Inspirace

Pohodlná předsíň je zárukou dobrého startu

Od   | 

Za dveřmi je jaro a s ním přichází příjemné teplejší počasí, ale i déšť. Ze skříní vytáhneme jarní bundy, kabáty, holínky, deštníky… a už je na pár měsíců necháme v předsíni. Pokud tento veledůležitý prostor nemáte doposud uspořádaný, přinášíme inspiraci, jak ho zařídit, aby i na malé ploše mohla pohodlně fungovat početná rodina.

Při řešení předsíně vycházíme z půdorysu a velikosti místnosti. Obecně se doporučuje zvolit takový nábytek, který pojme alespoň jeden svršek každého člena domácnosti, přitom by mělo zbýt místo ještě pro oděvy a boty návštěv.

Praktická samostatná místnost

V prostorných bytech či domech je praktickým řešením samostatná místnost zřízená hned u vchodových dveří. Slouží k úschově veškerého venkovní oblečení, a to jak na jarní, tak i podzimní a zimní období. Interiér se zařizuje podobně jako šatní skříň, nechybí tedy tyče na ramínka, háčky, police na boty a přihrádky na zimní oblečení (šály, rukavice, čepice ad.). Nemůžeme-li si takovou místnost dopřát, pak zkusme najít místo pro vestavěnou skříň. Bude praktickým doplňkem, který nebude překážet, a instalujeme-li na dveře zrcadlo, získáme ještě opticky větší prostor.

 

Vstupní hala

V mnoha původních stavbách se do bytu vchází vstupní halou, jejíž půdorys byl zpravidla čtvercový či obdélníkový a která spojovala společenskou a soukromou část bytu. Sloužila nejen k odkládání svršků a obuvi, ale zároveň i jako „čekárna“. Proto k jejímu standardnímu zařízení patřilo sofa či křesla s menším odkládacím stolkem, nechyběl popelník a plivátko. Sezení sloužilo i pro příjem hostů, které majitel nechtěl pozvat dál do bytu.

V současné době se zejména u novostaveb znovu vracíme k velkorysému vstupu do bytu, přičemž k vybavení patří prostornější sedátko. Jeho tvar a rozměr vybíráme s ohledem na půdorys vstupu a zároveň vypovídá o vkusu majitelů. Můžeme se proto odvážit a vybrat některý z designových kousků, které zaujmou na první pohled. Velký prostor dovolí instalovat i některý ze zajímavých lustrů. Není-li k dispozici samostatná šatna, pak k uložení svršků volíme některou z předsíňových sestav. Ty sestávají z háčků na pověšení bund, tyče na ramínka, zásuvek, prostorné odkládací police na klobouky, čepice, rukavice ad. a menší police na klíče, kartáče na šaty apod. Nesmí chybět zrcadlo a botník.

Malá předsíň

Vstup do bytu bývá v mnoha případech nevelký a zvětšit ho na úkor okolních prostor buď nelze, nebo je takové řešení nepraktické. Nezbývá tedy nic jiného než sem pořídit některou ze sestav, které pojmou dostatek svršků a zároveň šetří místo. Patří sem ty typy, jejichž část se otáčí, otevírá, uzavírá, posouvá apod. Do extrémně malých předsíní se hodí jednodušší řešení. Zpravidla to je kratší tyč, nad kterou je menší police na odkládání čepic, šál ad. Vhod přijdou i samostatné věšáky.

Botníky do předsíně

Výběr úložného prvku pro odložení bot se odvíjí od počtu párů v domácnosti a možnosti jeho umístění. Boty by neměly být uloženy přes sebe, vyndávání i ukládání má být snadné, aby se zbytečně nešpinily. Ideální je tmavý botník, tehdy totiž nejsou vidět nečistoty, které ulpívají na botách a opadávají. Vhodné je i nerezové provedení, popřípadě jakýkoliv materiál, který lze snadno omýt a vydrží každodenní mnohonásobné otevírání i zavírání.

Solitérní věšák

1. Zjistěte, zda se vejde na místo, kde má sloužit.

2. Soustřeďte se na počet kusů, které pojme. Měly by odpovídat alespoň počtu osob v domácnosti.

3. Vyzkoušejte stabilitu.

4. Nebojte se odvážného tvaru a výrazné barvy.

Foto: Ikea, Emko nábytek, Almi interiér, Alexandr nábytek, Decoland, Homedit, Fanrto, Goodshomedesign, Houndseek

You must be logged in to post a comment Login