Rady a tipy

Bojíte se pavouků? Přinášíme pár tipů, jak je odpudit z domácnosti

Od   | 

Chladné měsíce přivádí do našich obydlí mnoho nečekaných návštěvníků. Jedním z takových nezvaných hostů jsou pavouci. Jak se jich humánně zbavit?

Existuje mnoho způsobů, jak se pavouků zbavit, aniž byste je museli zabít. Zdroj: Pixabay

Pavouci mají v přírodě zásadní význam. Likvidují totiž škůdce. Stejně tak je dokáží likvidovat i u nás doma. Nicméně ne každému se pohled na pavouka doma líbí. Je proto přirozené, že je zde mít nechceme. Jak tomu ale zabránit?

Znemožněte jim usadit se hned vedle domu

Pokud u domu zaznamenáváte zvýšený výskyt pavouků, pak to nebude jen tím, že hledají teplo, ale také tím, že se jim tam líbí. Pavouci milují listí, dřevo, košaté keře nebo husté stromy. Proto nic z toho nikdy neumísťujte do těsného okolí vašeho domu. Pavouci to k vám pak mají už jen krůček.

Utěsněte okna

Minimalizovat výskyt pavouků můžete i včasnou kontrolou dveří a oken. Pavoukům stačí malý prostor a dostanou se dovnitř. Proto vše řádně prohlédněte a díry utěsněte nebo zatmelte.

Jak správně vybrat bezpečnostní kliku a kování?

 

Odstraňte pavučiny

Když si pavouci najdou místo zvenku vašeho okna, už chybí jen málo a nastěhují se až dovnitř. Pokud tedy na fasádě domu nebo v okolí dveří či oken nějakou pavučinu uvidíte, odstraňte ji. Objevila se tam znova? Odstraňte ji zase! Pavoukům časem dojde, že stavět síť na tomto místě se nevyplatí a odejdou dál.

Pavouk k vám nejčastěji vnikne oknem nebo dveřmi. Proto se ujistěte, zda vše řádně těsní a zvažte pořízení sítí do oken. Zdroj: Maron

Použijte citron nebo ocet

Ačkoliv vás to možná překvapí, pavouci nemají rádi určité vůně. Proto stačí místa jejich možného výskytu nebo vstupu do domu ošetřit postřikem a máte vystaráno. První z věcí, která je zaručeně odradí, je vůně citrusů. Můžete proto použít výrazně citrusový prostředek a uklidit s ním jednotlivé rohy stěn a okenní parapety. Stejně účinný je i ocet, který můžete aplikovat také zvenku domu. Stačí do rozprašovače smíchat jeden díl octu a jeden díl vody. Ale opatrně, ať postřikem nepoškodíte rostliny nebo dřevěné rámy oken.

Vysaďte rostliny, které nemají rádi

I když bude citrusový úklidový prostředek v domě krásně vonět, můžete si k odpuzení pavouků dopomoci ještě snadněji a dokonce esteticky. Pavouci nemají rádi výrazné vůně, které produkují některé rostliny a bylinky. Ty můžete pěstovat celoročně nebo si počkat na období podzimních měsíců, kdy se pavouci začínají stěhovat do interiérů. A které rostliny je účinně zapudí? Rozhodně zde patří máta, levandule nebo citronela. Čím bohatší bude výsadba, tím máte větší šanci, že si pavouci váš dům nevyberou.

Levanduli můžete vysadit do domácích truhlíků, do okolí domu nebo na zahradu. Čím více jí bude, tím méně bude váš dům pro pavouky atraktivní. Zdroj: Unsplash

Zhasínejte venkovní osvětlení a pořiďte si sítě

Pavouci jsou všude tam, kde je hmyz. Pamatujte si, že pokud máte rozsvíceno v okolí domu, vábí to mušky, můry a jiný drobný hmyz. Taková místa jsou pak pro pavouky velmi příhodná a rychle se v nich ubytují. To stejné platí, pokud máte rozsvíceno doma a nemáte řádně zavřená okna. Pokud větráte v rozsvíceném pokoji, zvažte možnost pořízení sítí proti hmyzu.

Venkovní osvětlení nenechte svíti celou noc. Zdroj: Aulix lighting

Nechcete pavouka zabít? Pořiďte si lapač hmyzu!

V našich končinách se pavouků rozhodně bát nemusíme. I když nám jejich vzhled není sympatický, rozhodně pro nás nejsou nebezpeční. Navíc jsou v přírodě nenahraditelní, a proto je škoda je zabíjet. Pokud u sebe doma objevíte pavouka, postavte na něj sklenici, strčte pod ní papír nebo karton a pavouka vyneste ven. Jestli vás ale děsí i takový postup, pak zkuste lapače hmyzu. Ty vám z odchytem pomohou, a vy se přesto s pavoukem do kontaktu vůbec nedostanete.

Zdroj: Homes and Gardens, Country Living, Real Homes

 

Fotogalerie:

 

Jaké možnosti máte při výběru bezpečnostních klik a kování?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login