Rady a tipy

Alobal má mnohem víc funkcí, než jste si mysleli. Nenapadlo by vás, jak jej můžete využít

Od   | 

Většina z nás používá alobal především v kuchyni, kde se jedná o velkého pomocníka při pečení, ale i grilování. Věděli jste ale, že tato nenápadná folie má mnohem větší uplatnění než jen v kuchyni? Využít jej můžete při úklidu, čištění, žehlení. Ale také u mnohých dalších činností. Víte, co na co všechno můžete hliníkovou folii použít?

Když vám dojde drátěnka na mytí nádobí

I když je to nemilé, občas se to stane všem. O čem je řeč? O připečených pánvích či hrncích, na jejichž vyčištění myčka nestačí. V tuto chvíli budete potřebovat drátěnku. Co když ale doma žádnou nemáte? Žádný problém! Můžete zmuchlat kousek alobalu a nádobí s ním pořádně vyčistit.

Když chcete naostřit nůž bez brousku

Pokud nemůžete ve své kuchyni najít brousek na nože, případně jste někde, kde vůbec není, můžete opět použít hliníkovou folii. Pokud nechcete sahat po porcelánovém hrníčku a nůž brousit o jeho dno, můžete použít alobal, který si předtím zmuchláte do kuličky.

Když potřebujete nabrousit nůžky

Potřebujete kromě nožů naostřit také nůžky? V tomto případě nemusíte alobal muchlat do kuličky, stačí, když jej několikrát složíte. Celou vrstvu pak několikrát prostřihnete. Uvidíte, že nůžky budou jako nové.

Kuličky alobalu poslouží místo drátěnky. Zdroj: Unsplash

Můžete jej použít také proti statické elektřině

Používáte k sušení prádla sušičku, bohužel vás trápí statická elektřina, která se v oblečení tvoří? Pak můžete vhodit do bubnu sušičky spolu s vypraným prádlem i pár koulí vypraného alobalu.

Žehlení prádla bude efektivnější

Věděli jste, že některá žehlicí prkna mají potahy se spodní stříbrnou vrstvou? Pokud tuto vymoženost váš potah nemá, můžete to napravit – uvidíte, že se to vyplatí! Pod potah žehlicího prkna vložte kus alobalu. A to lesklou stranou nahoru. Přes folii dejte povlak a žehlete tak, jak to děláte vždy.

Alobal funguje jako skvělý tepelný izolátor, efektivita žehlení tak bude mnohem vyšší. A vám celý proces zabere mnohem méně času.

Alobal můžete využít také při žehlení. Zdroj: Unsplash

Banány v kuchyni mohou vydržet déle čerstvé

Milujete banány, než se k nim ale dostanete, už nejsou krásně žluté. Ale naopak je zdobí nehezké hnědé skvrny? Pak zkuste banány v místě, kde byly odtrženy od trsu, zabalit do alobalu. Jde o jednoduchý a efektivní způsob, jak prodloužit jejich životnost.

Životnost banánů můžete prodloužit díky alobalu. Zdroj: Shutterstock

Využití alobalu na zahradě

Odpudit hmyz by měly údajně kousky alobalu, který nastříháte na drobné kousky a přimícháte do zeminy. Před tím, než budete vysévat semínka do misky, ji můžete vystlat alobalem, až poté nasypte hlínu. Semena budou ve větším teple. Nezapomínejte alobal propíchat, aby mohla voda odtékat ven.

Pokud potřebujete přelít vodu, ale nemáte u sebe trychtýř, můžete použít opět alobal. Stačí jej srolovat do kuželu, který by měl mít dost velký otvor na to, aby z něj mohla vytékat voda ven. Použít jej můžete i ve chvílích, kdy budete pracovat s jedovatými postřiky a nebudete si chtít zničit svůj trychtýř, který používáte při práci s bezpečnými složkami.

Víte, jak můžete využít alobal na zahradě? Zdroj: Flickr

Aby teplo neunikalo

Chcete zvýšit hřejivost radiátorů? Pak přilepte pevnější alobal na lepenku. A to tak, aby lesklá strana směřovala ven. Tuto lepenku umístěte zezadu za radiátor. Teplo, které bude produkovat zezadu, se bude odrážet a vracet do prostoru. Zdi za radiátory v opačném případě pohlcují značné množství tepla.

Teplo v botách díky alobalu

O tom, že je alobal dobrým izolantem, není pochyb. Pokud chcete, aby vám bylo teplo ve vašich botách, můžete si z alobalu vystřihnout vložky do bot. Díky izolaci nebudou podrážky úplně promrzat. Současně vás nebude trápit vlhko, které je součástí zimních měsíců.

Díky alobalu můžete mít teplo v botách. Zdroj: Pexels

Pomocník při malování

Rozhodli jste se doma vymalovat? Nebo něco natíráte či lakujete? Pak můžete alobal využít k tomu, aby vám štětec ihned nezaschnul. Nejprve ze štětce vymačkejte přebytečnou barvu, poté jej zabalte do alobalu a stáhněte gumičkou. Další den můžete v klidu pokračovat v práci.

Zdroj info: Co věděly už naše babičky, Kapitoly o bydlení, Tipy pro každou hodpodyňku

 

 


You must be logged in to post a comment Login