Rady a tipy

Alergici a bydlení? Víme, jak doma snížit množství alergenů

Od   | 

Alergeny se v našem okolí vyskytují běžně – a to jak venku, tak i doma. Pokud je však chyba v našem imunitním systému, můžeme mít na tyto (mnohdy neškodné) látky alergii. V této chvíli náš organismus reaguje po kontaktu s alergenem nadměrně. Víte, jak můžete snížit množství alergenů u vás doma?

Rýma je jedním z příznaků alergie. Zdroj: Unsplash

Prach, srst či roztoče: Co dělá problémy vám?

Pokud s vámi doma nežije alergik, pravděpodobně alergeny ve své domácnosti nijak neřešíte. Nemusíte kupovat nic speciální, ale ani nemusíte zvyšovat frekvenci svého úklidu. Pokud ovšem patříte k citlivějším jedincům, je třeba zamyslet se nad tím, zda nemůžete něco ve svém domu či bytu změnit.

Mezi významné alergeny nepatří jen prach a pyl, ale také zvířecí srst či peří. Pokud budete alergika vystavovat alergenům v nepřiměřené míře, jeho zdraví to rozhodně neprospěje. A jak můžete množství alergenů doma snížit?

Prach se dostane na police, podlahu i do všech koutů. Ideální jsou proto uzavřené skříňky a komody. Zdroj: Pexels

Dejte si pozor na vlhkost vzduchu

Zima je obdobím, kdy se spoustě alergikům uleví od jejich běžných příznaků, jako jsou třeba alergie na pyly. Zima však může odstartovat spoustu jiných alergií – na domácí zvířata, plísně, roztoče a prach. A právě plíseň se u vás doma může objevit zejména ve vlhkých prostorách.

V koupelně, sklepě, ale třeba i v ložnici (pokud nemáte kvalitní izolaci). V domě je vhodné udržovat nižší vlhkost vzduchu. Ta by měla být menší než 50 procent. Ve vlhkých prostorách můžete použít pohlcovače vlhkosti. Naopak v ložnici vzduch před spaním mírně zvlhčete, aby se vám lépe dýchalo.

Lůžkoviny měňte co nejčastěji, ideálně každý týden. Zdroj: Matějovský

Koberec nebo hladká podlahová krytina?

Tam, kde je vlhkost nižší jak 50 procent, můžete na podlahu umístit koberec. Mýty, že jsou koberce pro alergiky nevhodné, byly už dávno vyvráceny. Zatímco na hladké podlahové krytině se prach rozvíří hned, jakmile projdete kolem, koberec alergeny zadrží v sobě – a vy je jednoduše vysajete. Ať už budete mít koberec nebo plovoucí podlahu, je pravidelné vysávání a vytírání důležité.

Koberec je nutné pravidelně vysávat Zdroj: Home Style

Lůžkoviny měňte pravidelně

Dalším významným alergenem jsou roztoče, jichž je plno zejména v textiliích. Kromě častého převlékání ložního prádla by mělo být samozřejmostí také čištění koberců a čalounění na pohovkách, dále pak pravidelné praní záclon a závěsů. Právě povlečení a lůžkoviny je vhodné prát na vysokou teplotu. I když vám na odstranění odolných skvrn stačí nízká teplota a kvalitní prací prostředek, na zničení roztočů je potřeba vyšších teplot. 

Zvažte koupi čističky vzduchu

V domácnosti alergika se vám osvědčí vysavače s HEPA filtry, ty jsou schopny při vysávání zachytit i mikroskopické částečky prachu a alergenů. Zvážit můžete také koupi čističky vzduchu, ta si dokáže poradit i s alergeny domácích mazlíčků, prachem a dalšími.

A co domácí mazlíček?

Jestliže máte v domácnosti mazlíčka, je na čase zvážit jeho přesun na zahradu. Pokud to možné není, neměl by mít přístup do vaší ložnice. Úklidu zbytku vašeho domova pak musíte věnovat více pozornosti, než kdyby u vás žádné zvíře nežilo. Při utírání prachu používejte vlhký hadřík. Budete mít jistotu, že prach skutečně odstraníte. Při utírání suchým hadrem prach jen rozvíříte do vzduchu.

Pořiďte si pokojové rostliny

S čištěním vzduchu ve vaší domácnosti vám mohou pomoci také pokojové rostliny. Některé z nich se dokonce hodí i do ložnice. Při jejich výběru si však dejte pozor. Zatímco některé rostliny vyčistí vzduch v místě, kde spíte, jiné jsou plné pylu, který patří mezi další alergeny.

Zelenec je nenápadný, ale se vzduchem v místnosti toho svede hodně. Zdroj: Unsplash

Zdroj: Kapitoly o bydlení, Zdravé bydlení, Vše o hygienické domácnosti

 


You must be logged in to post a comment Login