Kuchyně

Barvy v kuchyni: Víme, které jsou trefou do černého a kterým se raději vyhnout

Od   | 

Barvy mají velký vliv na to, jak se doma budete cítit. Zatímco oblečení můžete měnit dle své aktuální nálady klidně i několikrát denně, výmalbu a nábytek budete měnit takto často jen stěží. I proto je třeba dávat si při výběru pozor a zvolit to, co se vám bude líbit dlouhodobě. Dnes si řekneme o výběru barev do kuchyně.

O tom, jaké barvy do své kuchyně zvolíte (ať už na výmalbu, nebo na nábytek), se musíte rozhodnout vy sami. Záleží i na tom, zda zařizujete úplně novou kuchyň v novostavbě, nebo zda rekonstruujete ve starším domě, kam by se moderní a minimalistická kuchyň příliš nehodila. Kuchyně je místem, kde se schází celá rodina. Pří výběru je třeba zohlednit i tento fakt.

Máte kuchyni spojenou s obývacím pokojem? Pak by k sobě měly tyto dva prostory ladit. Zdroj: STOPKA

Když chcete začít den plni energie

Pokud chcete každé své ráno začínat plni energie, ideálně i s úsměvem na rtech, jsou pro vás vhodnou volbou zejména teplé odstíny různých barev. Tyto barvy mají za společný znak symbol ohně – do kuchyně, která je srdcem domova, jde tudíž o ideální volbu. Pokud si na to troufnete, můžete sem volit například žlutou výmalbu. Ta vynikne spolu s bílou či dřevěnou kuchyňskou linkou.

Jakou kuchyňskou baterii? No přeci barevnou!

 

Oranžová barva vám zlepší náladu

Do teplého barevného spektra řadíme také oranžovou barvu, která z psychologického hlediska zvyšuje chuť k jídlu a pomáhá v boji za lepší náladu. I proto je do kuchyně přímo stvořená. Zatímco po ránu vás nabije energií, večer vám zlepší náladu.

K hnědé kuchyni je vhodné volit světlejší výmalbu. Zdroj: Franke

Zelená je vhodná do každé místnosti

Své místo ve vaší kuchyni může nalézt také zelená barva, která má dobrý vliv na vaše trávení. Rovněž se jedná o barvu klidu a harmonie – i proto se hodí do téměř každé místnosti vašeho domova. V kuchyni však upusťte od přehnaně sytých barev. Místo toho volte měkčí (třeba pastelové) tóny, které se dobře kombinují se dřevem. Pokud chcete dát přednost tmavě zelené, použijte ji jen ve formě doplňkové barvy.

A co modrá barva?

Vaši kuchyň může zdobit také modrá barva, s jejím použitím se však mějte na pozoru. Modrá patří do studeného spektra barev, a pokud ji zkombinujete s bílou a nerezem, může mít vaše kuchyň nepříjemně mrazivou atmosféru. Pokud ale do této kombinace přidáte hřejivý prvek, třeba ve formě dřeva, bude i modrá kuchyň působit příjemně.

Obecné rady pro výběr barvy do kuchyně

  • Do menší kuchyně volte světlejší barvy, které prostor opticky zvětší.
  • Do velkých kuchyní si naopak můžete dovolit i tmavší barvy, které prostor opticky zmenší a zútulní.
  • Pokud si chcete s barvami hrát více, můžete je kombinovat tón v tónu. Pokud zvolíte pestrobarevné kombinace, myslete na to, že je budete mít na očích každý den.

Vhodné jsou i barevné stěrky.
Zdroj: Němec

Fotogalerie:

 

Jak správně vyčistit nerezový dřez?

 

 


You must be logged in to post a comment Login