Obývací pokoje

Budete malovat obývací pokoj? Víme, které barvy byste měli použít a co je trendy. Inspirujte se s námi

Od   | 

Obývací pokoj je místem, které můžete vymalovat doslova desítkami různých barev a jejich odstínů. Každá barva má však jiný vliv nejen na vaši náladu, ale i na celkové působení v prostoru. Zatímco některé barvy váš obývací pokoj zútulní, jiné mu dodají na eleganci, další jej opticky zvětší či zmenší.

Tmavě modrá barva v obývacím pokoji? Ideál. Zdroj: Pexels

Ačkoliv je jen na vás, jakou barvu do svého obývacího pokoje zvolíte, je několik barev, které se do tohoto prostoru hodí více, nebo naopak méně. Letos jsou v kurzu zejména přírodní odstíny, které vypadají skvěle téměř s jakoukoliv jinou barvou ve formě dekorací a doplňků – letos jde hlavně o pastelové barvy. Nakonec přidáme i malou inspiraci.

Jaké barvy jsou vhodné do obývacího pokoje?

Výmalba v obývacím pokoji by neměla být tím jediným, čeho si člověk po příchodu k vám domů všimne. Naopak by mělo jít o jakýsi doplněk stylu, ve kterém svůj domov zařizujete. Protože tu člověk zejména odpočívá, je vhodné vyvarovat se příliš zářivých a rušivých tónů. Pokud ve výběru tápete, zvolte si bílou výmalbu. Ta nikdy nic nezkazí a hodí se ke všemu. Podobným způsobem fungují také jemné a snadno kombinovatelné barvy, především z přírodní palety. A které barvy jsou do obývacího pokoje nejoblíbenější?

V interiéru jsou velmi moderní betonové stěrky. Zdroj: Němec

Jak sladit domov pomocí textilních dekorací?

Zelená barva v obývacím pokoji

Zelená barva má na lidskou mysl uklidňující účinky, skvěle vypadá v kombinaci se dřevem. Prostor dokáže osvěžit stejně jako pokojová rostlina (o tom, proč byste měli mít doma pokojovky, jsme již psali). Spíše než na výraznou zelenou se zaměřte na tlumené tóny.

Zelená barva v obývacím pokoji má uklidňující účinky. Zdroj: Home Style

Šedá barva v obývacím pokoji

Stejně jako bílá barva, ani ta šedá nic nezkazí. Nejen, že je elegantní a minimalistická, navíc prostor opticky zvětší. Je to neutrální barva, avšak o něco zajímavější než bílá. Je to skvělý podklad pro barevné doplňky a dekorace, klidně i pro výraznější pohovku. Když zkombinujete šedou výmalbu s rodinnými fotografiemi nebo obrazem, neuděláte chybu. Tato barva se hodí do moderního, ale i klasičtějšího interiéru.

Šedá barva je skvělým podkladem pro výraznější odstín. Zdroj: Canstockphoto

Betonovou stěrku stačí setřít vlhkým hadříkem.
Zdroj: Němec

Modrá barva v obývacím pokoji

Do obývacího pokoje se hodí také modrá barva, která ve vás při vhodně zvoleném odstínu navodí pocit klidu a bezpečí. Pracovat můžete s pestrou škálou odstínů, všechny vypadají skvěle nejen s hnědou a krémovou barvou, ale také s metalickými barvami v podobě doplňků. Modrá barva navozuje pocitově nižší teplotu v místnosti, proto se méně hodí do pokojů situovaných na sever. Naopak v jižně orientovaných pokojích jí to bude velmi svědčit, navodí v prostoru blízký pocit jezera, řeky nebo moře (podle zvoleného odstínu).

Modré to sluší v kombinaci s metalickými odstíny. Hodí se do pokojů orientovaných na jih. Zdroj: Canstockphoto

Béžová barva v obývacím pokoji

Pokud chcete, aby váš interiér působil čistě, uspořádaně a neutrálně (a nelíbí se vám bílá či šedá), je pro vás béžová tou správnou volbou. Tato barva tvoří základ pro mnoho stylů – minimalistický, skandinávský, boho, ale i hygge. Díky použití nenápadné výmalby vyniknou více struktury kolem. Béžová patří k přírodním odstínům, proto díky ní navodíme v místnosti velmi útulnou a milou atmosféru. Tento neutrální odstín se velmi dobře kombinuje s barvami, které se v přírodě nacházejí nejčastěji, tedy všechny odstíny zelené a hnědé. 

Béžová patří k přírodním odstínům, proto díky ní navodíme v interiéru velmi příjemnou atmosféru. Zdroj: Canstockphoto

Pro odvážné: tmavé tóny

Pokud svůj domov zařizujete originálně, extravagantně či luxusně, můžete se zamyslet také nad tmavší výmalbou. Ta bude vypadat dramaticky, nevšedně a zaujme na první pohled. Tmavší výmalbu je však vhodné kombinovat v kontrastu se světlým nábytkem.

Zdroj informací: pantone.com, Škola interiérového designu (Hradecká Jana)

Fotogalerie:

 

Dejte vyniknout obrazům a dalším dekoracím

 

 


You must be logged in to post a comment Login