Ložnice

Barvy v ložnici ovlivňují i to, jak dobře se vyspíme

Od   | 

Po náročném dni si odpočinek zaslouží opravdu každý. Jak ale našim smyslům ulevit a nechat je dostatečně odpočinout? I drobnost, jako je správný výběr barvy v ložnici, ovlivňuje spánek, pocit při usínání a probuzení. Jaké tedy zvolit barvy do této intimní zóny?

Které barvy jsou doporučovány?

Mezi doporučované barvy patří  takzvané studené odstíny, kam se řadí například modrá, zelená, nebo šedá. Dle odborníků je modrá barva pro spánek nejideálnější. Volit bychom ji měli ale v jemném odstínu, rozhodně vynechejte sytě modré barvy, které mohou díky vnímání ochladit pocitově místnost až o 7 stupňů! Modrá barva je skvělá zejména kvůli uklidňujícímu efektu, díky kterému se naše tělo důkladně připraví na spánkový režim. Pokud však potřebujete do ložnice zakomponovat sytě modrou, zvolte ji raději v podobě dekorace a na stěny aplikujte světlé, příjemné odstíny. 

Kdyby se vám nelíbila modrá výmalba, tento uklidňující odstín můžete do ložnice dostat pomocí doplňků, zdroj: Casamoderna

Podle odborníků je modrá barva ideálním odstínem do ložnice. Zdroj: Casamoderna

Také u zelené barvy platí pravidlo jemného odstínu. V brčálově zelené ložnici byste se opravdu moc dobře necítili. Stejně jako modrá barva, i zelená má blahodárný, uklidňující efekt a navíc nás nabije dobrou náladou každé ráno hned, jakmile otevřeme oči. Jen si vzpomeňte, jakou radost vám udělá pohled na jarní, svěží zelenkavou trávu!

Koberec tlumí hluk. V ložnici feng shui je vítaný.

Zelená je v ložnici vítanou barvou, zdroj: Natuzzi Italia

A jak pracovat se zemitými odstíny?

Zemité odstíny vycházejí z barvy půdy a zahrnují všechny odstíny hnědé barvy. Od skořicové, světle hnědé, až po intenzivní, čokoládovou hnědou. Díky těmto odstínům si jednoduše odpočinete a načerpáte energii na nový den. A jelikož právě hnědá je uklidňující barvou a působí decentně, lze ji kombinovat s mnoha barvami a navíc nijak neovlivňuje naše pocity. Ideálně ji kombinujte s bílou, béžovou nebo šedou barvou. Pokud jste odvážnější, můžete zvolit kombinaci s výraznou barvou, jako je například oranžová, žlutá nebo zelená barva. S kombinacemi to však rozhodně nepřehánějte, mohlo by se jednoduše stát, že se brzy okoukají.

Všechny dřevěné odstíny do ložnice patří, zdroj: Home Style

Zemité odstíny nemusejí být jen tmavé, jaké je půda. Řadí se mezi ně i světlé, vhodné zvláště do malé ložnice

Dominantní barva je rozhodující

Barva kterou je vymalována největší část, se zároveň stává i dominantní barvou. To samé však platí  pro výraznost. Budete-li mít tři stěny bílé a pouze jednu červenou, samozřejmě se dominantní barvou stává právě červená. Pokud si nevíte rady, jakou barvu zvolit, vždy si představte, jak bude dominantní barva působit. Ideální je zkusit vzorek na stěnu a pozorovat ho delší dobu. Sami uvidíte, jestli vám dominantní odstín přiroste k srdci či nikoliv. Navíc, každá barva po zaschnutí vypadá trochu jinak. 

Kontrastní barvou se stává vždy ta, která je použita na největší ploše a zároveň ta, která je nejvýraznější

Díky uklidňujícímu efektu akvárium do ložnice patří.

Akváriem sice vnesete do ložnice nejrůznější barvy, i tak ale bude vytvářet velmi uklidňující atmosféru. Zdroj: Pinterest

Jak barvy kombinovat?

I s hlavní dominantní barvou lze kombinovat další odstíny, ale opatrně. Zvolte maximálně jednu barvu, která bude doplňovat tu nejvýraznější. Například použijete-li na jednu stěnu fialovou barvu, ostatní stěny natřete jemnou krémovou. Další možností je použít druhou barvu nikoliv na zdech, ale například na nábytku, povlečení, nebo čalounění. Pokud vyberete vhodnou barvu, která pěkně doplní hlavní, vytvoříte zajímavý a příjemný kontrast. 

Jestliže dominantní barvu přesně znáte, ale nevíte si rady, jakou druhou zvolit, aby k sobě ladily, mrkněte se na barevné spektrum. Abychom docílili optimálního kontrastu, zvolte k dominantní barvě tu, která je na protilehlé straně. Největší harmonie docílíte pomocí vytvoření rovnostranného trojúhelníku, kdy jeden cíp bude ve vámi zvolené dominantní barvě.

Nevíte-li si rady, spoléhejte se na barevné spektrum

Vyhněte se křiklavým a ostrým barvám

Zapomeňte na vyzývavě červenou nebo oranžovou barvu ve velkých plochách. Ty naše smysly spíše podráždí, než aby je před spánkem uklidnily. Ve výsledku se budete budit špatně naladěni a neodpočati. Odborníci doporučují se vyhnout i tmavě hnědým barvám, které se na první pohled zdají být útulné. Raději volte jemné, karamelové, či krémové odstíny.

Nevyplácí se usínat ani v kompletně bílé ložnici, která na náš spánek taktéž nepůsobí příjemně, navíc se v ložnici můžeme cítit jako ve sterilní nemocnici. Pokud po bílé toužíte, nechte ji vyniknout na dekoraci nebo doplňcích. 

Ať už je v místnosti dostatek denního světla či nikoliv, vždy bychom měli volit příjemné světlé barvy, které místnost projasní a provzdušní. Díky světlé místnosti se ráno budeme budit odpočatí, svěží a připraveni vykročit vesele do nového dne!

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login