Inspirace

Aloe Vera je zázrakem nejen pro pleť, ale i pro zdraví. Vypěstujte si ji doma

Od   | 

Aloe Vera je skutečným zázrakem pocházejícím z Afriky, který si můžete vypěstovat v pohodlí domova. Překypuje bohatými vitamíny a můžeme ji použít jako kosmetiku, hodí se do lékárniček, ale i do gastronomie. Produkty z Aloe bývají navíc velmi drahé, a proto se vyplatí vyzkoušet pěstování doma. 

Aloe Vera překypuje bohatými vitamíny. Zdroj: Pixabay

Pěstování Aloe Vera

S pěstováním Aloe lze začít kdykoliv v průběhu roku. Nemusíte se obávat ani venkovních podmínek, proto můžete rostlinu přemístit klidně i na zahradu, nebo na balkon, jakmile teploměr ukáže minimálně 20 stupňů. Aloe miluje světlo, ale snáší prudké změny světla i teplot. Nevadí jí dokonce ani přímé slunce, nicméně by si na ně měla zvykat postupně. Pokud si můžete vybrat okno, kde Aloe budete pěstovat, volte raději místnosti situované na jih nebo na východ.

Buďte za vodou a šetřete na vodě

Kvalitní substrát je základ úspěchu

Aby se rostlině dobře dařilo, je nutné ji zasadit do kvalitního substrátu. V zahradnictví sáhněte po písčitohlinitém substrátu určeném pro sukulenty, protože Aloe je velmi náročná na živiny a látky, které tato zemina obsahuje. Vhodný substrát si však lze vyrobit i doma – ve stejném poměru smíchejte zeminu, písek a kompost. Chybět by neměla ani drenážní vrstva a zemina by měla být obohacena o minerální hnojivo.

Základem je kvalitní substrát. Zdroj: Canstockphoto

Se zálivkou opatrně

Aloe Vera patří mezi subtropické rostliny, a proto to se zálivkou nepřehánějte. Rostlinu zalijte ideálně pouze jednou týdně malým množstvím vody. Jestliže je během léta Aloe vystavena slunci, zálivku zdvojnásobte. Pokud na zálivku zapomenete, nevadí. Aloe snese i krátké sucho.

Se zálivkou to nepřehánějte. Aloe snese i krátké sucho. Zdroj: Pixabay

Aloe pro zdraví a krásu

Aloe Vera je skvělým pomocníkem pro zdraví. Díky svým aminokyselinám, enzymům a jiným látkám může pomoci při problémech s trávením, žaludkem, posiluje imunitní systém a pomáhá také při zánětech. Kromě toho funguje jako prevence vůči nádorům a některé dokáže dokonce léčit. Hojné využití má v létě v období silného sluníčka, kdy umí léčit spáleniny kůže. Stačí si uříznout jeden list rostliny a spálené místo si opakovaně potírat chladnou tekutinou, která z listu pomalu vytéká.  Tekutina z Aloe se hojně používá také v kosmetickém průmyslu. Pokud máte rostlinu doma, můžete její gel využívat k čištění pleti nebo na vlasy, které posiluje a regeneruje. Masku na vlasy vytvoříte smícháním gelu z Aloe a olivového oleje.

Získejte z dužiny maximum. Zdroj: Pixabay

Aloe také v kuchyni

Dužinu Aloe je možné využít také v gastronomii. Příjemně osvěží vaše oblíbené smoothie, ovesnou kaši, ale hodí se také do lehkých salátů. Pamatujte však, že slupku musíte z každého listu při použití v kuchyni důkladně odstranit.

Aloe Vera se hodí například do smoothie. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

Bezdotykovou baterii můžete mít i doma

 

 


You must be logged in to post a comment Login