Kuchyně

V bílé kuchyni ve stylu Provence se budete cítit jako na Azurovém pobřeží

Od   | 

Jako na krásné dlouhé levandulí provoněné dovolené si budete připadat v kuchyni, kterou si zařídíte ve stylu Provence.

Styl je pojmenovaný po oblasti jižní Francie s bohatou historií a malebnou krajinou Azurového pobřeží Středozemního moře. Typická jsou pro ni stará venkovská kamenná stavení, levandulová a slunečnicová pole, lesy, louky a vinice. Je toho dost na to, aby se člověk do Provence zamiloval a zatoužil si ji přenést k sobě domů.

Kuchyň Jana zaujme prostorovým ostrůvkem, který slouží jako varné centrum a zároveň nabízí z druhé strany prostor pro stolování. Zdroj: Gorenje

Kde začít

Kuchyň ve stylu Provence se spíše než do města bude hodit do venkovského domu. Základem jsou přírodní materiály, jako je dřevo, které je ideálně opatřené náležitou omšelou patinou, dále kámen, cihly, keramika a bavlněné či lněné textilie. Kuchyňský nábytek by měl být vyrobený v rustikálním duchu z masivního dřeva a laděn do typické bílé barvy či do smetanové nebo vanilkové. Dvířka vyberte s rámečkem nebo nějakým jiným ozdobným prvkem, třeba s frézovanými drážkami, sestavu provzdušní prosklená dvířka. Zásuvky opatřete stylovými úchytkami – hodí se keramika nebo kov s patinou. Je-li kuchyň větší, neváhejte a vybavte si ji kuchyňských ostrůvkem. Nad ostrůvek můžete zavěsit rustikální odsavač a rošt s náčiním. Klasické skříňky doplňte v sestavě i otevřenými policemi, krásné jsou skleněné kořenice, žebrovaný zásobník na talíře atd.

Kuchyňská sestave Girona kombinuje klasická rámečková dvířka s moderními prvky. Zdroj Oresi

Další ozdoby

Samozřejmě nesmějí chybět košíky a keramické nádobí s motivy levandulí, hortenzií, slunečnic nebo lučního kvítí. Důležitými doplňky jsou textilie, a to výhradně z přírodních materiálů. Vhodný je přirozeně pomačkaný len a samozřejmě bavlna. Ušijte závěsy, židlím či lavici opatřete podsedáky a nakupte hezké ubrusy, prostírání a utěrky, neboť to všechno dotvoří kuchyň a dodá jí náležitý venkovský charakter. Styl také dokážou podtrhnout spotřebiče v rustikálním vzhledu, na to nezapomínejte. I když se tváří jako staré, v ničem si nezadají s těmi moderními, které jsou vybavené špičkovými funkcemi.

Máte-li dostatek místa, můžete sezení v kuchyni vytvořit i tímto způsobem. Zdroj: Siko

Fotogalerie:

You must be logged in to post a comment Login