Zahrada

Nezapomeňte uříznout větvičku, abyste už o Vánocích věděli, který měsíc bude ten nejšťastnější. A nejen to!

Od   | 

4. prosince má svátek Barbora. Když tento den uřízneme ze stromu pár větviček, můžeme se dočkat rozkvětu již do Vánoc. A pokud se tak stane, značí to podle pranostik hned několik věcí. Nejspolehlivěji vykvetou větvičky zlatice a kdoulovce, jasmínu nahokvětého, kaliny vonné, mahónie, třešně, višně, broskvoně, mandloně nebo trnky.

Rozkvést mohou i větvičky mandloně

Rozkvétající barborky přinášejí uprostřed zimy živé jarní květy a také jsou s nimi spojeny dnes už pozapomenuté zvyky a pověry. Kolikátý den po sv. Barboře, kdy se květy rozvily, určil nejšťastnější měsíc příštího roku. Rozkvetlé barborky znamenaly pro dívku štěstí, lásku, ale třeba i náznak, který chlapec bude ten pravý, pokud větvička s jeho jménem vykvetla jako první. Aby byl úspěch co největší, vybíráme k řezu větvičky s pěkně nalitými pupeny.

Velmi oblíbené jsou větvičky zlatice

Větvičky určené k rychlení necháme pozvolna rozmrznout a přes noc je vložíme do teplé vody (přibližně 32 °C). Druhý den větvičky postavíme do sklenice v místnosti teplé kolem 20 °C. Spodní konce šikmo seřízneme, abychom zvětšili plochu, kterou větévka přijímá vodu, a asi v délce 5 cm ponoříme do horké vody, která roztáhne cévní svazky, čímž se zlepší příjem vody. Vodu pravidelně měníme.

Rozkvetlé větvičky ozdobí naše domovy

Fotogalerie:

 

Pod větvičkou barborky si vychutnejte dobrou kávu


You must be logged in to post a comment Login