Rady a tipy

Bojujete doma s vlhkostí? Přinášíme snadné řešení, jak boj vyhrát

Od   | 

Vlhkost v bytech, domech, skladech a jiných prostorách je poměrně častý problém. Překvapivě i v novostavbách. Základní boj je celkem jasný. Pravidelně větrat, nedávat nábytek až ke stěně a nesušit ve vlhkých prostorách prádlo. Jenže takové řešení není tak efektivní, jak byste potřebovali, a ani moc elegantní. Zároveň však není nutné hned řezat do zdi. Častokrát postačí jen odvlhčovač. Jaký pomůže?

Plísně vznikají z různých příčin, vždy je ale primárním důvodem vlhkost. Optimálně by se měla pohybovat kolem 40 až 60 %. Pokud přeroste 60 %, vzniká ideální prostředí pro množení plísní. Různá Sava apod. příliš nepomohou, protože fungují jen krátkodobě. Vy ale potřebujete snížit vlhkost vzduchu trvale.

Kde všude se vyskytuje plíseň? I na místech, která byste nečekali

Všichni vědí, že se plísně vyskytují nejčastěji v tmavých a teplých prostorách, kde je zároveň hodně velká vlhkost. Z místností to je hlavně sklep, půda a koupelna. Objevit se ale mohou prakticky kdekoliv. Mohou radostně růst za vaší postelí, za knihovnou, v rozích místností apod. Najdete ji ale i na netradičních místech. Napadla by vás třeba taková mikrovlnka? Obvykle tam plíseň není vidět, ale poznáte ji podle charakteristického zápachu. Proto ji pravidelně a pečlivě myjte od všech zbytků jídel. Také horká voda a sedlina v kávovaru podporují růst plísní. Nezapomínejte jej pravidelně čistit. Dalšími hříšníky jsou myčky na nádobí. Temný prostor, velká teplota, různé zbytky a voda jsou ideálním prostředím. Stejně tak knihy uskladněné na půdě nebo ve sklepě mohou časem začít plesnivět, podobně jako květináče nebo klimatizace, když ji máte přes zimu vypnutou a na jaře nenecháte vyčistit.

I mikrovlnka vám může plesnivět. Pozor na to. Zdroj: Pexels

Jak pomáhá odvlhčovač vzduchu proti plísním?

Odvlhčovače pomáhají hlavně ve vlhkých místnostech, v novostavbách, starých domech, suterénech, koupelnách, prádelnách, skladech, sklepech apod. Všude tam, kde panuje zvýšená vlhkost, ať už nárazová, nebo pravidelná. Hodí se i tam, kde je uskladněný citlivý materiál na vlhkost a plísně. Obecně lze tyto přístroje rozdělit na:

  • odvlhčovače absorpční: fungují i při nižších teplotách, ale spotřebují mnohem více energie a vzduch ohřívají. Hodí se tam, kde není další vytápění (např. sklep). Jsou také finančně náročnější.
  • odvlhčovače kondenzační: v rodinném domě a bytě se více hodí kondenzační zařízení. Nasávají vzduch z místnosti kompresorem, kondenzují vlhkost a voda z ní jde do nádržky. Aby fungovaly správně, musíte dobře vybrat.

S pomocí odvlhčovače nezabíjíte přímo plísně, ale ničíte jim jejich ideální prostředí. Pokud už se u vás plísně vyskytly, musíte se jich zbavit sami. Ideálně použít nějaký odstraňovač, pořádně umýt stěnu a natřít. Přístroj vám pak pomůže, aby se už znovu neobjevily. Plísňově spory, které se v místnosti mohou rozšířit vzduchem a špatně se dostávají pryč, odstraní čistička vzduchu. Lze zakoupit multifunkční přístroj, který zbavuje vlhkosti a zároveň čistí vzduch.

Vyberte správný odvlhčovač

Při výběru odvlhčovače vás má zajímat hlavně odvlhčovací kapacita, hlučnost, objem nádržky na vodu, spotřeba energie, vzduchový výkon, rozměry, hmotnost a různé doplňkové funkce. V úvahu vezměte i rozměry místnosti, kde bude umístěn.

