Zahrada

Bazén nebo koupací jezírko: Víme, která varianta je lepší a proč

Od   | 

Koupání je neodmyslitelnou součástí každého léta. I proto není divu, že téměř každý, kdo má za domem zahradu, zvažuje pořízení bazénu. V současnosti ale máte nejen možnost klasiky ve formě bazénu, ale i koupacího jezírka, jehož oblíbenost je stále větší. Rozhodujete se, které variantě byste měli dát přednost? Pak vám přinášíme srovnání obou variant.

Vzhled bazénu vs. vzhled jezírka

Jako první se zamyslete nad tím, co se bude na zahradu po estetické stránce hodit více. Jestli jezírko, nebo bazén. Nadzemní bazén je ideální jen na pár sezon (na zahradě nevypadá nejlépe), mnohem vhodnější variantou je zapuštěný bazén. Ten by měl být umístěn mimo střed pozemku, aby nenarušoval celkový dojem ze zahrady.

Koupací jezírko může vypadat podobně jako bazén. Zdroj: Shutterstock

Je důležité sjednotit barvy, ale i materiály (plochu kolem bazénu s plochou na terase apod.). Nezapomínejte ani na linie zahrady vůči liniím bazénu. Pokud se rozhodujete pro koupací jezírko, musíte jej umístit do zahrady tak, aby vypadalo přirozeně. Do větší zahrady je vhodnější koupací jezírko se zaoblenými liniemi, kde můžete vybudovat například malý vodopád či vodní kaskádu, která má pozitivní vliv na provzdušnění a čistotu vody. Do menší zahrady se hodí jezírko jednoduchých tvarů.

Náklady na pořízení a provoz

Náklady na pořízení zahradního jezírka či kvalitního bazénu, jsou téměř stejné. Cena se odvíjí od velikosti, tvaru a hloubky bazénu. Pokud pořídíte skelet u obou variant ze stejného materiálu, budou náklady podobné. Jako jinde, i zde však existují levnější a dražší varianty.

V bazénu oceníte snadnou údržbu a použití chemie. Zdroj: Pexels

K ceně samotného bazénu či jezírka si musíte započítat také cenu za technologii, kterou použijete k čištění vody. Protože i koupací jezírko osázené rostlinami potřebuje svoji techniku. V neposlední řadě je zde i cena za vodu – bazén se napouští každý rok, jezírko se napouští jednou. Na druhou stranu zde musíte vodu v horkých dnech připouštět.

POŘIĎTE SI NA ZAHRADU NEZÁMRZNÝ VENTIL – BUDETE TU MÍT VODU I V ZIMĚ

Čistota vody v bazénu a jezírku

Průzračně čisté vody můžete dosáhnout v bazénu i jezírku. V bazénu nesmíte zapomínat na pravidelné mechanické vysávání usazených nečistot a řas, ale i dávkování chemie. U koupacího jezírka je také třeba pravidelného vysávání – zbavíte se tak všech nečistot.

TIP PRO VÁS: Jak daleko od hranice svého pozemku si můžete postavit bazén

Na rozdíl od bazénu, v jezírku se chemie nepoužívá, proto se musíte mikroorganismů zbavit jinak. Využívat můžete přirozený kyslík z kaskády, ale i biologické čištění v podobě vodních a bahenních rostlin. Vodu v bazénu i jezírku můžete čistit také UV lampou.

I koupací jezírko může vypadat podobně jako bazén. Zdroj: Donate

Bazén: Můžete si vybírat z nejrůznějších variant

Pro výběr bazénu nahrává fakt, že je jeho realizace velmi rychlá. Spoustě lidem pak vyhovuje snadná údržbě s pomocí bazénové chemie a bazénové filtrace. Do bazénu si pak můžete přidat i další prvky, jako je protiproud, zastřešení, ale i výhřev vody. Ne každý však chemicky upravenou vodu snese.

Výhody bazénu proti koupacímu jezírku

 • Voda je čistá, nejsou zde zvířecí usazeniny
 • Vodu si můžete „ohřát“ na požadovanou teplotu

Nevýhody bazénu proti koupacímu jezírku

 • Koupete se v upravené vodě
 • Někdy nemusí voda vyhovovat osobám s citlivou pokožkou a alergikům
 • Není to přirozená stavba, která zapadá do přírody
 • Nemůžete do něj nasadit ryby ani rostliny

Bazén se hodí zejména do modernější zahrady. Zdroj: Vondom

Koupací jezírko: Pro milovníky přírody

Koupací jezírka jsou vhodná zejména pro všechny milovníky přírody. Pokud je jejich zpracování opravdu kvalitní, vzhledem zapadnou do okolí. Čištění vody zde probíhá zejména biologicky – uvnitř jezírka i kolem něj jsou vysázeny různé rostliny, které čistí vodu, ale zároveň jezírku dodávají na jeho přirozeném vzhledu. Protože ale rostliny samotné často nestačí, je třeba používat i speciální filtrační jednotku se skimmerem. Do biotopu však klasickou bazénovou filtraci použít nemůžete.

Výhody koupacího jezírka proti bazénu

 • Vodní plocha vypadá velmi přirozeně
 • Voda je čistá i bez použití chemických přípravků,
 • Voda je vhodná i pro alergiky a osoby s citlivou pokožkou,
 • Jezírko se stává také okrasným prvkem zahrady
 • Jezírko pozitivně ovlivňuje mikroklima,
 • Voda přiláká na vaši zahradu užitečná zvířata.

Nevýhody koupacího jezírka proti bazénu

 • Protože nemůžete používat chlór, bude pořízení i provoz nákladnější
 • Vysávání a čištění filtru znamená vyšší spotřebu vody,
 • Stěny jezírka budou kluzké,
 • Voda je čistá a průzračná, při koupání ale rozvíříte malé částečky, které se někomu nemusejí na pohled líbit
 • Vodu si kvůli rostlinám a rybám nemůžete „přihřát“ na požadovanou teplotu

Přírodní jezírka skvěle zapadají do zahrady. Foto: Iveta Kopicová

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login