Návštěvy bytů

Byt, ve kterém hlavní dekoraci tvoří knihovny

Od   | 

Trvalo celých pět let, než majitel získal stavební povolení, aby mohl nechat kompletně zrekonstruovat půdu nacházející se v domě v centru Prahy. Dalších pět let trvalo, než proběhly práce a byt byl zařízen. Čas realizaci ale rozhodně neublížil, spíš naopak – prospěl. 

Málokdo může na bydlení čekat takovou dobu, ale majitelé tohoto bytu bydlí ve východních Čechách a tento byt jim v Praze slouží jako druhý domov. Výsledkem je prostorný mezonetový byt, v jehož přízemí se nachází kuchyně propojená přes ostrůvek a jídelní stůl s obývací částí. Přestože se jedná o původní pražskou zástavbu, je byt dostatečně prosluněn, a to díky řadě oken, kterými majitelé vidí do vnitro bloku se zahradou.

Zařízení se nese v neutrálních zemitých tónech v kombinaci s bílou. Vedle ikon designu, jako je lustr Zettel od Ingo Maurera, a děl od předních výtvarníků, jako například Zdeňka Sýkory, zdobí hlavní prostor řada umně sestavených menších knihoven, které samy o sobě vytvářejí nevšední dekoraci. Tu navíc umocňují jednoduchá, směrově stavitelná nástěnná svítidla.

Kuchyně je od otevřeného prostoru opticky uzavřena, takže neruší, a přitom je kuchařka společně s ostatními. Dvířka jsou navržena v neutrálním šedo-zeleném tónu, který doplňuje tmavá kuchyňská pracovní deska ze žuly. 

Po dřevěných schodech se subtilním skleněným zábradlím se návštěvník dostává do horního patra, kde jsou ložnice – manželů a dětí – spojeny lávkou. Ta tu byla nově doplněna a tvoří ji jak neprůsvitná dřevěná část, tak i část ze skla. Lávka je navíc jen nad částí spodního patra, takže vzniká otevřený prostor s nebývalou atmosférou.

I v horních patrech je na zemi použita dřevěná podlaha a ze stejného materiálu nechybí zařízení. Bílé zdi dekorují umělecká díla od prestižních autorů a i tady je zřejmé, že na vybavení včetně doplňků byl brán vysoký zřetel.

Jedna z koupelen navazuje na ložnici.  Stěny i podlahu včetně obložení vany zdobí přírodní kámen, ve sprchovém koutě nechybí podomítkové baterie a trendy je i umyvadlo, které je postaveno na desce s úložnými prvky. Závěrem naší návštěvy můžeme jen konstatovat, že na této realizaci je patrné, že když se sejde dobrý architekt s investorem, který ví, co chce a má vkus, pak je skvělý výsledek zaručený.

Fotogalerie:

Foto: Iveta Kopicová


You must be logged in to post a comment Login