Architektura a design

Vila nebo víla? Bungalov jako z pohádky

Od   | 

Majitelé přízemní vily milují přírodu a na jejich bydlení je to znát doslova na každém centimetru. Střecha je takzvaná zelená, osazená vhodnými rostlinami, což zlepšuje tepelné vlastnosti domu, místo tuctového bazénu najdete na zahradě pohodlné koupací jezírko, jehož kraje okupuje rozličná vodní květena a které poskytují útočiště a vodu ptákům i jiným živočichům, a než by majitelé pokáceli vzrostlý strom, raději zastřešení terasy vedli kolem něj.

Vstupní prostor ozvláštněný kontrastem dřeva, vápencového obkladu a bílého pohledového betonu s přiznanými spoji

Jednopodlažní vila stojí na velkém pozemku o rozloze 3 476 m2  má úctyhodnou zastavěnou plochu – 434 m2. Otevírá se směrem do zahrady, směrem k silnici je oken minimum. Mezi použitými materiály převládá vápencový obklad, dřevěný obklad z amerického ořechu a pohledový beton.

Soukromí i společnost

V liniovitém uspořádání najdete vedle sebe obývací prostor propojený s kuchyní a zázemí manželů – ložnici se samostatnou šatnou a koupelnou a pracovnu.V protilehlé linii je království tří dětí, z nichž každé má samostatný pokoj. Pokoje jsou propojeny dveřmi. K dispozici mají ratolesti také dvě koupelny.

Dům ukrývá i welness

To ovšem zdaleka ještě není všechno, dům má velmi prostorné technické zázemí. Samostatnou místnost má vyčleněn kotel spolu s centrálním vysavačem, další místnost slouží pro žehlení a praní a další pro skladování zahradní techniky. Dále dům disponuje welness prostory, ve kterých nechybí ani vířivka a sauna.

Hra různě dlouhých zdí a různých materiálů přidává vile na neobvyklosti. Motiv otvoru se opakuje v zastřešení terasy a vchodového prostoru.

Část teras je zastřešená, aby je bylo možno užívat za každého počasí. Terasy přidávají dalších 170 m2 užitné plochy k domu. Takřka ze všech místností se dá vyjít do zahrady. Motiv „okna“, dále nijak neřešeného otvoru, se opakuje v zastřešení terasy, kde slouží jako otvor pro vzrostlé stromy, které se majestátně tyčí vprostřed odpočinkového prostoru. Terasa vede až k jezírku, které celá rodina hojně a ráda v parných letních dnech užívá k osvěžení.

Kuchyni vládne jednoduchá elegance.

Pokojové rostliny vnáší přírodu i dovnitř

Kuchyň se samostatným ostrůvkem je maximálně jednoduchá, v čistých barvách doplněná mléčným sklem. Přírodní duši interiéru dotvářejí solitérní rostliny ve velkých květináčích.

Architekt si vyhrál i s vnitřním osvětlením, které je velice variabilní.

Rovněž obývacímu prostoru vládnou pokojové rostliny, uměřenost, jednoduchost a geometrické vzory. Podlaha v nádherném teplém odstínu dřeva konstrastuje se zdmi ve stylu kamene.

Ač stěny ani strop nejsou bílé, interiér vypadá vzdušně a prostorně díky uměřenosti a jednoduché dokonalosti.

Jednoduše, čistě, elegantně

Třeba že je dům značně prostorný a adekvátně nákladný, interiér přesto nebudí dojem přílišné nabubřelosti či falešné velkoleposti. Naopak. Vše je sice z prvotřídních materiálů a bezchybného řemeslného zpracování, ale majitelé spolu s architekty se drželi jednoduchých, klasických tvarů a linií, nadčasového designu a uměřenosti. Interiéru to nesmírně prospělo a zajímavé, velkorysé prostory tak patřičně vynikly.

Pohledový beton se prolíná interiérem i exteriérem domu. Je použit na fasádu i na některé stěny uvnitř domu. Architekt Luděk Rýzner domyslel hru materiálů tak dalece, že se dobře doplňuje i odraz v zrcadle s obložením  pod ním. 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login