Koupelny

Asymetrická vana je ideální volbou do malé koupelny

Od   | 

S pořízením asymetrické vany získáte výhodně velkou koupací plochu v porovnání s místem, které vana zabere, a pohodlně se v ní i vysprchujete.

Vnitřní prostor asymetrické vany poskytuje dostatečný komfort při užití. Vana Mio, zdroj: Jika

Co je to asymetrická vana?

Samo označení dává najevo, že se jedná o vanu, která nedodržuje symetrii své délky a šířky. Stojí tak na půl cesty mezi rohovou a obdélníkovou vanou. Rozměry asymetrické vany se pohybují už od 75 cm na šířku a 140 cm délku, jsou proto vhodné i do malých a menších koupelen, kde při výběru vhodného umyvadla (ideálně ze stejného konceptu) lze i na minimální plochu umístit vše, co pro denní očistu potřebujeme.

Asymetrická vana Rosa, zdroj: Ravak

Největší výhodou asymetrických van je jejich překvapivě velký vnitřní prostor. Koupající se člověk leží na celkové ploše vany vlastně našikmo, takže může využít pro svou pohodu větší délku, než je reálná délka, kterou vana zabírá u stěny.

Asymetrická vana Paiova, zdroj: Duravit

Asymetrické vany bývají vybaveny i integrovanými sedátky, podle jejichž umístění se rozlišuje levá a pravá varianta vany. Chcete-li sedátko do pravého rohu koupelny, kupte vanu s označením P jako pravá. Při výběru konkrétního modelu se sedátkem si ohlídejte drobný detail. „Dříve se sedátka i zástěny umisťovaly do koupací části van. Ta má být ale co nejširší a nejpohodlnější a zákazníci si stěžovali, že se při koupání ramenem nepříjemně dotýkají studené zástěny a z druhé strany jim místo ubírá zapuštěné sedátko. Rozhodli jsme se proto umístění sedátka přesunout do opačné části vany, kde má své opodstatnění při sprchování (má zde být umístěn i odtok a baterie) a uživateli neomezuje komfort v ramenou, “ říká odborník Aleš Brožík.

Sedátko umístěné ve sprchovací části vany je praktické a při koupání  neubírá centimetry v oblasti ramen.

Asymetrická vana Doppio, zdroj: Riho

Sprchování i koupání v jednom

Některé asymetrické vany nabízejí nejen pohodlné koupání, ale i sprchování. Zatímco v klasické vaně se vysprchujete jen při značném omezení vašeho komfortu, asymetrická vana může plnohodnotně nahradit sprchový kout. Pokud se chcete ve vaně pravidelně sprchovat, vybírejte takovou, která nemá odtok umístěn uprostřed, ale spíš ke straně (vana je tak pomyslně rozdělena na koupací a sprchovací část), tato sprchovací část je co nejširší, má co nejkolmější stěny a hlavně dbejte, aby šlo k vaně pořídit i přesně padnoucí vanovou zástěnu. Takto vybraná asymetrická vana vám zajistí stejné pohodlí jako sprchovací kout.

I asymetrické vany mohou být doplněny sprchovou zástěnou. Asymetrická vana Tigra

Rohová, nebo asymetrická?

Obě vany patří přece do rohu, ne? Ano, ale… Rohovou vanu poznáte podle jejích stejně dlouhých stran. Odtok bývá umístěn uprostřed a ve velké většině případů se rohová vana používá pro koupání dvou osob, které mohou sedět naproti sobě, nebo i vedle sebe. Rohové vany také ve většině případů nebývají určeny ke kombinování s vanovou zástěnou. Rohová vana působí masivnějším dojmem a jedná se více o otázku luxusu než praktických předností.

Asymetrická vana Elipso, zdroj: Kolo

Pokud možno se zástěnou

Asymetrické vany nejsou v rámci řemeslných prací v koupelně nijak náročným zařízením, ale abyste dokonale využili jejich potenciál, zjistěte si už při nákupu, co vana nabízí a co naopak vyžaduje. Asymetrické vany jsou díky materiálu ideální pro různá dodatečná vylepšení, jakými mohou být madla nebo třeba podhlavník, které lze do vany snadno namontovat. Připevnit lze velmi jednoduše i vanová zástěna. Samozřejmostí jsou nožičky, protože na podezděnou vanu většina výrobců odmítne poskytnout záruku. Už při prvotní kalkulaci ceny se tedy o tyto doplňky zajímejte. Vyhnete se tak i nepříjemným zklamáním, když až u namontované vany v hotové koupelně zjistíte, že k ní nejenže nemáte zástěnu, ale vhodná zástěna se zrovna k vámi pořízenému modelu ani nevyrábí. 

Asymetrická vana ušetří místo, proto je vhodná i do malé koupelny

Fotogalerie:

Našli jsme pro vás skvělé vychytávky do koupelny

 


You must be logged in to post a comment Login