Architektura a design

Boho interiér? Víme, co by v něm nemělo chybět

Od   | 

Boho styl bydlení je v posledních letech stále oblíbenějším. A není divu! Tento poměrně neokoukaný interiérový styl vyjadřuje nespoutanost, svobodu, kreativitu – a to vše s kapkou nedokonalostí a patiny. Pokud i vás zajímá, jak si můžete vytvořit svoji boho oázu u sebe doma, jste na správném místě.

S boho stylem se pojí svoboda, kreativita, ale také příroda. Tato tři slova bychom mohli brát jako definici stylu, který je vhodný pro každého, kdo si občas rád užije kapku bohémského života. Boho design je velmi často kombinován s dalšími styly, nejčastěji se skandinávskou jednoduchostí a útulností, ačkoliv paleta barev je odlišná. Pokud byste si kapku boho světa vnesli i do vašich domovů, máme pro vás hned několik tipů, jak toho dosáhnout.

Textilie jsou v boho interiéru nezbytné. Zdroj: Canstockphoto

Boho styl aneb bydlení bohémů

Bohemian a boho – dva výrazy, které se začaly používat ve Francii a znamenaly totéž, tedy životní styl bohémů. Byli to lidé, kteří neuznávali pravidla tehdejší doby. Chtěli žít po svém, odmítali nudu. Toto jejich vyjádření pak začali přenášet právě do svých domovů, odkud se pak zrodila tato oblast interiérového designu. Ačkoliv má boho styl několik společných prvků, vždy jde hlavně o to, jak si jeho definici každý z nás vyloží. I proto je každý boho interiér jedinečný.

Houpačka přijde vhod v každém interiéru. Zdroj: Canstockpohoto

Barvy a vzory v boho interiéru

Nyní se pokuste zapomenout na vše, co jste doposud o kombinování barev v interiéru věděli. Boho design vám umožní odvázat se – nemusí se bát jak barev, tak ani vzorů. Když budete mít špetku vkusu, snadno zjistíte, jak je kombinovat s neutrálními tóny a materiály tak, že i na první pohled bláznivé kombinace budu působit harmonicky a příjemně. Základem boho interiéru by měla být neutrální barva, ideální jsou béžová, případně hnědá. K nim je třeba přidat kontrast, zejména pak v teplých odstínech – co třeba cihlová, okrová, olivová, khaki, zelená nebo hořčicová?

Kromě barev se můžete zaměřit také na vzory – takové, které vás jen napadnou. Ať už se vám líbí puntíky, etno, geometrické tvary, mandaly nebo proužky, vše je povoleno. Klidně pracujte s více vzory najednou – a to například ve formě polštářků na pohovce. Ty mohou mít klidně i slušivé třásně či bambulky. Právě textilie jsou tím, co dělá z domu domov.

Volte přírodní materiály a svěží barvy. Zdroj: Canstockphoto

Přírodní materiály v boho interiéru

Kromě barev si boho design hraje s materiály – a to hlavně těmi přírodními. I proto se snažte do svého domova vnést co nejvíce zemitých barev a přírodních materiálů (kůže, dřevo, kámen, len, bavlna). Dřevěnou podlahu můžete doplnit o kobereček pod dřevěným konferenčním stolkem, na pohovce mohou být barevné polštářky se vzory. A ke všemu přidejte i dostatek zelených pokojovek. Některé kousky můžete koupit v antikvariátu, další si odvézt od babičky.

Originální světla pro váš domov

Ani v boho stylu nemohou chybět oblíbené pokojovky

Kromě hnědé a béžová byste měli do svého domova začlenit i další barvu – a to zelenou v její nejpřirozenější podobě, tedy ve formě pokojových rostlin.  Kaktusy i sukulenty můžete umístit do nejrůznějších květináčů – ať už obyčejných nebo designových. Zatímco menší rostlinky mohou zdobit vaše parapety, na podlahu můžete postavit květináče s rostlinami, které budou mít velké a široké listy. Co třeba monsteru, avokádo, případně fíkus? Květináče můžete nechat v jejich přirozené podobě, případně na ně můžete pořídit obaly – třeba z juty. Poslední zelené rostliny ve svém interiéru můžete zavěsit na strop.

Doplňky? Klidně ty nejvýraznější, prosím

Zatímco výmalba a nábytek jsou v boho stylu spíše jednoduššího rázu, u doplňků a dekorací se můžete odvázat. Líbí se vám vzorované koberce? Pak si jeden či dva pořiďte. A nemusíte s ním ozdobit pouze podlahu, některé kousky mohou vypadat zajímavě také na stěnách – místo obrazů. V ložnici by vám neměl chybět lapač snů či macramé. Hezky mohou vypadat také nástěnné dekorace s květinami.

Vyjádřit se můžete také u osvětlení, kde můžete výrazný lustr doplnit o lampičky se stínidlem z přírodních materiálů. Chybět by u vás neměl ani textil ve všech jeho podobách – přehozy, polštáře, závěsy a mnohé další jsou trefou do černého.

Fotogalerie:

Pořiďte si stylové osvětlení na zahradu

 


You must be logged in to post a comment Login