Zahrada

Je čas ostříhat levanduli, abyste v létě sklízeli nádherné, modrofialové květy

Od   | 

Nádherná rostlinka s modrofialovými květy a okouzlující vůní pochází ze Středozemí. Typická je v Provence na francouzském venkově, kde zdobí nejen balkony a zahrady, ale i nekonečná pole. Levanduli můžeme pěstovat i doma a je jedno, jestli pouze pro radost, pro vůni do bytu nebo k přípravě pokrmů. 

Péči o levanduli zvládne hravě i ten nejméně zkušený pěstitel, protože se jedná o celkem nenáročnou rostlinu. Vše, co potřebuje, je sluníčko, kvalitní půdu a pravidelný střih. Kromě nádherných květů má i jiné využití, jako je výroba sirupů, k vypuzení molů ve skříni nebo jako zklidňující bylinka, která pomáhá při nespavosti. A jak o ni správně pečovat?

Kdy je nejvhodnější levanduli stříhat?

Střih levandule by mě být proveden alespoň dvakrát do roka. Zastřihnout ji je nejlepší začátkem jara – nejlépe v březnu, nebo začátkem dubna, kdy je rostlinu potřeba omladit a očistit od zmrzlých částí. Druhý střih provádíme na podzim v září, nebo říjnu po odkvětu. Během léta bychom se do radikálního střihání levandule neměli pouštět vůbec. Odborníci tvrdí, že se rostlina nestačí zacelit a zregenerovat do zimy a hluboké rány pak mohou snadno zmrznout. Pokud levanduli zastřiháváte poctivě každý rok, bude rostlina nádherně hustá a plná květů. 

Jak na jarní střih?

Po zimě je důležité rostlinu pořádně prohlédnout a zkontrolovat její kondici. Pokud objevíme odumřelé výhony, je třeba je pořádně sestříhat. Tvar se snažíme upravovat, aby keřík tvořil jakousi „kouli“. Střih provádíme tak, že rostlinu zkracujeme, ale zároveň musíme vidět zelené výhony na větvičkách, díky kterým rostlina nově obrazí a pěkně se zahustí od spodní části. 

Pokud je rostlinka zkrácena málo, v prvních letech to nebude mít žádný efekt a pěkný tvar si zachová i tak. Problém může narůstat v dalších letech, kdy spodní část přestane obrážet novými výhonky, zdřevnatí a rostlina už zkrátka nevypadá tak pěkně. Díky správnému střihu vydrží rostlina krásná spoustu let, bez zbytečného dřevnatění. Opak nastává pokud levanduli zastřihneme příliš. Hluboký řez nemusí rostliny snést a keřík již jednoduše neobrazí. Střih by měl proběhnout tak, aby pod stříhanou částí byla vidět alespoň dvojice výhonků. Mladé keříky je možné sestřihnout na výšku 5 až 8 centimetrů.  

A jak o levanduli pečovat? 

Kromě zmiňovaného stříhání je potřeba levanduli chránit před mrazy a přikrýt ji listím nebo chvojím. Rostlince se bude nejlépe dařit v kvalitní a dobře propustné půdě. Navíc miluje sluníčko. Proto ať už ji pěstujete v květináči, či přímo v záhonu, je důležité na tuto potřebu dbát a umístit ji na slunné místo. Výhodou je, že není náročná na zálivku. 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login