Zahrada

Bezúdržbová zahrada aneb triky, které naše babičky neznaly

Od   | 

Mít krásnou, dlouho kvetoucí zahradu a bez péče je sen snad každého z nás. Přílišná zaměstnanost nám nedovoluje trávit tolik času údržbou zeleně, i když je to, dle psychologů, nejlepší terapie proti stresu. Přinášíme pár nápadů, kterými lze nadměrné opečovávání oázy zeleně omezit.

Mulčujte

Mulč je výborná obrana před růstem plevelů, využít jej můžete jak v okrasných záhonech, keřových skupinách, tak i v užitkové části zahrady. Kromě toho chrání rostliny před výkyvy teplot, uchovává kyprou půdu a organický navíc udržuje vlhkost. Mulčovat můžete téměř čímkoliv, nejlépe se však osvědčila kůra, štěpka, štěrk, sláma nebo posekaná tráva. Co se týká kůry, ta se hodí do keřových výsadeb, kde můžete, pro větší efekt potlačení plevelů, použít i geotextilii. Poslouží i trvalkovým výsadbám, ale spíše těm kombinovaným s keři či situovaným na stinnějších stanovištích. Stejně jako kůru, lze využít i štěpku. Štěrk jakožto anorganický materiál je vhodný zejména do trvalkových záhonů, kde jsou použity suchomilnější druhy, jelikož není schopen vlhkost zadržovat. Sláma a posekaná tráva se osvědčily nejlépe při mulčování jahod, všeobecně se více hodí do užitkových záhonů.

Vrstva mulče – kůry a štěpky by měla být minimálně 10 cm, mocnost štěrku 7-9 cm.

Intenzivní trávník přeměňte na extenzivní

Nejjednodušší způsob založení extenzivního trávníku je výsev travní směsi na čistou, připravenou plochu. Osivo volte spíše lučního charakteru, dnes existují různé směsi, mezi kterými můžete vybírat a radost vám udělají i bez každotýdenního sečení.  Pokud však trávník na zahradě máte a nebaví vás se o něj tolik starat, můžete ho snadno přeměnit na květnatý. Stačí když upustíte od zaryté představy, jak má správně vypadat a přestanete jej tak často sekat, úplně hnojit, vertikutovat, aerifikovat a zbavovat dvouděložných rostlin. Původně zapojený trávník se postupně začne rozpadat a vzniknou mezery, ve kterých se usadí plevele z okolí. Jestliže budete chtít proces urychlit, sami trávník narušte, například vertikutačními hráběmi, a osivo dosejte. Výhodou takových travních společenstev je, že jsou druhově bohaté, potěší svým vzhledem a nepotřebují téměř žádnou péči – seč je realizována dvakrát až třikrát do roka.

Jako první se ve vašem trávníku pravděpodobně uchytí sedmikráska chudobka.

Dbejte na nároky stanoviště a zapomeňte na uhlazenost

Celkovou péči nejvíce ovlivňuje správný výběr rostlin. Jestliže budete vybírat druhy podle stanoviště – jeho expozice, půdních charakteristik a klimatu, rostliny jen pokvetou a nároky na jejich péči se sníží. Tomu všemu ale předchází i  jeho správná příprava, zejména odplevelení a případné vylepšení substrátu (například vylehčení pískem). To jsou základní prvky úspěchu. Také zapojené společenstvo vám pomůže vyhnout se plevelům. Opusťte tedy od uhlazenosti a dejte přednost divočejšímu charakteru výsadeb a vzniklé mezery v záhonech doplňte vhodnými druhy. Krokem vedle nebude ani použití půdopokryvných rostlin, které rovněž zamezí růstu nevítaných návštěvníků.

A na spadené listí na podzim se vykašlete, je to zdroj cenných látek pro celou zahradu.

Přírodní zahrady jsou v posledních letech trendem a navíc skvěle fungují.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login