Zahrada

Je čas pro sázení cibulovin: Představujeme méně známé z nich

Od   | 

Až se jaro zeptá, co jste dělali na podzim, ideální odpověď je, sázeli na jaře kvetoucí cibuloviny. V takovém případě totiž s prvními teplými paprsky zažijete i záplavu barev, a to je rozhodně příjemné.

Cibuloviny jsou velmi univerzální. Nelze říct, že bezpracné – mnoho z nich, jako jsou hyacinty a tulipány, z nich musí mít „servisní“ pauzu buď v létě, nebo v případě nemrazuvzdorných druhů, jako jsou některé druhy snědků, v zimě, aby si stále uchovávaly schopnost bohatého kvetení. Nicméně jejich nádhera za práci rozhodně stojí. Některé z nich se nám navíc budou v zahradě rozrůstat a budeme tak moci mít zdarma stále větší a větší jarní nádheru. Existují i druhy zcela nenáročné, které se z půdy vyndávat nemusí: Třeba puškinie, bledule, ladoňky, sněženky, okrasný česnek nebo například modřence. A že musí být modré? Kdepak! Znáte třeba ty bílé?

Jak je vybrat a sázet

Vybírejte ideálně po jedné cibuli, sáčky s více se moc nehodí, protože do mixu může snadno přibýt i některá, která nebude vyhovovat. Vyberte cibule pevné, nepoškozené, nenarašené – podle stejných kritérií, jako když si vybíráte klasickou cibuli pro kuchyňské zpracování. Pod povrchem by cibule měla být tak hluboko, jak je sama vysoká. Pozor, aby pod cibulí nezůstala prázdná dutina, a také pozor na správnou orientaci cibule vrškem nahoru.

Puškinie

Jsou velmi nenáročné a velmi krásné a svými květy vás potěší velmi brzy, prakticky spolu se sněženkami. Daří se jim v polostínu a není třeba je vyjímat ze země. Sázejí se poměrně hluboko, na rozdíl od obecně platných pouček – okolo 10 cm. Vzdálenost mezi jednotlivými cibulkami volíme alespoň 2 cm. Ideální dobou na sázení je září a říjen. Rozrůstají se a vytváří krásný porost namodralých kvítků.

Puškinie mají zajímavou barevnost. Zdroj: Pixabay

Řebčík

I řebčíky patří hluboko, malé cibulky 10 cm a větší klidně 20. Lépe se jim bude dařit v prodyšném kelímku. Je také třeba ověřit nároky té které odrůdy na vlhkost. Sází se koncem léta a začátkem podzimu. Řebčíky se dělí do dvou základních skupin- na císařské a drobnokvěté. Císařské jsou více známé, vyznačují se jeden a půl metru dlouhými lodyhami, které jsou zakončeny množstvím listů i převislých květů. 

Mnohé odrůdy řebčíku působí velmi exoticky, jako tento řebčík kostkovaný. Je původem z Evropy, proto je mrazuvzdorný. Zdroj: Pixabay

Snědek

Křehká bílá nádhera, kterou znáte z lesa. Výhodou evropských druhů je jejich plná mrazuvzdornost, není třeba se o ně jakkoliv starat. Jiná situace je s druhy západoasijskými a africkými, ty se vyjímají po odkvětu, nechají přezimovat v chladu a znovu vysazují. Kvítky snědků připomínají drobné lilie a například ve skalce jsou velmi dekorativní. Pro pěstování je třeba, aby půda, ve které rostou byla dosti propustná. V případě volby evropské odrůdy, např. u nás původního Snědku chocholičnatého, který je také známý jako „betlémská hvězda“ je pěstování velmi nenáročné. 

Snědek chocholičnatý neboli Betlémská hvězda je nenáročná rostlina. Zdroj: Pixabay

Ladoňka

Ladoňky a ladoničky od sebe laik nerozezná, jsou hodně podobné. Kvítky mají typicky modré, ale i bílé nebo narůžovělé. I jejich křehkou nádheru známe z lesa a kvítky nás potěší už v průběhu měsíce března. Potřebují vlhkost a rozrůstají se samy. Sázíme v září a říjnu, asi 6-8 cm hluboko. 

Ladoňka má nepřehlédnutelné modré kvítky. Zdroj: Pixabay

Hyacintovec

Mezi nenáročné cibuloviny patří i hyacintovec britský. Bude se mu dařit na polostinném místě, ideálně pod opadavými stromy nebo keři, takže tam, kde většině jiných květin příliš ne. Proto je velmi výhodné ho vysadit v dosud neobsazených zákoutích zahrady. Je mrazuvzdorný a snadno se množí. Kvete od počátku dubna do konce května. Potřebuje propustnou půdu, pro bohatší kvetení můžete do výsadbové jamky přidat trochu humusu. 

Bílý modřenec

Modřence všichni známe; zajímavější jsou ale v odrůdách růžové nebo bílé barvy. Krásně vypadá, pokud barvy promísíme. Modřence jsou zcela nenáročné, mrazuvzdorné a hustě se rozrůstají, pozor tedy, aby jich po čase nebylo až příliš. I když příliš něčeho tak krásného a voňavého? Nesmysl…

Modřenec v bílé odrůdě, zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login