Podlahy a stěny

Ať se opět blýská! Jak oživit omšelou podlahu?

Od   | 

Podlahy jsou v domácnostech vystavovány té největší zátěži a po letech o tom může vypovídat jejich vzhled. Neustálé chození, nábytek, stěhování nebo pád předmětů kráse podlahy nepřidá, a proto je potřeba o podlahu řádně pečovat. K udržení pěkného vzhledu povrchu je potřeba pravidelně zametat, vysávat a vytírat. Přesto se však po několika letech objeví známky opotřebování. Poradíme vám, jak o různé podlahové krytiny pečovat a jak je znovu oživit.

Vraťte podlaze opět lesk. Každá krytina vyžaduje jiný přístup. Zdroj: Forbo

Laminátové podlahy

Klíčem k úspěchu je pravidelné mytí podlahy, které zajistí stálou čistotu a především lesk. Některé přípravky však klamou a místo nablýskané podlahy se po vytření dočkáte nudné, matné podlahy, za které může pouhé roznesení nečistot a mastnoty. Pokud je právě vaše podlaha matná, připravte si co nejteplejší vodu a opravu jemný čisticí prostředek určený pro mytí laminátových podlah, který vrátí lesk, ale povrch také ochrání. Do kbelíku můžete přilít také ocet, který pomůže odstranit mastnotu. Během údržby rozhodně nepoužívejte agresivní a chemické prostředky, které by povrch laminátové podlahy mohly nenávratně poškodit.

 

Laminátové podlahy potřebují především pravidelnou péči. Nic nezkazíte horkou vodou a speciálním přípravkem. Zdroj: Vileda

Vinylové podlahy

Vinylové podlahy jsou v domácnostech velmi oblíbené, a to zejména proto, že jsou odolné vůči vodě, vlhku i nechtěným skvrnám. Některé druhy jsou navíc ještě ošetřeny speciální ochranou, díky které jsou mnohem odolnější a i údržba je výrazně jednodušší. Pokud se vám ale zdá, že podlaha už není to, co bývalo, je vhodné ji oživit navoskováním. S voskem však nemusíte čekat až do té doby, kdy to podlaha bude potřebovat, ale lze ji takto preventivně ochránit před vodou a popraskáním. 

Vinylové podlahy oživujeme pomocí vosku. Zdroj: Riva

Dřevěné podlahy

Mnohé domácnosti se mohou pyšnit dřevěnými podlahami, které jsou však poměrně choulostivé na vlhké prostředí. Proto i při pouhém vylití vody podlahu okamžitě vysušte. Přestože jsou dřevěné podlahy opatřeny lakem či olejem, dlouho ponechaná voda se do podlahy vsákne a může začít bobtnat. Povrchu se nebude líbit ano vlhký hadr, který necháte omylem přes noc na podlaze. Pokud se vám povrch už nezdá tak pěkný, jako býval, můžete ho ošetřit nátěrem, který podlahu oživí a dodá mu lesk. Odborníci ideálně doporučují tvrdý voskový olej, který se hodí i na vlhčí místa. Pokud ale oživení pomocí nátěru nepostačí, bude třeba povrch podlahy zbrousit a doopravit veškeré spáry. Poté se na podlahu nanese speciální lak a podlaha bude opět jako nová.

Dřevo je velmi choulostivé, ale v případě potřeby lze zbrousit a znovu natřít. Zdroj: Balakryl

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login