Návštěvy bytů

Mezonetový byt s italským nábojem prošpikovaný ztřeštěnými doplňky z cest

Od   | 

Jen málokdo umí tak dobře zkombinovat různé styly nábytku a k tomu navrch přidat umělecká díla, aby vše působilo dokonale sladěně, jako Italové. Důkazem je tento mezonetový byt, který se nachází v centru italské Padovy v těsné blízkosti Baziliky svatého Antonína. Kupole proslulého chrámu pozorují majitelé okny přímo z kuchyně, což významně přispívá k celé atmosféře místa. Byt je doslova „prošpikován“ uměleckými díly, kterými se manželský pár obklopuje řadu let. Patří sem nejen díla významných autorů, ale také předměty, které si přivážejí z cest po celém světě.

Jídelně vévodí nepřehlédnutelný stůl s podnoží připomínající strom. K němu majitelé přidali jen obyčejné stoličky.

Jídelně vévodí nepřehlédnutelný stůl s podnožím připomínající strom. K němu majitelé přidali jen obyčejné stoličky. Foto: Claudia Palizzeri

Zásadní proměna

Než však byt získal tuto podobu, musel projít náležitou rekonstrukcí. Manželé ke spolupráci přizvali designery ze studia Claudia Pelizzari, kteří připravili první náčrty dispozice. Vycházeli z životního rytmu páru, jehož děti už vylétly z hnízda, a nyní si zařizuje bydlení jen pro sebe. Na základě toho vytvořili koncept, kde je ústředním motivem společenská místnost se sezením. Kuchyň s jídelním stolem proto situovali do patra.  „Od začátku se naše role mísily. Manželé velmi dobře věděli, co chtějí, a my jsme jim jen ukazovali cestu. Během prvních fází projektu se vyvinula zvláštní spolupráce, která výsledně obohatila obě strany. To vedlo k neobvyklému vztahu, který se stal živnou půdou pro nebývalou kreativitu,“ vzpomíná designér na začátky společného budování.

Skleněné zábradlí nechává prostor opticky volný a vzdušný.

Skleněné zábradlí nechává prostor opticky volný a vzdušný. Foto: Claudia Palizzeri

Hra světel a stínů

Byt je díky husté okolní zástavbě a těsné blízkosti baziliky poměrně málo osvětlen, a tak bylo nutné dodat umělé světlo, a to tak, aby nenarušovalo koncept celého prostoru. Nutnou samozřejmostí jsou různé typy svítidel, které jsou jak přiznané, tak i integrované. Zvláštní důraz kladli majitelé na osvětlení umělecký děl. Světlo bylo vneseno do interiéru také pomocí barev a materiálů. Velký význam tu má použití čirého skla, světlé podlahové krytiny a některých světlých kusů nábytku.

Fotogalerie:

 

Foto: Claudia Palizzeri


You must be logged in to post a comment Login