Zahrada

Balkónovky vhodné pro přezimování

Od   | 

Ne všechny balkónové rostliny lze s úspěchem uchovat až do příštího jara. Nejvhodnější jsou takové rostliny, jejichž stonky při dlouhodobém pěstování dřevnatí, jako například muškát, fuchsie, olověnec, sporýš, moud či vějířovka.

Zastřihování muškátů na zimu

Zastřihování muškátů na zimu

Muškáty přestáváme v průběhu září postupně zalévat tak, aby rostlinám přes zimu stačila zálivka jednou za 14 dní, a také již nehnojíme. Odstraňujeme odkvetlé květy a uschlé listy. Než nastanou mrazy, rostliny zkrátíme o 2/3 a přeneseme do světlé a chladné místnosti (5-10 °C). Na konci února rostliny přesadíme a začneme přihnojovat, a to jednou týdně (hnojivo pro zelené rostliny). Stejně často budeme zalévat. Bujně rostoucí výhony zkrátíme a nařízkujeme.
Fuchsie přeneseme před prvními mrazy na světlé stanoviště s teplotou okolo 10 °C, omezíme zálivku a nepřihnojujeme. U rostlin odstraníme slabé a tenké stonky. Rostlina přezimuje bez listů. Intenzitu květenství ovlivní jarní řez. Ten provedeme v době, kdy rostlina začne tvořit nové listy, a to tak, že na starých koncích ponecháme 2-3 očka.
Olověnci postačí světlé místo a teplota okolo 6 °C, zaléváme mírně. Na podzim ho ostříháme. Obvykle zasychá a v dubnu znovu raší z kořenů.
Sporýš, moud a vějířovka také vyžadují světlé stanoviště s teplotou okolo 8-10 °C, zaléváme dva až třikrát za měsíc, před zazimováním rostlinu zkrátíme na přibližně 10 cm.

Bohaté květenství vzpřímených muškátů dodává osiřelému domu na malebnosti.

Bohaté květenství vzpřímených muškátů dodává osiřelému domu na malebnosti.

 

Text: Věra Bruknerová, Foto: archiv

balkonové_kvetiny_do_truhliku_3Související články:

Zahrada na terase

Balkónové květiny do truhlíku

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login