, protože stále  více zaměstnavatelů si hledí svých zaměstnanců a vytváří pro ně příjemné prostředí.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login