Inspirace

Adventní věnce

Od   | 

Advent pochází z latinského adventus, což znamená příchod. Je to začátek liturgického roku, období čtyř neděl před vánočními svátky. Je to doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a dobročinnosti.

Dříve to byla doba postní, kdy byly zakázány veškeré zábavy, tanec a zpěv. V západní tradici je advent také dobou zklidnění. Odpovídalo to životnímu stylu našich předků, jejichž přirozeným rytmem byla intenzivní práce v době od jara do podzimu, kdy bylo nutné zvládnout veškeré zemědělské práce, a odpočinek v zimě, kdy se vykonávaly domácí práce jako draní peří, šití, pletení, předení, tkaní ad.

Adventní věnec nemusí nutně být věnec. Mohou to být 4 svíčky v nejrůznějších dekoracích. Oblíbený je podlouhlý talíř.

Adventní věnec nemusí nutně být věnec. Mohou to být 4 svíčky v nejrůznějších dekoracích. Oblíbený je podlouhlý talíř.

Advent začíná první nedělí adventní, tedy neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Této neděli předchází Slavnost Ježíše Krista Krále, svátek připomínající Kristovu vládu nad světem a zdůrazňující, že ani státní moc nesmí rozhodovat o věcech, které přísluší Bohu – zejména v oblasti etiky, lidské důstojnosti, apod. Tradičním symbolem adventu je od 19. století adventní věnec, který má v různých oblastech různou podobu. V České republice nejčastěji se čtyřmi svíčkami, z nichž tři jsou fialové  nebo modré a jedna růžová. Fialová (nebo modrá barva) barva symbolizuje pokání, ztišení a čekání. Tradice zapalování svíček na věncích přímo vychází z židovské tradice zapalování osmi svící o svátcích zvaných Chanuka. Dříve byly věnce zavěšovány na stuhách, v poslední době jsou především kladeny na stůl. Zapalování stále většího počtu svící vyjadřuje stupňující se očekávání a radost.

Na věnci mají správně být tři fialové svíčky a jedna růžová.

Na věnci mají správně být tři fialové svíčky a jedna růžová.

Krok po kroku

Na první adventní neděli zapalujeme první fialovou svíčku, tzv. svíci proroků. Tato svíčka je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista.

Na druhou adventní neděli zapalujeme druhou fialovou svíčku, tzv. betlémskou, která reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky.

Na třetí adventní neděli zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou, která vyjadřuje radost z toho, že postní období je téměř u konce a adventní období získává slavnostnější ráz.

Na čtvrtou adventní neděli zapalujeme poslední fialovou svíčku, tzv. andělskou, která představuje mír a pokoj. Čtvrtá adventní neděle může připadnout na Štědrý den.

Konec adventu pak představuje západ slunce Štědrého večera. Vánoční svátky začínají Slavností narození Páně neboli Božím hodem vánočním, 25. prosince. V současnosti se jednotlivé adventní neděle označují také jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá. 

Fotogalerie:

Související články:

Jedlý adventní věnec

Jaký vánoční stromek můžete mít doma?

Vánoční dekorace na dveře

Vánoční dekorace z šišek

Dekorativní vánoční stromek na zeď

Originální vánoční dekorace

Venkovský interiér v romantickém pojetí

Co sluší provence interiérům?

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *