Inspirace

Akváriem potěšíte sebe i ohromíte návštěvu. Víme, jak ho vybrat a kam umístit

Od   | 

Akvárium je krásným doplňkem domácnosti. Je neustále se měnícím živým obrazem s uklidňujícím účinkem. Milovníci rybek potvrdí, že není důležité, zda sledujete živočichy sladkovodní či mořské – jejich účinek působí stejně blahodárně. Podíváme se, kam akvárium umístit, abychom z něj měli co největší požitek.

Pokud jste  již akvárium vybírali, víte, že současné modely mohou být od nejmenších pro jednu rybku (bojovnice Beta) až po velká masivní akvária vyžadující stabilní a správně dimenzovanou podporu. Větší akvárium paradoxně vyžaduje (je-li správně vybaveno) mnohem méně péče. Najít odpovídající akvarijní skříň, aby zároveň nebyla příliš mohutná a těžkopádná, může být pěkný oříšek. Tomuto problému se vyhnete, pokud nádobu akvária zabudujete  do stěny  nebo přímo do nábytku.

Akvárium jako dělicí příčka

Zejména v současné době, kdy se propojuje kuchyně s obývákem a v bytě vytváříme jeden velký polyfunkční prostor, je akvárium jakožto dělicí prvek, velmi vítaným pomocníkem. Do interiéru totiž vnáší velmi příjemný dekorativní rozměr, na který mnoho z nás vydrží koukat i dlouhé hodiny. Můžete si vybrat ze široké škály modelů, jako jsou široká a úzká, široká a vysoká, od podlahy až po strop nebo malé nádoby, které se používají jako poutavé akcenty. 

Akvárium zabudované do stěny skýtá pohled z obou místností. Zdroj: Thefreepatriot

Pro akvárium můžete najít i méně obvyklé místo. Zdroj: 3bp

Akvárium v kuchyni

Takto umístěné akvárium tvoří impozantní velký ostrov v kuchyni. Je originální i funkční. Ideální příklad optimálního využití prostoru. Můžete si vybrat mezi modely, které zabírají veškeré dostupné prostory, nebo menším akváriem, které zabírá jen malou část. Navíc zbyde prostor pro skříňky. 

Kuchyňský ostrůvek vůbec nemusí být nudný. Zdroj: Designmag

Kuchyňské skříně často zabírají celý prostor od stropu k podlaze a prostor mezi dolními a horními moduly je určen pro police a pracovní desky. Ale proč nepoužít tento prostor k vybudování velkolepého akvária? 

V kuchyni vás rybky uklidní, až něco připálíte. Zdroj: Phil Kean Designs

Akvárium u krbu

Existuje mnoho způsobů, jak vylepšit vzhled krbu, ale možná žádný z nich není tak kreativní jako tento. Pohled na akvárium nad krbem je zárukou osvěžujícího, moderního a velkolepého zážitku. Jediná věc, kterou je třeba zvážit, je teplota vody. Umístění je vhodné pro chování teplomilných ryb.  A opět si můžete vybrat mezi malým klasickým akváriem postaveným nad krbem, nebo velkým, moderním akváriem, které obklopuje celý krb a dává mu jedinečný vzhled.

Takto zabudované akvárium je skutečně impozantní podívanou, při které si ani neuvědomíte styl celého zařízení.

Akvárium v ložnici

Kdo potřebuje u postele čelní desku, když může mít nad postelí umístěné velkolepé akvárium? Symbol luxusu a kouzla – takový dotek přinese exotické akvárium vašemu snění. Umístění může být opět ve stěně či na skříňce. Zvažte však, že některé ryby potřebují světlo i v době, kdy padáte únavou a potřebujete pro svůj spánek naopak tmu.  

Pozor, aby vás světlo a filtrace v noci nerušili. Zdroj: aq-pinter

Uklidněte se přímo v posteli. Zdroj: Modulfun

Akvárium podle Feng Shui

Kromě estetického přínosu získáte umístěním akvária i skvělý zdroj yangové energie. Aby tomu tak bylo, je třeba, aby v něm byly pouze zdravé ryby, v dobré kondici, které plavou v křišťálově čisté vodě. Špatné umístění však může mít zcela opačný efekt a způsobovat problémy. Vhodná je severní část domu pro aktivitu v práci, východ pro zdraví, jihovýchod pro přísun peněz.  

Vyberte vhodnou světovou stranu podle Feng Shui

Kam správně umístit akvárium

  1. Na vodu by nemělo svítit přímé slunce
  2. Místo by nemělo být rušné, spíš klidné, aby se ryby neplašily
  3. Kolem akvária ponechte odstup. Aby bylo dobře vidět na ryby a zároveň abyste ho mohli pohodlně obsluhovat
  4. Nezapomeňte na blízký přívod elektřiny a odpadu
  5. Velká akvária jsou těžká, proto promyslete, zda je podlaha unese, případně je pro jistotu postavte k nosné zdi

Fotogalerie:

Zdroj: Pinterest, Hrelooking, Designmag a archiv


You must be logged in to post a comment Login