Inspirace

Jak by letos měl vypadat vánoční stromek, aneb proč je dobré přizvat ke zdobení i děti

Od   | 

Obchodníci již vytáhli vánoční výzdobu a lákají k nákupu dárků. Vánoce už jsou opravdu za dveřmi. A k nim neodmyslitelně patří vánoční stromek. Během následujících týdnů bude dominantou naprosté většiny domovů. Jak z něj udělat opravdový šperk, který lahodí oku? A jak díky němu stmelit rodinu?

Podle odborníků by rodina měla společně provádět nejrůznější, třeba i banální každodenní rituály. Společně stolovat, hrát společenské hry nebo před spaním si popřát dobrou noc. Možná u vás doma toto vše probíhá zcela automaticky, ale já osobně znám nespočet rodin, kde to nestíhají. Ve vánočním čase bychom se všichni měli zklidnit a najít si chvilku jeden pro druhého. Ideálně třeba při zdobení stromečku. Aby i tento zcela jednoduchý proces proběhl bez zbytečných dohadů, připravili jsme návod, jak se u tohoto zdánlivě jednoduchého úkolu nepohádat.

1. Promyslete, jakou vánoční výzdobu chcete letos použít

Podívejte se, jestli ozdoby, které doma máte, odpovídají vašemu plánu. Využijete stejné ozdoby jako loni? Prohledali jste půdu pečlivě, jestli tam neobjevíte nějaké ozdoby po babičce (retro vánoční ozdoby opět nabírají na oblibě). Nebo se chcete letos řídit trendy, kterými je kombinace modré, zelené a purpurové  a potom barvy, které ladí se zlatou či lesklou černou.

Lesklé černé ozdoby lze snadno kombinovat. Popusťte uzdu fantazii.

 2. Zvolte správné množství dekoračního materiálu

Pro zdobení vánočního stromku neexistuje žádné všeobecné pravidlo. Vše je otázkou vkusu. Můžete se však řídit našimi orientačními údaji: pro hustý stromek vysoký 1, 8m budete potřebovat jeden světelný řetěz, 3 girlandy, 40 vánočních koulí, 20 dalších vánočních ozdob. Dále je možné doplnit klasické svíčky, třepení, klasická vánoční špička či hvězda. Pokud jste zakoupili řidší stromek, bude stačit poloviční množství ozdob.

 Zvolte správný počet, ale Nebojte se nevšedních barevných kombinací

3.  Vydejte se na nákup

Pokud jste se rozhodli a vybrali barvy, do kterých bude letošní stromek ladit, spočítejte, kolik máte k dispozici jakých ozdob. Udělejte si seznam, protože až vyrazíte do obchodu, může se stát, že změníte na místě názor a budete nakonec ladit zcela jinak. Ušetříte si tak cestu domů a nové počítání. Nezapomeňte připočítat ozdoby pro další dekorace, které o vánocích využijete, jako například věnec na vstupních dveřích, svícny a další dekorace, které budete vyrábět sami. Aby výzdoba ladila, je vhodné využít alespoň jednu barvu či stejnou ozdobu na všech dekoracích.

Ozdoby ve tvaru zvířátek jsou trendy už několik let

4. Připravte se na zdobení

Všechny ozdoby rozložte v dosahu stromku, abyste si mohli rozmyslet, kterou kam umístíte a zároveň, abyste zbytečně nemuseli běhat pro každou ozdobu jinam (pokud neplánujete při zdobení zdolat malý soukromý maraton běháním pro ozdoby do sousedních pokojů). Připravte si stoličku, abyste vy či vaše děti dosáhli na nejvyšší větvičky.

Společně strávený čas při zdobení stromku je to nejlepší pro stmelení rodiny

5. Usaďte stromek

Můžete využít stojánku, který má nádobu na vodu. Alespoň trošičku to může prodloužit životnost stromku. Poté pro něj najděte vhodné místo. Velmi často stojí stromek jednou stranou ke zdi, či je postaven v rohu místnosti. Takovou stranu či strany není třeba příliš zdobit a hodí se pro vedení kabelu světelného řetězu do zásuvky. Vypínač světel umístěte tak, aby byl snadno přístupný.  Světelný řetěz veďte hadovitě okolo stromku. Chcete-li mít hodně světélek, počítejte řetěz dlouhý 6 až 10 m pro stromek vysoký 1,8m. Stejným způsobem umístěte i zdobnou girlandu.

Stojánek, do kterého lze doplnit vodu, prodlouží život stromku

6. Zavěste ozdoby

Postupujte odshora dolů a snažte se je umísťovat rovnoměrně. Pokud pomáhají děti, využijte schůdků, jinak riskujete výrazně hustější výzdobu ve spodní části (podle výšky vašeho potomka). Kontrolujte jimi umístěné ozdoby a zavěste ty vaše tak, aby počet byl vyvážený. Vánoce jsem především svátky dětí. Pokud děti chtějí zdobit stromek samy nebo mají odlišný vkus, chtějí mít více ozdob na jedné straně, nechte výzdobu podle jejich fantazie. Věřte, že i nepravidelně ozdobený stromek může mít velké kouzlo, když máte možnost sledovat, jak je vaše dítě na svůj výtvor hrdé. 

Aby menší stromek působil větším dojmeme, dejte ho na podstavec, nebo na stolek.

Aby menší stromek působil větším dojmem, dejte ho na podstavec, nebo na stolek.

 7. Ozdobte špičku

Posledním, ale důležitým krokem zdobení stromku je umístění hvězdy či špička na vrchol stromku. Tento úkon může být nejsložitější, zejména, pokud je stromek hodně široký. Použijte schůdky, židli či vezměte své dítě do náručí, aby nasadil stromku tuto „korunu“. K dozdobení lze použít umělý sníh ve spreji, či zdobící třásně. Toto zdobení provádíme až na konec, protože třásně i sníh by mohly v průběhu zavěšování ozdob zbytečně opadávat.

 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login