Návštěvy bytů

Mezonetový byt s italským nábojem prošpikovaný ztřeštěnými doplňky z cest

Od   | 

Jen málokdo umí tak dobře zkombinovat různé styly nábytku a k tomu navrch přidat umělecká díla, aby vše působilo dokonale sladěně, jako Italové. Důkazem je tento mezonetový byt, který se nachází v centru italské Padovy v těsné blízkosti Baziliky svatého Antonína. Kupole proslulého chrámu pozorují majitelé okny přímo z kuchyně, což významně přispívá k celé atmosféře místa. Byt je doslova “prošpikován” uměleckými díly, kterými se manželský pár obklopuje řadu let. Patří sem nejen díla významných autorů, ale také předměty, které si přivážejí z cest po celém světě.

Jídelně vévodí nepřehlédnutelný stůl s podnoží připomínající strom. K němu majitelé přidali jen obyčejné stoličky.

Jídelně vévodí nepřehlédnutelný stůl s podnožím připomínající strom. K němu majitelé přidali jen obyčejné stoličky.

Zásadní proměna

Než však byt získal tuto podobu, musel projít náležitou rekonstrukcí. Manželé ke spolupráci přizvali designery ze studia Claudia Pelizzari, kteří připravili první náčrty dispozice. Vycházeli z životního rytmu páru, jehož děti už vylétly z hnízda, a nyní si zařizuje bydlení jen pro sebe. Na základě toho vytvořili koncept, kde je ústředním motivem společenská místnost se sezením. Kuchyň s jídelním stolem proto situovali do patra.  “Od začátku se naše role mísily. Manželé velmi dobře věděli, co chtějí, a my jsme jim jen ukazovali cestu. Během prvních fází projektu se vyvinula zvláštní spolupráce, která výsledně obohatila obě strany. To vedlo k neobvyklému vztahu, který se stal živnou půdou pro nebývalou kreativitu,” vzpomíná designér na začátky společného budování.

Skleněné zábradlí nechává prostor opticky volný a vzdušný.

Skleněné zábradlí nechává prostor opticky volný a vzdušný.

Hra světel a stínů

Byt je díky husté okolní zástavbě a těsné blízkosti baziliky poměrně málo osvětlen, a tak bylo nutné dodat umělé světlo, a to tak, aby nenarušovalo koncept celého prostoru. Nutnou samozřejmostí jsou různé typy svítidel, které jsou jak přiznané, tak i integrované. Zvláštní důraz kladli majitelé na osvětlení umělecký děl. Světlo bylo vneseno do interiéru také pomocí barev a materiálů. Velký význam tu má použití čirého skla, světlé podlahové krytiny a některých světlých kusů nábytku.

Fotogalerie:

 

Foto: Claudia Palizzeri


You must be logged in to post a comment Login