Obývací pokoje

Jak by měla vypadat moderní sedací souprava a jaké parametry by měla splňovat?

Od   | 

Sedací souprava je v obývacím pokoji klíčovým vybavením. Proto chceme, aby vypadala pěkně a zároveň aby měla spoustu praktického využití. Někdy však máme těch požadavků opravdu moc a není úplně jednoduché je všechny skloubit dohromady. Jak by tedy moderní pohovka měla vypadat, aby byla nejen chloubou, ale aby byla zároveň praktická?

Na této sedací soupravě si odpočine celá rodina. Model Paso doble, zdroj: Casamoderna

K čemu bude sloužit?

Možná se vám to zdá jako zbytečná otázka, ale právě to, k čemu se bude využívat a jak často, je klíčovým faktorem při výběru. Pokud bude sloužit pouze k relaxování večer u televize, případně jako občasné přespání, nebo jako regulérní každodenní postel je celkem rozdíl. Dnešní pohovky jsou vybavené například vysouvacími opěrkami hlavy nebo také polohovatelnými podhlavníky. Součástí jsou i podnožky.

Preferujete zaoblené tvary? Tak si je pořiďte! Sedací souprava Furrow, zdroj: Natuzzi Italia

Vybírat musíte rovněž v závislosti na prostorových možnostech. Vybírejte model proporčně úměrný velikosti místnosti. V malém bytě by velká prostorná sedací souprava mohla překážet a naopak ve velkém by malá mohla být nedostačující. V posledních letech je velmi oblíbený tvar pohovky do písmene L, díky kterému získáme dostatek prostoru k sezení a zároveň originální prvek v interiéru.

Sedací souprava Omega (Koinor) se stavitelnými podhlavníky, zdroj: Home Style

Látka nebo kůže?

V první řadě zapomeňte na koženku! Raději se rozhodněte pro kvalitní látkové čalounění nebo kůži. Na trhu existují dva typy tkaniny, a to přírodní a syntetické. Mezi přírodní řadíme bavlnu, len nebo hedvábí, k syntetickým pro změnu akryl, nylon a polypropylen. Nejčastěji se však setkáváme s kombinací přírodních a syntetických vláken, díky kterým vznikne kvalitní čalounění. Pokud pohovku budete používat opravdu často, volte látky s těsnější vazbou a tenkým vláknem, které zvýší odolnost pohovky. Většina syntetických tkanin se dnes běžně opatřuje speciální ochranou, která látku chrání a která se také mnohem lépe udržuje. Navíc se na ní nedrží tolik nečistot jako u nechráněné tkaniny.

Sedací souprava bez podnoží, zdroj: Home Style

Kožené sedačky jsou krásné, ale pokud se pro takovou rozhodnete, neváhejte do ní investovat. Nekvalitní kůže bude mnohem více vysychat a ničit se. Mezi prodyšné kůže sice patří semianiliové a anilinové, ale jsou mnohem jemnější a jejich údržba je náročnější. Počítejte tedy s tím, že za kvalitní koženou sedací soupravu si připlatíte, ale na druhou stranu se vám odvděčí stylovým vzhledem a dlouhou životností. Kožené sedačky nezapomínejte impregnovat!

Sedací soupravy jsu vybaveny odkládacími stolky, které doplňují nejen prakticky, ale i vzhledově. Model Melpot, zdroj: Natuzzi Italia

Když se pohovka mění na postel

Jestliže pohovka bude sloužit i pro případné přespání, kvalitou matrace se moc zabývat nemusíte. Pokud se ale bude jednat o regulérní každodenní postel, výběr pohovky tomuto faktu musíme přizpůsobit a brát ji na zřetel. Samozřejmostí by měl být například lamelový rošt a samostatná kvalitní matrace.

Tak jako u klasické postele i zde platí, že velikost matrace by měla odpovídat velikosti roštu, aby při ležení na zádech byl zachován přirozený a správný tvar páteře a při ležení na boku byla páteř v rovině.  Běžně se v rozkládacích sedacích soupravách používají matrace se studenou pěnou, ale dopřát si  můžete i pružinovou. 

Moderní pohovky lze rozkládat různými systémy. Stačí si zvolit, co více preferujete! Zdroj: Natuzzi Italia

Pohovku lze během okamžiku proměnit v dvoulůžkovou postel
Zdroj: Natuzzi Italia

Co by nemělo chybět moderní pohovce?

  • hluboké a široké sedáky, které zajistí pohodlí
  • polohovatelné podhlavníky
  • polohovatelné opěrky zad
  • nastavitelná nebo polohovací podnožka

U některých sedacích souprav je možné snadno manipulovat s jednotlivými díly, takže během okamžiku získáte novou sedací soupravu. Zdroj: Inprodesign

Jak vypadá moderní pohovka?

Trendem posledních let jsou pohovky, které stojící na subtilních, převážně kovových nožkách. Oblíbenosti se těší i pohovky, které disponují zabudovaným odkládacím stolkem. Opomínat nesmíme ani možnost masážních sedáků a opěrek, které ještě zdokonalí relaxaci při večerním posezení. Výběr je opravdu široký – nejen že můžete vybírat z těchto funkcí, ale zároveň z nepřeberného množství tvarů, barev i vzorů potahových látek a kůží.

Pohovek je na trhu spoustu. Záleží na vaše přání a vkusu

Fotogalerie:

A jaké čalounění?


You must be logged in to post a comment Login