Obývací pokoje

Při výběru sedací soupravy nezapomeňte na tři důležité detaily. Jedině tak vám bude sloužit dobře a dlouho!

Od   | 

Výběr sedací soupravy je náročná disciplína. První metu, kterou musíme překonat je estetická stránka. Sedačka se nám musí líbit. A až následně řešíme detaily jako je kvalita, provedení, rozměr nebo cena… Jenže pokud jeden z těchto parametrů nevyhovuje našim podmínkám, můžeme se docela snadno dostat do nezávidění hodné situace. Neukvapte se, přemýšlejte a především: pojďte společně s námi odhalit skryté detaily. 

Některé sedací soupravy jsou vybaveny mechanizmy zpříjemňující pohodlí. Například výsuvnými podnožkami nebo podhlavníky. Zdroj: Natuzzi

Sedací souprava je vizitka obývacího pokoje. Patří k dominantním prvkům, které tu budou sloužit mnoho let. Hledáme nadčasový tvar a sezení, ve kterém si odpočineme, proto bychom měli vyzkoušet pohodlí sedáků. To zabezpečuje jejich výplň. Nejčastěji to bývá PUR pěna v kombinaci s různými příměsemi (např. viskoelastickou pěnou, polyesterové vatování), v některý případech jsou součástí také pružiny. Vás bude zajímat zejména pohodlí, tedy tvrdost nebo měkkost sedáků. To ovlivňuje hmotnost PUR pěny, kterou udává výrobce. Platí, že čím je vyšší hmotnost na metr krychlový, tím je sedák tvrdší. Části, které nejsou tolik namáhány (opěrka, područky), jsou vyplňovány jinými materiály (nejčastěji silikonová výplň).

Sedací soupravu můžete díky jednotlivým částem kombinovat podle vlastních potřeb a na míru prostoru. Zdroj: Inpro design

1. Našli jste vhodné místo pro vysněnou sedací soupravu?

Sedací souprava by měla být umístěna tak, aby sedící viděli do prostoru a nebyli otočeni zády ke vchodu. Tehdy se totiž necítí bezpečně a neuvolní se. Zároveň by sezení nemělo být v takzvaném energetickém toku, tedy v prostoru, kudy proudí energie, například mezi dveřmi nebo dveřmi a oknem, případně dokonce v prostoru, kudy se chodí. Tehdy si totiž neodpočineme, protože tělo bude vystaveno energetické zátěži. Ideální je místo, odkud bude mít sedící rozhled a kde bude sedací souprava „schovaná“ před okolními vlivy. Vhodná je nika, rohový kout nebo místo, kde máme stěnu za zády. Nezapomeňte také zvolit vhodnou velikost, a to tak, aby sedací souprava proporčně vyhovovala rozměru místnosti a pohodlně se do ní usadili minimálně všichni členové domácnosti.

Velikost sedací soupravy zvolte s ohledem na rozměr místnosti., ve které by neměla být ani výrazně dominantní, ani příliš malá. Zdroj: Home Style

2. Chcete kožené čalounění? Víte o tom, že existuje mnoho kvalit kůže?

Kůže patří k oblíbeným materiálům, působí elegantně a vyvolává pocit přepychu, a to i přesto, že povrch nese známky přírodních defektů, jako jsou jizvy či různorodá hustota vlákna apod. Tyto neduhy přírody společně s patinou, kterou kůže získává časem, podtrhují estetický dojem. Existuje několik kvalitativních kategorií, které jsou určeny podle toho, která vrstva je zpracována. Svrchní vrstvy pod epidermem jsou velmi kvalitní a používají se na zpracování anilinové nebo poloanilinové kůže. Oba druhy jsou jemné a příjemné na dotek, od sebe se liší počtem přírodních defektů a probarveností. Vhodné jsou do méně frekventovaných domácností. Ze spodních vrstev se odděluje takzvaná štěpenka. Ta se řadí k méně kvalitním, proto se v konečné fázi probarvuje a ošetřuje ochrannými látkami a syntetickými pojivy. Nabízena je v široké škále barev, běžná je její povrchová nerovnost (vpichy hmyzu, oděrky apod.). Poslední dobou se stala velmi oblíbená ekokůže. Je to syntetická kůže, k jejíž výrobě se používají polyuretanové materiály netoxického materiálu, které jsou složením, prodyšností a odolností materiálu velmi podobné pravé kůži. Výrobci zpravidla mají na kožené čalounění vlastní speciální přípravky. Obecně platí, že nábytek s koženým potahem nesmí být vystaven přímému slunečnímu záření, jinak dojde ke změně barevného odstínu. Rovněž by neměl být v těsné blízkosti tepelných zdrojů, suchý vzduch tomuto přírodnímu materiálu rovněž nesvědčí.

Ptejte se po kvalitě koženého čalounění. Zdroj: Natuzzi

3. Má látkové čalounění povrchovou úpravu?

Látkové čalounění umožňuje obrovskou nabídku barev, kombinací a vzorů. K výrobě se používá bavlna, viskóza, vlna, polyester ad., které jsou zastoupeny stoprocentně, nebo v určitém poměru. Obecně platí, že přírodní materiály jsou náročnější na údržbu, praktičtější jsou proto zvláště do domácností s dětmi materiály syntetické. Kvalitu látky určuje hustota vazby, která je udávána v gramech na metr čtvereční. Platí, že čím je hodnota vyšší, tím je látka odolnější. Někteří výrobci nabízejí látky s teflonovou úpravou, která chrání povrch materiálu. Prach a běžná špína se minimálně usazují, částečky se snadněji vysávají, náhodou vylité tekutiny pak neprosáknou ihned dovnitř, povrchová úprava totiž zamezuje jejich vsáknutí. Látkové čalounění udržujeme běžným vysáváním, při případném znečištění použijeme speciální pěny, které lze zakoupit v běžné obchodní síti. Pro snadnější údržbu můžeme zvolit látku se speciální povrchovou úpravou, která materiál chrání a nedovolí případné nečistotě se ihned vsáknout. Do rodin s dětmi jsou vhodné sundavací potahy, které lze prát v pračce.

U látkového čalounění zkontrolujte povrchovou úpravu. Zdroj: Home Style

Nebojte se experimentovat a zvolit každou část sedací soupravy v jiném odstínu. Zdroj: Natuzzi

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login