V případě hlučnosti hledejte přístroje, které nemají více než 40 dB. Tam, kde chcete mít klid, jsou lepší ty s 37–35 dB. Odvlhčovací kapacita říká, kolik vám toho přístroj zvládne „odvlhčit“. Není to úplně přesné číslo, protože se obvykle testuje v továrně za nějakých podmínek, které jsou ale u vás určitě odlišné. Obecně platí, že čím je kapacita větší, tím lepší. Pro potřeby větší rodiny je ideálních 14 až 24 litrů, pro menší domácnosti postačí 5 až 15 litrů. Profesionální mašiny zvládnou za den 30 litrů a více. Kolik vzduchu zařízení nasaje, protáhne a odvlhčí, udává vzduchový výkon. Čím je menší, tím déle čekáte na výsledek. Důležitá je i spotřeba elektřiny a jak velkou místnost zvládne vysušit.

Z těch trochu méně důležitých parametrů by vás určitě měla zajímat nádržka na vodu. Když bude příliš malá, čeká vás každou chvíli vylévání, což není úplně příjemné. Zároveň berte v potaz, že kondenzovaná voda by se stejně neměla nechat příliš dlouhou v nádržce stát. Moderní zařízení už mají různé funkce, jako automatické vypnutí, možnost naprogramovat si, kdy má fungovat, různé senzory vlhkosti, čističky vzduchu, UV lampy nebo ionizátory.

Některá zařízení mají rovnou zabudovanou i čističku vzduchu. Zdroj: Xiaomi Planet

Ne vždy odvlhčovač zabere

Pokud je příčinou vlhkosti špatná stavební úprava domu, odvlhčovač váš problém nevyřeší, jen ho pomůže trochu eliminovat. Důvody mohou být různé. Zatéká střechou, máte nevhodně vyřešenou izolaci, trápí vás podzemní vody, nebo je důvod jiný, vždy ale bude potřeba kontaktovat stavebního profesionála. Když to nejde a v nejbližší době ani nepůjde, rozhodně je vhodný odvlhčovač. V malých prostorách přístroje částečně kompenzují malou ventilaci, do větších se doporučuje pořídit k odvlhčovači ještě stropní ventilátor. Ten rozežene vodní páru po místnosti a pomáhá s větráním. V létě chladí a v zimě dostává teplý vzduch dolů, a díky tomu se vyrovnávají tepelné rozdíly v místnosti.

Správně udělané rozvody ušetří mnoho peněz později, když začnou kvůli netěsnostem vznikat plísně. Zdroj: Zehnder

Kdy se vám odvlhčovač hodí:

  • Když potřebujete rychle a efektivně snížit vlhkost v bytě bez velkých investic a stavebních zásahů.
  • Abyste lépe větrali.
  • Když potřebujete udržet vlhkost v kuchyni z přípravy pokrmů a digestoř nestačí.
  • Pokud se potí zdi a okna, nebo sušíte doma prádlo.
  • V pronajatých nebo dočasných prostorách, kde nechcete nebo nemůžete investovat do stavebních úprav.
  • Abyste urychlili schnutí omítky a pro podporu sanace domu.

A kdy ne?

  • Při špatné izolaci oken vám moc nepomůže.
  • Stejně tak není příliš efektivní, když se vám tvoří vlhké mapy kvůli špatně těsnícímu potrubí.
  • V nezateplených a starých stavbách.
  • Když je příčinou vzlínání vody od základů.
  • Pokud zatéká střechou.

Situace je ještě složitější, když nemovitost nevlastníte, ale jste pouze v nájmu. Tam těžko budete dělat nějaké stavební úpravy a určitě ne za vlastní peníze. Když se nebudete chtít stěhovat a majitel se k řešení moc nemá, musíte si vystačit se záchranou v podobě odvlhčovače, který vás zachrání před nejhorším, zdi nebudou v takové míře plesnivět (možná vůbec), ochráníte své zdraví, nezničíte si nábytek a vybavení a ušetříte za pozdější výměnu.

Zdroje info: Jak zatočit s plísní v domácnosti jednou provždy, Bydlení a nejčastější problémy, Kapitoly o bydlení

 

 


You must be logged in to post a comment Login