Podlahy a stěny

Betonová stěrka nemusí působit studeně

Od   | 

Betonová stěrka na mnohé působí studeně, a proto se jí bojí použít do svého domova. Nepomohou ani skvělé užitné vlastnosti, které předčí mnohé ostatní materiály. Máme však recept, jak se studeného dojmu zbavit.

Betonová stěrka se často používá na stěnách u schodiště. Ideálně dřevěného.

Betonová stěrka se často používá na stěnách u schodiště. Ideálně dřevěného.

Recept je prostý a účinný. Zkombinujete-li betonovou stěrku v dostatečném množství s teplým materiálem (např. dřevem), pak celkový dojem „studenosti“ z místnosti vyprchá. Pokoj nebude působit stroze až vybydleně, ale naopak získá přívětivý nádech a vy budete mít pocit blízkosti přírody. Stejného cíle dosáhnete, doplníte-li interiér příjemnými textilními dekoracemi. Vhod přijdou závěsy se záclonami, koberce, polštářky, plédy. A samozřejmě zkombinujete-li šedou barvu s některou z teplých odstínů (žluté, oranžové, zelené). Použijete-li šedou betonovou stěrku na stěně, pak na ní dokonale vynikne obraz, tapisérie nebo jiné umělecké dílo.

Proč betonovou stěrku

Betonová stěrka má skvělé užitné vlastnosti. Je pevná a odolná proti oděru. Případné škrábance je možné opravit, nevyvolává alergie. Má-li hydrofobizaci, pak zamezuje vsakování tekutin a zanášení nečistot. Je pevně spojená s podkladem, a tak nedochází ke kročejovému hluku. Hodí se do jakékoliv místnosti a praktická bude i do domácností se zvířaty. 

Dřevěné schodiště doplněné zděným zábradlím zvýrazněným betonovou stěrkou.

Dřevěné schodiště doplněné zděným zábradlím zvýrazněným betonovou stěrkou.

Kam se hodí betonová stěrka

Betonovou stěrku můžeme aplikovat i do namáhaných prostor, jako jsou předsíně, kuchyně ad. Má-li speciální úpravu, pak dobře slouží i v koupelně. Pěkně působí, kombinujeme-li ji na podlaze s jiným materiálem. Tím docílíme optického vymezení určitého prostoru a dáme jasně najevo jeho funkci. Například vyčleníme kuchyň od obývacího pokoje v polyfunkční místnosti, sprchovací kout od zbytku koupelny apod. Kromě podlahy můžeme betonovou stěrku aplikovat i na stěny. Velmi oblíbená je na komínových stěnách, kde vymezuje prostor krbu (doplněný o místo se dřevem na topení), na stěnách u schodiště apod. Tento materiál se může prolínat třeba jen v částech celým interiérem, který díky tomu bude působit jednotným dojmem.

Komínová stěna je zviditelněná šedou betonovou stěrkou. Prostor díky ostatním použitým materiálům působí zabydleně.

Komínová stěna je zviditelněná šedou betonovou stěrkou. Prostor díky ostatním použitým materiálům působí zabydleně.

Pryč se strohou studeností

Betonová stěrka působí studeně už jen svou základní barevností. Šedá v posledních letech patří k oblíbeným odstínům. Je to proto, že je neutrální a můžeme ji kombinovat téměř s jakoukoliv další barvou nebo materiálem. Už v úvodu jsme doporučili dřevo, ale může to být i keramická dlažba v teplém odstínu, stejně jako marmoleum, vinyl ad.

Pokud se přece jen bojíte šedého odstínu, pak není od věci připomenout, že betonová stěrka nemusí být jen šedá. S příměsemi může výrobce dosáhnout nejrůznějších barev, kromě bílé a hodně světlých odstínů. Základem je totiž šedá báze, do které se přimíchávají anorganické pigmenty. Tím získáme určitou barvu, která může být shodná například s už použitým obkladem v interiéru, nebo barvou čalounění sedacího nábytku. Přimíchávat je možné také metalické nebo perleťové lazury.

Schodiště s betonovou stěrkou zjemňují okolní materiály.

Schodiště s betonovou stěrkou zjemňují okolní materiály.

Fotogalerie:

Foto: MALDECOR BETON, Kozak Bath & Interiors, Arper, Moroso, Diesel, Cielo, Gervasoni

You must be logged in to post a comment Login