Inspirace

Beton v interiéru nemusí působit neosobně, naopak, má své kouzlo

Od   | 

Šedý beton sám o sobě nepůsobí sice útulně, ale při správné kombinaci s dalšími materiály a barvami dokáže vytvořit originální a neotřelý interiér. 

Toho, že beton působí originálně, si architekti všimli v momentě, kdy nechali vylít betonový skelet domu a stěny, strop nebo celé schodiště nechali v takřka surovém stavu. Ruku v ruce se s tímto začínajícím trendem rozmohla v interiérech betonová stěrka, která pohledový beton nahradila. Kromě vzhledu to jsou také užitné vlastnosti, které ji dostaly do popředí většího zájmu. Díky vysoké poptávce se betonová stěrka začala používat i na nábytku a bytových doplňcích. Výběr barevnosti, struktury i textury je velice široký. Díky tomu sluší betonový vhled nejen  moderním, minimalistickým a industriálním interiérům, ale i stylům vintage, Provence apod.

Beton v interiéru je elegantní a nadčasový. Zdroj: Pinterest

Trendy betonová stěrka

Výhodou stěrky je jednoduchá aplikace. Při tloušťce cca 1,5 mm ji lze nanášet skoro na každý podklad, a to i sádrokarton. Důležité je na podklad nanést speciální cementovou stěrku, kterou docílíme drsného podkladu. Cementovou stěrku necháme zaschnout a další den naneseme ještě jednu vrstvu, kterou poté stačí jen přelakovat. Betonová stěrka není náročná na údržbu a zároveň snese i každodenní nápor. Pokud však chcete betonovou stěrku použít v koupelně, je nutné zvolit typ, kterému vlhko a voda nevadí. 

Betonová stěrka nemusí být jen klasicky šedá, ale je možné ji probarvit různými odstíny barev. Chcete-li prostor zútulnit, vsaďte na pigmenty v podobě červené, žluté, oranžové, hnědě či zlaté barvy. Do betonové stěrky lze vtisknout také metalickou či perleťovou lazuru, díky které šedý beton nebude rozhodně nudný. Pokud nejste zastánci hrubého povrchu, můžete zvolit takovou betonovou stěrku, která bude hladká až lesklá. 

Betonová stěrka nemusí být pouze šedá a hrubá. Zdroj: Maldecor beton

Vyzkoušejte betonový nábytek

Stále častěji se na trhu setkáváme také s imitací betonového nábytku, který dodá obyčejnému interiéru originální šmrnc. Imitaci betonu v podobě fólie skutečně nerozeznáte a můžete si tak ozdobit dvířka komod, nebo konferenční a jídelní stoly. Proměnit také můžete kuchyňskou linku, pracovní desku, nebo barový pult. Fólie se jednoduše udržuje a zároveň ochrání nábytek vůči vlhkosti. Skvělé uplatnění proto najde jak v koupelně, tak i v kuchyni. Nezapomeňte však imitaci betonu doplnit barevnými doplňky, aby výsledný dojem nepůsobil fádně. Pro fajnšmekry je na trhu i nábytek vyrobený z betonu nebo opatřený betonovou stěrkou. Patří k finančně náročný, výsledný dojem ale rozhodně stojí za to.

Pořídit i můžete nábytek s povrchem imitujícím beton nebo betonovou stěrku. Zdroj: Pinterest

Betonové dekorace a doplňky

Pokud se do větších betonových ploch nechcete pouštět, pak je vhodné ho zakomponovat pomocí dekorace a doplňků. V nabídce je široká škála drobností a s trochou snahy si můžete vyrobit sami originální betonovou dekoraci, například v podobě květináčů, misek, sošek, váz, nádob, rámečků nebo svícnů. 

Beton působí úchvatně i v drobnostech. Zdroj: Pinterest

Vhodná kombinace

Abychom docílili toho pravého vzhledu, je nutné surový, šedý beton trochu zjemnit. Bez toho by interiér zůstal chladný, neosobní a neútulný. Jelikož se beton svým vzhledem velmi přibližuje ke kamenu, nebojte se ho kombinovat se dřevem, sklem či kovem. 

Beton lze zjemnit například pomocí dřeva. Zdroj: Pinterest

Beton v koupelně

Velké uplatnění nachází šedá v koupelně. Vzhled betonu se imituje samozřejmě na keramických dlažbách, ale i na umyvadlech a vanách. Nabízeny jsou i odlitky z pravého betonu, které kromě své vyšší pořizovací ceny také mohou odradit vysokou hmotností. 

Betonové můžete mít i umyvadlo, zdroj: Graveli

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login