Články

Blíží se bouřka? Poradíme vám, jak ochránit vaše spotřebiče

Od   | 

Přestože Česká republika leží v mírném podnebném pásu, i zde můžeme zažít silnější bouřky. Blesky se vyskytují během horkých letních dní, kdy jsou velké teplotní rozdíly mezi zemí a nebem. Takový blesk pak má teplotu i 30 000 °C. Pokud víte o blížící se bouřce, poradíme vám, jak na ochranu vašich spotřebičů.

Blesky křižující oblohu neohrožují jen lidi, energetickou infrastrukturu, auta, ale také domy a spotřebiče v nich. Blesky zvyšují napětí v elektrickém vedení, to má za následek zničení elektroniky. I když si můžete koupit přepěťovou ochranu, která stojí pár stovek či tisíc korun, když nebudete doma, je vhodné učinit další opatření.

Při bouřce nezapomeňte odpojit spotřebiče ze zásuvek. Zdroj: pexels.com

Přepěťová ochrana – jak funguje?

Při odběru elektrické energie z venkovního elektrického vedení máte nainstalovaný jistič, přes který neprojde nadměrný elektrický proud. Ten najdete ve stejné „skříni“ jako elektroměr. Pokud vaše spotřeba překročí nejvyšší povolený stupeň, spadne páčka, která vypne elektřinu v celém domě. Tento jistič vás však nezachrání v případě boučky a blesků.

 

Pračka Fagor s horním plněním s šíří jen 40 cm

 

Přepěťová ochrana se dělí na 3 stupně:

  1. stupeň ochrání celý dům před vysokým proudem. Jeho cena se pohybuje v řádech tisíců korun.
  2. stupeň ochrání celý dům před vysokým napětím. Jeho cena se pohybuje v řádech tisíců korun.
  3. stupeň ochrání konkrétní spotřebič před vysokým napětím. Jeho cena se pohybuje v řádech stovek korun. Ochrana tohoto stupně připomíná zásuvku nebo prodlužovačku. Dává se mezi elektrickou zásuvku a spotřebič, který chcete ochránit.
  4.  

Pračka ve SLIM provedení, která vypere 10 kg prádla!

 

Jak na ochranu spotřebičů před bouřkou?

Spotřebiče, které nepotřebujete, odpojujte ze sítě. Dokud zůstává spotřebič připojený, nevadí, že je vypnutý (třeba televize). Vysoké napětí jej poškodí tak či tak.

Ve chvíli, kdy zjistíte, že se blíží větší bouřka, zvažte i odpojení ledničky, mrazáku a dalších spotřebičů, které jsou připojeny neustále. Lednici ochráníte a jídlo v ní se za pár hodin nezkazí.

Pokud nemáte přepěťovou ochranu 1. a 2. stupně, zvažte její instalaci. Ochranu 3. stupně si můžete jednoduše zapojit sami.

Nezapomeňte ani na vhodné pojištění, které vás ochrání před případnými škodami.

Během bouřky se nepohybujte kolem oken. Zdroj: Canstockphoto

Jak můžete ochránit sami sebe?

Během bouřky zůstaňte doma. Držte se dál od oken. Je to sice nepravděpodobné, ale blesk může ve vzácných případech udeřit poblíž okna. Vyhýbejte se kovovým předmětům. Kovy patří mezi dobré vodiče, což znamená, že byste se měli vyhnout jakémukoliv kontaktu s nimi.

Zdroj: cnet.com, bellelectricalsystems.com, ftc.net

 

You must be logged in to post a comment Login