Obývací pokoje

Jak by měla vypadat moderní obývací stěna? Odlehčeně a jednoduše

Od   | 

Obývací stěně přes celou zeď dávno odzvonilo. Jejich funkce se ale nevytratila. Jak by tedy měla vypadat, aby vaše srdce domova bylo podle současných trendů, a přitom jste měli kam dát knihy, techniku, vázy a suvenýry z cest?

Dříve se obývací stěny pyšnily svou mohutností. V dnešní době jsou trendem odlehčené a vzdušné sestavy. Jednoduché linie, barvy, i provedení.

Moderní obývací stěny jsou vzdušné a jednoduché. Zdroj: Decoland

Trendy vsází na variabilitu

Variabilita je jedním z hlavních parametrů, podle kterých bychom měli obývací stěnu volit. Díky sestavení jednotlivých kusů nábytku tak, jak si přejeme, bude každý obývací pokoj naprosto originální a odlišný. Pokud vás navíc po několik letech začne obývací stěna nudit, můžete ji kdykoliv přeskládat úplně jinak. Do obývacího pokoje ale nepořizujte příliš skříněk, aby ve finále prostor nepůsobil stísněně.

Díky variabilitě může být každá stěna naprosto originální. Zdroj: Casamoderna

Mohutným stěnám přes celou zeď odzvonilo

Vybavíte si jak vypadá nebo vypadala obývací stěna u babičky? Rozhodně se vyjímala přes celou stěnu a působila robustně. Této varianty se rozhodně vyvarujte, pokud domov nemáte laděný do starého nebo rustikálního stylu. Dnešním trendem jsou vzdušné obývací stěny, které nezaberou zbytečné místo. Například skříňky zavěšené na stěně působí nejen odlehčeným dojmem, ale zároveň je oceníte i v těch nejmenších prostorech. Navíc budete moci pod skříňkami pohodlně uklidit.

Díky zavěšenému nábytku se vám bude lépe uklízet. Zdroj: Home Style

Rozmístění skříněk je zcela na vás, ale v každém případě pamatujte na praktičnost. Ideální jsou proto spodní skříňky, které jsou nejlépe na dosah. Ve většině případů však bývá uprostřed umístěna televize, okolo které jsou rozmístěny jednotlivé skříňky a police jak vertikálně, tak horizontálně.

Horizontální, i vertikální umístění obývací stěnu obzvláštní. Zdroj: Casamoderna

Přizpůsobte velikost

Jestliže nemáte v obývacím pokoji moc prostoru, vždy raději volte nízkou obývací stěnu, která prostoru neubere na vzdušnosti. Místo klasických skříněk v horních pozicí dejte přednost policím. Nezaberou tolik místa a zároveň je můžete využít jako příjemnou knihovnu, nebo úložný prostor navíc. Disponujete-li ale velkým prostorem, pak se nebojte do místnosti zakomponovat větší sestavu. Nemusí to hned znamenat variantu přes celou stěnu, ale zároveň si můžete dovolit více prostoru a variabilního řešení, které můžete nakombinovat podle svých představ.

Velikost stěny volte podle prostoru. Do větší místnosti můžete umístit rozmanitější obývací stěnu.
Zdroj: Natuzzi Italia

Nepodceňujte ani dekor a barvu

Jakmile začnete pátrat na trhu obývacích stěn okamžitě zjistíte, že škála výběru je opravdu široká. Mezi nejoblíbenější variantu stále patří dekor dřeva, který lze také volit v několika barevných variantách a který v místnosti vytvoří útulnou atmosféru. Moderní jsou ale i obývací stěny v bílé barvě, které prostor opticky zvětší, rozzáří a vypadají elegantně. Milovníci tmavších barev si přijdou na své v podobě tmavě hnědého, či černého nebo šedého nábytku.

Vždy je ale důležitá nejen velikost místnosti, ale také barevná kombinace – především podlahy a stěn. Pokud jsou stěny i podlaha zvoleny ve světlejším odstínu, pak si můžete dovolit tmavší obývací stěnu. Pokud jsou ale naopak zdi s podlahou laděny do tmavších barev, pokuste se obývací pokoj prosvětlit alespoň světlou obývací stěnou. Důležité je zejména to, aby barevná kombinace v pokoji příjemně ladila a vytvářela dokonalou harmonii.

Bílá barva je moderní a prostor příjemně provzdušní. Zdroj: Home Style

S dekorací to nepřehánějte

Pro většinu z nás slouží obývací stěna nejen jako doplněk obýváku, nebo úložný prostor, ale také jako místo pro dekoraci. S rozmístěním předmětů to však ale nepřehánějte, protože i ta nejjednodušší a nejvzdušnější sestava by ve finále mohla vypadat rušivě. I knihovna může být považována za příjemnou dekoraci, a proto ji můžete podtrhnou například LED lištami, díky kterým získá naprosto neokoukaný vzhled. Zbytek stěny doplňte oblíbenou fotografií v rámečku, květinami, svícny, a pár drobnými předměty. Nedopusťte, aby obývací stěna působila jako trofejní police.

Dekoraci na stěnu umístěte, ale nepřehánějte to. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login