Kuchyně

Baterie a dřezy do venkovských kuchyní aneb slaďte kuchyni do posledního detailu

Od   | 

Do venkovsky pojaté kuchyně patří doplňky ve stejném duchu. Dřez s baterií nevyjímaje.

Nástěnná kuchyňská baterie Cyprum. Zdroj: Dornbracht.

Styl venkovských kuchyní vychází z tradičních tvarů a materiálů. A právě jimi bychom se měli řídit při výběru dalších doplňků. Nemusíme se bát větší zdobnosti a také původních materiálů, jejichž kvalita byla prověřena časem.

Keramický dřez do stylové kuchyně patří

Dřezy do venkovských kuchyní

Chcete-li docílit u kuchyně skutečně venkovského vzezření, pak jednou z možností je zvolit keramický dřez. Díky homogenní struktuře v celém jeho řezu materiál časem nebledne a uchovává si stále stejný vzhled. Je odolný vůči všem běžným čistícím prostředkům, chemikáliím či dokonce kuchyňským bělidlům. Jen těžko na něm spatříte zaschlé kapky vody. I když jsou keramické dřezy odolné proti nárazům, vyžadují ohleduplné chování. Patří k finančně přijatelným a i nabídka jejich tvarů je poměrně pestrá. Další možností jsou dřezy z přírodního kamene. Zpravidla se vyrábějí na zakázku, nejčastěji ze žuly, která je vysoce tvrdá, nelze ji poškrábat, je odolná vůči kyselinám a vydrží velmi vysoké teploty. Podle druhu žuly je i její povrch chráněn. Patří sice k finančně náročnějším, dřez však vydrží několik desítek let. Pěkně bude působit i dřez z některého z kombinovaných materiálů, tedy smíchaného drceného kamene, pojiv, akrylátů a barviv (v různých poměrech a pod různými názvy, např. granitové dřezy, cristadur, cristalite ad.), jejichž předností je kromě praktické stránky zejména zbarvení. Výrobce totiž nabízí nejrůznější odstíny dřezů, a to je u tohoto stylu kuchyní víc než vítané. Například hnědá barva evokuje dřevo a to je příjemným doplňkem sestavy. Navíc můžeme zvolit ve stejném odstínu dřezu i baterii.

Měděný dřez není často k vidění

Stylové kuchyňské baterie

Jejich vzhled a provedení vybíráme s ohledem na dřez a celkové vzezření kuchyňské sestavy. Zatímco u moderních kuchyní očekáváme pákové baterie, k venkovskému stylu se hodí klasické kohoutky, i když to nemusí být samozřejmě pravidlem. Jejich tvar bývá více zdobný a liší se i povrchovou úpravou. Ta se přibližuje nabídce dřezů, a tak můžeme mít kuchyňskou baterii s keramickými prvky, v barvě dřezu a u kovových to jsou pak nejrůznější odstíny, např. mědi, antické mosazi, starého zlata, bronzu ad. Ty mohou být ještě matné, kartáčované, satinované aj.

I u venkovských baterií můžete očekávat různé druhy proudů. Zdroj: Kludi

Při výběru kuchyňské baterie se kromě vzhledu řiďme:

  1. Kartuše by měla mít keramické destičky. Kvalitní typy vydrží až 20 let.
  2. Tvar výtokové trubice by měl umožňovat pohodlné mytí i velkých hrnců a nestandardně tvarovaných nádob.
  3. Některé baterie jsou vybaveny vodní brzdou, která spoří spotřebu vody.
  4. Součástí může být i zásobník s dávkovačem mýdla.
  5. Povrch se udržuje neagresivním mýdlovým roztokem, případně speciálními prostředky.
Nerezový jednodřez Franke Planar 8 (PEX 210/610-51 TL) určený pro zabudování do roviny nebo horní montáž. Celonerezová baterie Franke FC 3834 Atlas.

Nerezovým provedením dřezu i baterie nic nezkazíte. Zdroj: Franke

Praktické rozměry

Postavte se směrem ke dřezu a spusťte ruce volně na jeho dno dlaněmi dolů. Měli byste stát rovně. I malý náklon, třeba jen 15-20 stupňů, může už během chvilky způsobit bolesti v oblasti páteře. Přizpůsobte mycí centrum vaší postavě a předejděte špatnému postoji, který se časem otiskne do vašeho zdraví. Obecně platí, že by mělo být výše než ostatní pracovní plocha. Standardní skříňka vysoká 86 cm je pro ty, kteří měří kolem 165 centimetrů. Jste-li vyšší, pak by skříňka měla mít mezi 100 až 105 centimetry.

Žulové dřezy se vyrábějí na zakázku a je skvělým materiálem pro práci v kuchyni. Zdroj: Granit Holec

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login