Zahrada

Co by nemělo chybět v moderní zahradě?

Od   | 

Plánujete u domu moderní zahradu nebo chcete tu stávající modernizovat? Pak byste měli myslet nejen na to, co v ní budete pěstovat, ale i na samotné zázemí, které vám zpříjemní pobyt v ní. Podívejte se, jaké prvky do vaší oázy klidu neodmyslitelně patří.

Při plánování pergoly nezapomeňte na kvalitní stínění, které oceníte zvlášť v horkých letních dnech.

PERGOLA NEBO ZAHRADNÍ ALTÁN

Zahrada by neměla být pouze místem, kde pěstujeme úrodu a staráme se o kytky, ale měli bychom na ní umět i odpočívat, zvlášť v dnešní uspěchané době. Proto v žádné moderní zahradě nesmí chybět pergola, případně samostatný altán, kde můžete relaxovat nebo grilovat s přáteli. Vzhledem k tomu, že první místností v domě za vstupem ze zahrady bývá obývák nebo kuchyně, umístění pergoly bezprostředně za těmito francouzskými či klasickými balkonovými dveřmi se přímo nabízí.

Pokud se rozhodnete pro samostatně stojící altán, i tady nezapomeňte na zastřešení, které vám vytvoří příjemný stín a odolné vůči větru i dešti.

Půvabně působí i pergoly postavené z toho, co nám poskytla okolní příroda

ZAHRADNÍ NÁBYTEK

Abyste se měli kde uvelebit, ať už sami nebo s partou vašich přátel, nesmí chybět kvalitní zahradní nábytek. Do této kategorie nespadají pouze stoly a židle, případně lehátka, ale stále častěji jsou součástí moderních exteriérů sedací soupravy, které díky měkkým polstrům a hromadě polštářů vytvoří pohodlí jako v obýváku. Při výběru zahradního nábytku opět dbejte na to, aby byl z odolného materiálu, který snese přímé sluneční záření, déšť, ale i mráz.

I houpačka z umělého ratanu, který odolá všem výkyvům počasí, má v moderní zahradě své místo.

CHODNÍKY A CESTIČKY

Moderní zahrada, to je také udržovaný trávník bez jediné chybičky. Aby byl i ten váš dokonalou okrasou zahrady, neměli byste zapomenout na chodníky, které zabrání nevzhlednému vyšlapání trávy, ale také vám pomohou při pohybu po zahradě v nepříznivém počasí. Tito pomocníci zároveň dotváří vzhled celé zahrady, ať už jsou ze štěrku, kamene, betonové nebo zámkové dlažby.

Chodník z přírodního materiálu dokáže udělat v zahradě velkou parádu.

Okolo chodníku je vhodné umístit osvětlení, které vám za šera nebo ve tmě pomůže při pohybu po něm.

ZAHRADNÍ OSVĚTLENÍ

S chodníky, ale i s venkovním posezením, jde ruku v ruce zahradní osvětlení, které je nejen ryze praktickou záležitostí, ale může být i velmi efektní. Reflektory nebo solární svítidla dokáží zvýraznit chloubu vaší zahrady a zároveň vám pomohou třeba při večerní chůzi po chodníku, venkovní lampy, lucerny a různá řetězová světýlka zase vytvoří příjemnou atmosféru u večerního setkání.

Lampy nebo okrasné lucerny by k dotvoření atmosféry u venkovního posezení neměly chybět.

PŘÍRODNÍ JEZÍRKO

Kdo by se při letních vysokých teplotách rád neosvěžil? Přírodní jezírka určená ke koupání jsou stále vyhledávanějším prvkem nejen do moderních zahrad. Při jejich realizaci se využívá čistě přírodních produktů, jako je kámen a dřevo, doplněných výsadbou vhodné flory. Jejich výhodou je, že jsou tzv. samočistící, takže nemusíte používat žádnou chemii, jak je to u klasických zahradních bazénů.

Koupací jezírko může být moderním architektonickým prvkem vaší zahrady.

Fotogalerie:

Foto: Pinterest, Stavba jezírek a archiv


You must be logged in to post a comment Login