Zahrada

Atmosféru zahrady oživí okrasné trávy

Od   | 

Jestliže vás pohled na vlastní zahradu už trochu nudí, připadá vám statická a bez nápadu, pak do ní zkuste zakomponovat okrasné trávy. Jsou atraktivní téměř po celý rok, a to i v období, kdy většina rostlin svou krásu schovává. Nabídka travin je pestrá, tak si pojďte nějaké vybrat.

Proč zrovna trávy?

Tráva nemusí být jen krátce střiženým pažitem pro hry dětí nebo relaxaci dospělých, okrasné trávy mají v zahradě také své místo, dokonce nezastupitelné. Kromě toho, že jsou velice dekorativní, zejména v zimě vytvářejí krásné struktury a oživují pro zeleň smutné období, tak nevyžadují ani žádnou velkou péči. Většině postačí pouze jarní sestřih, to je vše. Pokud již na zahradě trávy máte a láká vás je sestříhat teď na podzim, raději od toho upusťte. Do otevřených stvolů přes zimu pronikne voda a na jaře byste mohli smutnit nad uhnilými rostlinami. V tomto období můžete traviny maximálně zabezpečit proti rozklesávání, zejména ty vyšší. Vystačíte si s úvazkem zhotoveným z drátku nebo přírodního provázku. S nemrazuvzdornými druhy je to trochu náročnější, oplatí se je zazimovat – svázat a přikrýt listím nebo jehličím. 

Okrasné trávy v kombinaci s výrazněji kvetoucími trvalkami krásně doplní kompozici.

Kam s nimi?

Všude tam, kam vám to vaše zahrada dovolí. Okrasné trávy sčítají spoustu druhů a kultivarů, které se od sebe vyjma vzhledu liší rovněž požadavky na stanoviště. Je možné tedy vybírat mezi travinami vhodnými do sucha, vlhka, na slunce, do stínu či polostínu. Zkrátka, snad pro každou zahradu se najde ten správný druh, kterému se právě u vás bude dařit. Traviny mohou tvořit elegantní doplněk jezírek, hodí se k vytvoření zástěny nebo i živého plotu, také k olemování záhonů nebo jako výraznější prvek do prérijních divočejších a přírodě podobných společenstev rostlin. 

Ozdobnice obrovská (Miscanthus x giganteus) dosahuje až 4 m výšky. Hodí se například k zamaskování nevzhledného koutu či zdi.

Favoriti

Mezi velmi oblíbené druhy okrasných trav se jistě řadí metlice trsnatá (Deschampsia ceaspitosa), jež vytváří polostálozelený hustý trs, který mnohdy dorůstá až 180 cm. Její výhodou je především odolnost. Roste na vlhkých půdách, ale výborně snáší i sucho, nevadí jí slunce ani stín. Hodí se do smíšených společenstev s divoce rostoucími trvalkami, do podrostu dřevin, alpin i k okrajům vod.

Metlice trsnatá působí v květu velmi jemně. Původní druh má tendence se do okolí rozsemeňovat, pokud po tom netoužíte, sáhněte po českém kultivaru ´Palava´.

Třtina ostrolistá, zejména její odrůda Karl Foerster (Calamagrostis x acutiflora ‚Karl Foerster‘), vás očaruje svou nenáročností, vzpřímeným tvarem, nadýchaností a bronzově až červeně zbarveným výrazným květenstvím, jež vyzdvihne každý kout v zahradě. Miluje slunce, vlhká místa a dařit se jí bude v půdě podmáčené i sušší. Oživí každý záhon či porost dřevin.

´Karl Foerster´ netvoří oproti původním druhům výběžky a výborně snáší i problematická stanoviště.

Pozornost určitě upoutá také dochan psárkový (Pennisetum alopecuroides), který je známý svými hustými trsy a jemným květenství, jež zdobí zahrady minimálně do prosince. Jde o teplomilný taxon, proto uvítá slunce a svěží, vlhkou propustnou půdu. Vynikne samostatně jako solitéra nebo ve skupinách, například v kombinaci s okrasnými dřevinami či trvalkami. Obohatí břehy jezírka a pěkně vypadá i v nádobách.

Dochan rychle vyplní prostor. Skvěle bude vypadat například v kombinaci s kapradinami nebo výrazněji kvetoucími druhy trvalek či okrasnými dřevinami.

P. S.

Okrasné traviny je nejvhodnější sázet od jara, nejlépe od května do konce srpna, začátku září. Při pozdější výsadbě totiž hrozí, že rostliny pořádně nezakoření a uhynou. Ale letošní říjen má být krásně teplý, takže dlouho neváhejte a pusťte se do výsadby.

Fotogalerie:

 

Jaké osvětlení zvolit do zahrady?


You must be logged in to post a comment Login