Koupelny

Co by nemělo chybět modernímu sprchovému koutu

Od   | 

V naprosté většině koupelen se zabydlel sprchový kout. Jak by měl ten současný, moderní vypadat, aby splňoval všechny naše požadavky: tedy byl elegantní, i v malém prostoru dostatečně velký a snadno se udržoval?

Přestože na trhu najdeme sprchové kouty s rámem, stále více se od této varianty ustupuje, to proto, že takzvané bezrámové varianty působí odlehčeným dojmem a snadněji se udržují. A co dalšího bychom měli u sprchového koutu hledat?

Sprchové kouty se hodí do každé koupelny, stačí vybrat ten správný! Zdroj: Hüppe

1. V kurzu jsou sprchové kouty walk-in

Při budování sprchového koutu walk-in jsme limitováni pouze rozměrem místnosti. Tvoří ho totiž jen jednoduchá sprchová zástěna, která nemá uzavíratelná dvířka. Díky tomu místnost působí velmi odlehčeně. Výsledkem je otevřený sprchovací prostor, ve kterém se nedrží pára. Proto ho neocení ti, kteří se tu rádi vyhřívají. Při výběru zástěny volte skla od výrobců. To proto, že sklenáři je usazují do rámů, které vyplňují silikonem. Skrz něj se časem dostane voda, která nemá jak vyschnout, takže se v tomto místě tvoří plíseň, které se nelze zbavit. Výrobci mají speciální uchycení, které tomuto nešvaru předchází.

Do sprchového koutu walk-in je vhodná vanička zapuštěná do podlahy. Sprchová vanička Setaplano, zdroj: Geberit

2. Dlažba v celé koupelně

Velkým trendem se také stala aplikace dlažby v celé koupelně, tedy včetně sprchového koutu. Tehdy musí být podlaha vyspádovaná, obecně se doporučuje alespoň 1,5%. Ve sprše používáme nejčastěji odtokový žlab. Na trhu najdeme plastová, ale i nerezová řešení. Kromě materiálu je určujícím faktorem pro výběr výška sifonu, ty nejnižší, které můžeme instalovat při stavební výšce 65 mm, mají průtok 0,48 l/sec. Při 120 mm instalujeme sifon s průtokem 0,8 l/sec. Kapacita sifonu je důležitá při výběru sprchové hlavice. Do sprchového koutu nesmí přitéct víc vody, než stihne odtéct.

Sprchovací kout ze skla Tube představuje jednoduchou linii.
Zdroj: Palme

3. Velký sprcháč v malé koupelně

I v malé koupelně můžete mít dostatečně velký sprchový kout. V první řadě najděte vhodné otevírání dveří. Novinkou na trhu jsou modely, jejichž dveře se otevírají dovnitř sprchového koutu. Po osprchování se dveře sklopí přímo ke stěně, takže nepřekáží. Ve výsledku působí i malá koupelna větším dojmem, navíc křídla dveří po sklopení nepřekážejí.

I sprchová vanička může v malém prostoru sehrát významnou roli. Častokrát bezmyšlenkovitě saháme po klasických rozměrech 90 x 90 cm. Ne vždy je ale tato volba ideální. Výhodnější jsou asymetrické vaničky, které skvěle zapadnou do malého prostoru. Jejich rozměr je 80 x 100 cm nebo 90 x 120 cm. Plocha asymetrických vaniček je dostatečná. 

4. Baterie umocní relaxaci

Kromě hlavové a ruční sprchy můžeme kout vybavit šíjovou sprchou, která zajistí příjemnou a osvěžující masáž zad. Novinkou je velmi příjemný proud powder rain, který nedávno představila společnost Hansgrohe, Jedna sprchová nopka má více trysek, takže tělo zahaluje mnohem jemnější proud vody. Prestižní firmy nabízejí hlavové sprchy, jejichž součástí je i barevné světlo a reproduktor, z něhož můžete poslouchat oblíbenou hudbou. Samozřejmostí je několik typů proudů a ovládání pomocí moderních technologií. Ať už zvolíte jakýkoliv typ, vždy se informujte o průtoku hlavice, aby byla dostatečná kapacita sifonu a voda stihla odtéct.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login