Návštěvy bytů

Byt, kde chybí podlaha: dokonalé bydlení pro excentrické kreativce

Od   | 

Loftové bydlení, ve kterém se lze vyřádit a dosytosti vyjádřit a majitelé jsou nadšeni pro každý „výstřelek“, je snem každého architekta. Když se kvalitní studio spojí s kreativním klientem, o dobrém výsledku nemůže být pochyb.

V prostorném dvoupodlažním bytě najdeme obývací část spojenou s kuchyní, ložnici a dětský pokoj. To je dost málo na to, že má byt dvě patra, napadne většinu z vás. Není se však čemu divit. Část možné podlahové plochy patra byla totiž jednoduše odstraněna. Výměnou za chybějící pokoj získala rodina navíc dechberoucí výhled do dvou světových stran, podpořený tím, že velké prosklené plochy najdeme netypicky jednoduše dvakrát nad sebou, jako by se zkrátka podlaha propadla a okna zůstala na svém místě. Výška stropu ohromí a dodává obýváku vzhled připomínající mnohem spíše chrám.

Díky odstranění části patra vznikl nebývale vysoký prostor s úchvatným výhledem. Zdroj: Inarch IT

Centrem bytu je vysoký obývací prostor, díky němuž mají obyvatelé okolní velkoměsto v popředí s moderní výškovou budovou jako na dlani. Dlouhé temné závěsy zavěšené až shora zaručují dostatek soukromí, jenom si nechceme představit je prát, žehlit a vůbec jenom sundavat a věšet. Ve spodní části oken najdeme vstup na balkon, jehož miniaturní rozloha působí ve srovnání s monumentálností obývacího prostoru mírně komicky. Obývací prostor je jinak vybaven jednoduše, pouze pohodlnou sedací soupravou a neotřelým konferenčním stolkem, který svým tvarem připomíná květy leknínu na vodě. Vše doplňuje kusový koberec se zajímavým vzorem. Svítidla ve stylu papírových lampionů dokreslují celkový styl místnosti.

Kuchyni vládne zahnutý lustr

Kuchyň je zařízena poměrně jednoduše. Většina spotřebičů, u kterých je to možné, je skryta za kuchyňskými dvířky. Kombinace bílé barvy a dřeva je velice elegantní. Netradičním prvkem je osvětlení, zahnuté a upoutávající na sebe jednoznačně většinu pozornosti. Díky velkému francouzskému oknu je kuchyně dostatečně osvětlena. Jídelní stůl kombinuje včetně židlí celkem 4 barvy, přesto se jedná o dokonale vyladěný kus nábytku, který vkusně kuchyni doplňuje. Černý granitový dřez je praktický a krásný zároveň.

Na tomto bytě vás zaujmou designové detaily, jako je zahnuté svítidlo nebo „leknínový“ konferenční stolek. Zdroj: Inarch IT

Na schodišti jako v klícce

V tomto bytě není takřka nic provedeno klasickým a nenápadným způsobem. Rozhodně takové není schodišťové zábradlí, které má formu „klece“ táhnoucí se  od podlahy až po strop. Síťovaný výplet mají i vertikální části schodů, díky čemuž celé schodiště působí lehce a vzdušně. Pod schodištěm našla umístění televizní obrazovka, umístěná na nízkém skříňovém dílu, poskytujícím úložné prostory, kterých je jinak poměrně nedostatek.

Pod schody se vešla televizní obrazovka. Zdroj: Inarch IT

Nic pro osoby se závratí

Pohled z vysokého schodiště až na samou podlahu je skoro až nepříjemný, proto zábrana vytažená až ke stropu má svůj smysl – dodává psychologický pocit naprostého bezpečí. Výplet je zároveň designovým prvkem, přispívajícím velkou měrou k netradičnímu dojmu z celého interiéru.

Klecové zábradlí z pletiva je samo o sobě designovým prvkem. Zdroj: Inarch IT

Okna protažená až k podlaze

Hned u schodiště se za zdí ukrývá manželská ložnice. Je vymalována kombinací bílé a tyrkysově zelené, která má velmi uklidňující účinek. Najdeme zde luxusní manželskou postel a jinak už jen jednoduché vybavení: několik porůznu rozesetých poliček, které v rohu nahrazují malou knihovnu, jednoduché křeslo na čtení a rozšířený vnitřní parapet, vybavený poduškou, na který se dá posadit a užívat si velkolepého výhledu díky oknu, protaženému tak jako ve zbytku interiéru až k podlaze.

Ložnice má uklidňující barvy. Zdroj: Inarch IT

Dětské království pro zvídavého chlapce

V mnoha hypermoderních bytech, designovaných věhlasnými studii, narážíme v dětských pokojích na problém, že sice vypadají dokonale, ale dítě v nich nemá příliš prostor být dítětem; vzezření pokoje se striktně řídí designem. Je potěšující vidět, že to jde i jinak. Malý chlapec, který pokoj obývá, se nemusel vzdát hravé i vzdělávací samolepicí dekorace zdi, postele s domečkovým rámem ani úložného místa na hračky. Zároveň je zachována neutrální barevnost a všechny dětské prvky jsou voleny tak, že se dají snadno odstranit a pokoj může bez problémů „stárnout“ spolu se svým obyvatelem. Místo závěsů, za které malé děti často tahají nebo jejich konce smáčí ve vodových barvách, byla zvolena praktičtější roleta, která se dá zcela vytáhnout mimo dosah malého raubíře.

Fantazii bohatě využili i při zařízení dětského pokoje. Zdroj: Inarch IT

Byt je vybaven dvěma koupelnami s toaletou.  Jak je vidět v galerii, každá z nich zaujme některým neotřelým prvkem. V jedné z nich je to retro vzor na dlaždicích, ve druhé stěna obložená lesklými černými obklady do tvaru rybích šupin nebo okrouhlých střešních tašek. V každé z koupelen najdeme jinak barevné a provedené vodovodní baterie a sprchové hlavice, ale obvyklý chromový lesk bychom nenašli nikde – jednou je to barva černá, v druhém případě měděná. V koupelně s retro podlahou najdeme bílé obklady kontrastující s šedo-béžovou výmalbou pod stropem a ladicí retro stínidla lamp nad zrcadlem. V druhé koupelně je pouze bílá výmalba, neboť „šupinatá“ zeď v černém lesklém provedení je už dost výrazná a dominantní sama o sobě.

Retro obklady i dlažba koupelně sluší. Zdroj: Inarch IT

Zdroj: Inarch IT

Fotogalerie:

 

Na návštěvě v pěkné kuchyni


You must be logged in to post a comment Login