Obývací pokoje

Bezstarostný výběr sedací soupravy

Od   | 

Sedací souprava je vizitkou vašeho obývacího pokoje. Jenže cena souprav od prestižních výrobců bývá srovnatelná s cenou automobilu. Proto mnohdy hledáte variantu, která bude vypadat jako od světoznámého návrháře, ale cenově na ni dosáhnete. Našli jsme je za vás a k tomu přidali pár základních pravidel k jejich umístění a údržbě potahových látek.

Sedací souprava by měla být umístěna ve společenské místnosti tak, aby sedící viděli do prostoru a nebyli otočeni zády ke vchodu. Tehdy se totiž necítí bezpečně a neuvolní se. Zároveň by na sezení nemělo dopadat přímé sluneční světlo, které způsobuje blednutí potahové látky. Není ani praktické, aby stála před topením, tehdy totiž přicházíme o poměrně dost tepla. Našli jste vhodné místo? Pak ho přeměřte a vyberte si z naší bohaté nabídky, kterou jsme připravili přímo pro vás.

Sedací souprava by se vám v první řadě měla líbit a měla by odpovídat celkovému ladění místnosti. Další podmínkou je pohodlí. To způsobuje výplň, kterou výrobce použije do sedáků. Nejčastěji to bývá PUR pěna v kombinaci s různými příměsemi (např. viskoelastickou pěnou, polyesterové vatování), v některý případech jsou součástí také pružiny. Vás bude zajímat zejména pohodlí, tedy tvrdost nebo měkkost sedáků. To ovlivňuje hmotnost PUR pěny, kterou udává výrobce. Platí, že čím je vyšší hmotnost na metr krychlový, tím je sedák tvrdší. Části, které nejsou tolik namáhány (opěrka, područky), jsou vyplňovány jinými materiály (nejčastěji silikonová výplň).

Kožené čalounění

Kůže patří k oblíbeným materiálům, působí elegantně a vyvolává pocit přepychu, a to i přesto, že povrch nese známky přírodních defektů, jako jsou jizvy či různorodá hustota vlákna apod. Tyto neduhy přírody společně s patinou, kterou kůže získává časem, podtrhují estetický dojem. Existuje několik kvalitativních kategorií, které jsou určeny podle toho, která vrstva je zpracována. Svrchní vrstvy pod epidermem jsou velmi kvalitní a používají se na zpracování anilinové nebo poloanilinové kůže. Oba druhy jsou jemné a příjemné na dotek, od sebe se liší počtem přírodních defektů a probarveností. Vhodné jsou do méně frekventovaných domácností. Ze spodních vrstev se odděluje takzvaná štěpenka. Ta se řadí k méně kvalitním, proto se v konečné fázi probarvuje a ošetřuje ochrannými látkami a syntetickými pojivy. Nabízena je v široké škále barev, běžná je její povrchová nerovnost (vpichy hmyzu, oděrky apod.). Poslední dobou se stala velmi oblíbená ekokůže. Je to syntetická kůže, k jejíž výrobě se používají polyuretanové materiály netoxického materiálu, které jsou složením, prodyšností a odolností materiálu velmi podobné pravé kůži.Kůži nevyhovuje přímé sluneční záření ani blízkost tepelných zdrojů. Obojí působí na její kvalitu i barevnost.

Údržba kůže

Výrobci zpravidla mají na kožené čalounění vlastní speciální přípravky. Obecně platí, že nábytek s koženým potahem nesmí být vystaven přímému slunečnímu záření, jinak dojde ke změně barevného odstínu. Rovněž by neměl být v těsné blízkosti tepelných zdrojů, suchý vzduch tomuto přírodnímu materiálu rovněž nesvědčí.

Čalounění z látky

Látkové čalounění umožňuje obrovskou nabídku barev, kombinací a vzorů. K výrobě se používá bavlna, viskóza, vlna, polyester ad., které jsou zastoupeny stoprocentně, nebo v určitém poměru. Obecně platí, že přírodní materiály jsou náročnější na údržbu, praktičtější jsou proto zvláště do domácností s dětmi materiály syntetické. Kvalitu látky určuje hustota vazby, která je udávána v gramech na metr čtvereční. Platí, že čím je hodnota vyšší, tím je látka odolnější. Někteří výrobci nabízejí látky s teflonovou úpravou, která chrání povrch materiálu. Prach a běžná špína se minimálně usazují, částečky se snadněji vysávají, náhodou vylité tekutiny pak neprosáknou ihned dovnitř, povrchová úprava totiž zamezuje jejich vsáknutí.

Údržba látky

Látkové čalounění udržujeme běžným vysáváním, při případném znečištění použijeme speciální pěny, které lze zakoupit v běžné obchodní síti. Pro snadnější údržbu můžeme zvolit látku se speciální povrchovou úpravou, která materiál chrání a nedovolí případné nečistotě se ihned vsáknout. Do rodin s dětmi jsou vhodné sundavací potahy, které lze prát v pračce.

Tip redakce:

Připravila: Lenka Zahradníková, Foto: archiv

Související články:

Umístění sedací soupravy z pohledu feng shui

Předsíň jako ze škatulky

Bláznivé doplňky z veletrhu Ambiente

Kam uklidit hračky?

Komentáře

2 Comments

  1. Pingback: Stoly, stolky a stolečky|Home In Cube

  2. Pingback: Malý byt, aneb jak zařídit garsonku|Home In Cube

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *