Zahrada

Aeárium aneb minizahrádka za sklem

Od   | 

Už jste slyšeli o aeáriích? Jedná se o velmi zajímavý a hlavně originální způsob pěstování rostlin. Na své si přijdou především milovníci minimalismu a moderních dekorací, kteří upřednostňují v interiéru zeleň, byť i ve velmi malém množství.

Nenáročný moderní bytový doplněk – aeárium.

Pěstování rostlin ve skleněných, často závěsných nádobách, to vystihuje pojem aeárium, jenž vznikl spojením dvou latinských slov, které v překladu znamenají vzduch a země. Takovou vzdušnou zahrádku si můžete vyrobit sami doma, nebo zakoupit již zhotovenou prostřednictvím internetových e-shopů či v zahradnictvích a květinářstvích.

Po jakých rostlinách sáhnout?

Výroba samotných aeáriích není nic složitého, a jestliže si předem přichystáte potřebné komponenty, půjde vám práce pěkně od ruky. Uvidíte, že za pár minut nebudete mít co dělat. Avšak nejdříve věnujte pozornost správnému výběru rostlin.

Aeárium je vlastně malý skleník, tudíž se v takovém prostředí bude dařit druhům, které si libují ve vyšší vzdušné vlhkosti. Výběr ale musí být podřízen i velikosti skleněné nádoby a konečnému vzrůstu rostliny. Vůbec nejvhodnějšími rostlinami jsou ty, jež nevyžadují téměř žádný substrát, jako jsou třeba oblíbené tilandsie, mini orchideje či bromélie. Vedle nešlápnete ani s kapradinami, masožravými rostlinami, kaktusy nebo sukulenty, z těch můžeme doporučit například neokoukaný Sedum morganianum (opičí ocásek) nebo klasický netřesk.

Titěrná práce s osázením

Specifická skleněná nádoba s jedním větším otvorem, a často také s menšími větracími otvory, je většinou baňkovitého tvaru, ale možné je zakoupit také nádobku oválnou nebo ve tvaru koule, kapky i krychle. Aeária jsou zpravidla velká pouze pár centimetrů (8–20 cm), takže jejich osázení je velmi minimalistickou činností.

Aeária ozvláštní každou místnost. Dařit se jim bude také ve světlé koupelně.

Naspod nádoby nejdříve přijde drenáž, skvěle k tomuto účelu poslouží kupříkladu hrubší písek nebo štěrk drobnější frakce. Dále se přidá substrát vybraný na základě požadavků rostliny. Obě vrstvy by se mezi sebou neměly promíchat, tudíž dávejte při následující výsadbě pozor. Pak můžete okolí rostliny ozdobit kamínky či mušličkami, zalít minizahrádku pár kapkami vody, a to je vše. Hotová aeária se většinou zavěšují do oken na jutový nebo silonový provázek. Nezávěsné nádoby zase oživí každý smutný kout. 

Údržba

Péče o takové zahrádky za sklem je velmi jednoduchá. Rostliny stačí zalévat pomocí čajové lžičky nebo rosit rozprašovačem, a to maximálně jednou týdně, v zimě dokonce jednou za čtrnáct dní. Více zálivky si zaslouží kapradiny a méně dopřejte sukulentům, na ty si vzpomeňte klidně až za deset dní. Dbejte pouze na to, aby v aeáriích nebyly kusy uhnilých rostlin nebo přemokřený substrát, dlouho by vám pak radost nedělaly. Vodu používejte spíše odstátou, destilovanou, převařenou nebo dešťovou.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login