Zahrada

Barevné trvalky, které v červnu krášlí nejednu zahradu

Od   | 

Každý zahrádkář by chtěl mít okrasný záhon, skalku nebo nádoby poskládané tak, aby byly stále v květu. Začínající zahrádkáři ovšem mohou mít někdy problém vyznat se v nepřeberné záplavě nabídek ze zahradnictví, nebo se naopak nedozvědí o květině, která by na jejich záhonu dokonale svým tvarem a barvou vynikla. Přinášíme tipy na tradiční i méně známé květiny rozkvétající v červnu, přičemž se soustředíme nejvíc na trvalky, a navíc na ty, jež následně pokračují v kvetení celé léto. 

Jednou z nejméně náročných, a přitom nádherných trvalek, které nás v červnu potěší svými květy, jsou řebříčky. Řebříček obecný lze sehnat v mnoha barvách, k nejkrásnějším patří kultivary v růžové, například Pink Yarrow.  Řebříčky milují slunná stanoviště v propustnějších půdách, vláhy příliš nepotřebují. Navíc jde o známou léčivku.

Řebříček obecný „Pink Yarrow“

Topolovka růžová je u nás známá spíše jako slézová růže. Jedná se o vysokou, štíhlou trvalku, kterou milovaly naše babičky pro její léčivost i výrazné květy. V poslední době se ovšem znovu vrací na výsluní. Dají se sehnat rozličně barevné kultivary včetně například elegantní temně fialové až černé. Bohužel se jedná o krátkověkou rostlinu, ale nahradí to tím, že se má tendenci rozmnožovat samovýsevem. Žádá si slunné stanoviště a aby vám v červnu začala kvést, musíte ji do záhonu vysít už v květnu či červnu předchozího roku.

Topolovka růžová

Čechravy jsou vysoké trvalky, které na rozdíl od výše uvedených květin milují spíše polostín a dostatek vláhy. Kvetou v červnu a červenci. Za zálivku se odmění nádherným květenstvím, z nichž nejklasičtější jsou kultivary v červené barvě.

Čechrava v klasickém červeném kultivaru

Pokud na vaši skalku či záhon byly všechny předchozí trvalky příliš vysoké, můžete se poohlédnout po rostlině poeticky zvané „krásnoočko“. Typická barva těchto nenáročných atraktivních nízkých trvalek je žlutooranžová, květy nás budou těšit celé léto od června do září. Tyto trvalky budou prosperovat na slunci, nároky na vláhu nejsou nijak vysoké. I krásnoočka seženete v mnoha odrůdách. Některé z nich se velice agresivně množí všude kolem, což časem nemusí být žádoucí, lze si tedy vybrat odrůdu, která to nedělá, např. Coreopsis verticillata ‚ZAGREB‘.

Typické zbarvení krásnooček

Třapatka nachová neboli Echinacea si získává více a více příznivců, protože je nenáročná, léčivá, láká užitečný hmyz a kvete opravdu velice dlouho, od června až do září, některé kultivary dokonce do počátku října. Tato trvalka snese sucho i chudší půdu, i když přihnojením podpoříte bohaté kvetení.

Echinacea je nenáročná, léčivá a kvete dlouho

Skutečně nepřehlédnutelnou trvalkou jsou oblíbené zápleváky. Záplevák Moerheim Beauty má květy zářivě červeno oranžové. Pokud květině dopřejete jen trochu vláhy a hnojiva, bude nakvétat neustále od června až do podzimu. Jedná se o středně vysokou trvalku. Pozor však na děti, zápleváky jsou jedovaté.

Helenium „Moerheim Beauty“

Červnovou tradiční paletu květů doplňují vlčí boby, které jsou ve své šlechtěné podobě zejména druhu Lupinus polyphyllus králi raného léta. Nejlépe vypadají, když se smíchá více barevných kultivarů k sobě dobře ladících barev. Vlčí boby potřebují poměrně hodně zálivky a vydrží nám na záhonu pouze 3-5 let, vyváží to ale skutečnost, že dovedou kvést opakovaně, pokud včas odstraníte odkvetlé stonky. I tato rostlina je jedovatá, zejména její semena. Nevysazujte je, pokud máte na zahradě výrazný problém se slimáky. Slimáci vlčí boby milují a dokážou je bezezbytku zlikvidovat. Vysévat lze ještě v červnu, avšak z takto pozdního výsevu vykvetou až příští rok. 

Vlčí boby v různých barevných kultivarech

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login