Návštěvy bytů

Byt s terasou, která nahradí zahradu: Žádné sekání trávy, a přitom soukromí i pohodlí pod širým nebem

Od   | 

Sníme o tom my všichni, kteří musíme čas od času dělat otravné zahradní práce, jako je sekání trávy či hubení a vytrhávání plevelů a mechů.  „Já bych snad radši měl velkou terasu, kam by se vešel bazén, posezení pro přátele i gril a nějaká ta zeleň v nádobách, jen žádný trávník.“ Majitelé této luxusní rezidenci si takový sen splnili.

Horní kuchyně slouží především pro přípravu pokrmů a nápojů při posezení na terase. Zdroj: O VOA Arquitetura

Jednou z hlavních místností tohoto bytu je obývací prostor, spojený s jídelnou a kuchyní, a to v prvním patře mezonetu. Právě z té je totiž prostor na nádhernou odpočinkovou terasu, která takřka plnohodnotně supluje zahradu. Kuchyně je jen kuchyní doplňkovou, sloužící hlavně ke stolování u posezení venku, je tedy velice jednoduchá, nedisponuje velkým množstvím úložného prostoru, místo skříněk zde najdeme jednoduché a vzdušné police. Díky tomu vzniká dojem odlehčenosti a bezstarostnosti.

 

Variabilní pohovka vhodná i do menšího pokoje

 

Dekor hnědé cihly a příjemný, světlý přírodní odstín podlahy, to vše dohromady s výhledem na venkovní zelenou stěnu dodává dojem splynutí s přírodou. Z našeho pohledu do tohoto konceptu příliš nezapadá materiál židlí s plastovým vzezřením, ale je pravda, že se jedná o maximálně snadno údržbový povrch, takže zbude více času na poklidnou relaxaci venku. Jejich provedení navíc ladí s dalšími černými prvky v interiéru. Strop je ponechán v módním neupraveném vzhledu pohledového betonu a osvícen trendy černými reflektorovými svítidly.

Patru dominuje knihovna na míru

Kuchyně a jídelna se nachází v patře, kde najdeme i velmi členitý, zajímavý a netradiční obývací pokoj kombinovaný s pracovnou. Dominantou celého pokoje je velká, členitá knihovna, provedená formou železné konstrukce, která jen místy je vyztužena dřevěnými policovými boxy. Díky nepravidelnostem vypadá dynamicky, zajímavě a poskytuje prostor pro různě veliké a vysoké knihy, rostliny, suvenýry a předměty. Její součástí je malý, ale dostačující pracovní kout, jehož hlavní nevýhodou je však absence přirozeného denního světla. Ozdobou interiéru je také točité schodiště olemované železným zábradlím. Kouty na sezení, odpočinek a relaxaci zde najdeme dva: u knihovny je gauč s bílým textilním čalouněním, poblíž jídelního stolu pak jednoduchá sedací souprava.

Knihovna je vyrobena na míru, sestává z kovového rámu, do kterého jsou vetknuty dřevěné boxy a pracovní stůl. Zdroj: O VOA Arquitetura

Kombinace interiéru, který co nejvíc odkazuje na přírodu a splynutí s ní, s industriálními prvky, nám připadá špatně uskutečnitelné, na příkladu tohoto bytu však vidíme, že velmi dobře funguje. Kovové konstrukce, černá výmalba v části místnosti, reflektorová svítidla, otevřené police , jednoduchý nábytek, a do toho tóny dřeva, pokojová zeleň a umění. Proč ne?  Vzniká kontrast, dynamika, příjemný dojem domáckosti a nesterilnosti.

 

Proč stěrku na podlahu a kam pro ni?

 

Barevné židle vyniknou v šedi

Společenský  a jídelní prostor pod schody je naprosto jednoduchý, a krásně na něm tak může vyniknout zavěšené umělecké dílo. Sousedí také s větší a vybavenější kuchyní, kde rodina vaří větší a složitější jídla. Ve spodním patře domu najdeme dále jednu manželskou ložnici, jednu další ložnici s jednolůžkem, která může být využita například jako dětský pokoj, a jednu malou ložnici pro hosty. Také veškeré hygienické zázemí se nachází v přízemí.

Nábytek a obrazy tmavší interiér rozjasňují. Zdroj: O VOA Arquitetura

Posezení v patře má přes den stejné kouzlo jako večer díky prosklené zdi na terasu, osazenou bujnou vegetací v nádobách. Rozličná umělecká díla, knihy a dekorace dodávají prostoru šmrnc i chuť se rozvalit na pohodlné pohovce s hezkou knihou. Zajímavé detaily, jako například přiznané trubky, nebo rohové úzké okénko, které na rozdíl od ostatních nesahá až k podlaze, už jen designově dolaďují krásný interiér.

Multifunkční úložný prvek je použit i v horním patře. Zdroj: O VOA Arquitetura

V jednoduchosti je krása

Největší ložnice v domě je doplněna prostornou šatnou koncipovanou do tvaru písmena U, a tak k samotnému lůžku již není potřeba žádný větší úložný prostor. Postačí dva velmi malé noční stolky v retro designu, který se velmi dobře doplňuje s ozdobným kovovým rámem postele. Doladit pak celek pro dokonalý dojem a příslib nerušeného odpočinku stačí jednoduchým bílým povlečením.

Ložnice je vybavena velmi jednoduše. Zdroj: O VOA Arquitetura

Velkou předností koupelny je prosklený a světlý sprchový kout, který je dostatečně prostorný, a nehrozí vám tak opaření po drcnutí do pákové baterie, jak se to často děje v maličkých koutech. Rovněž ukládání šamponů, mýdel a dalších prostředků hygieny je vyřešeno funkčně a bytelně (žádné padající skleněné nebo drátěné poličky). Pro dokonalou hygienu je zde bidet. Umyvadlo je prostorné a má hranatý tvar. Potěší „retro“ podlaha v designu poctivých a krásných prken.

Přírodní materiály jsou použity i v koupelně. Zdroj: O VOA Arquitetura

Klenot tohoto bytu jsme si nechali na úplný závěr článku. Terasa zabírá polovinu plochy druhého patra a najdete na ní vše podstatné na život venku při pěkném počasí: lehátka, prostorný (na poměry terasy) bazén, velké sezení, zeleň v nádobách i chytře vysazenou v podobě vertikální stěny, na kterou je velmi uklidňující pohled. To vše propojeno pouhým posunutím dveří s kuchyní a lednicí. A kdyby snad děti chtěly do bazénu, dospělí by o nich chtěli mít přehled, ale už by byla nálada spíše na lenošení? Stačí „rozbít ležení“ na pohovce za prosklenou stěnou a nic vám venku neunikne.

Zdroj info: O VOA Arquitetura

Velkorysá terasa zastane zahradu. Zdroj: O VOA Arquitetura

Fotogalerie:

 

Látky ve stylu glamour dodají domovu šmrnc a eleganci

 

 


You must be logged in to post a comment Login