Inspirace

Advent je za dveřmi. Vyrobte si vlastní věnec: Je libo klasika, nebo méně tradiční?

Od   | 

Advent je za dveřmi, a proto přichází čas na to, poohlédnout se po adventním věnci, který ozdobí stůl. Rozhodli jste se ho letos vyrobit sami? Ať už dáte přednost klasice, nebo netradičnímu pojetí, potřeby pro věnec najdete v přírodě a drobné doplňky v obchodě za pár korun.

Svíčky můžeme uspořádat i do jedné řady, zdroj: Pinterest

 Jaký základ?

V první řadě je důležité pořídit korpus věnce. Zvolit můžeme polystyrenový, či slaměný kruh v různých velikostech. Zakoupit se dají v hobby marketech, nebo na trzích. Cenově vyjdou zhruba nastejno avšak na slaměný věnec spotřebujeme méně chvojí a větviček, jelikož slaměný korpus není tolik vidět a neprosvítá. Bílý korpus je nutný hustě obalit, aby polystyren nikde nevyčuhoval. Slaměný věnec navíc symbolizuje mnohem více, protože sláma o Vánocích připomíná narození Ježíška ve chlévě. 

Korpus věnce může být z polystyrenu, nebo slámy. Zdroj: Pinterest

Výběr větviček na věnec

Pokud chcete, aby vám věnec vydržel dlouho, vybírejte chvojí z jedle, tisu, nebo túje ze zahrady. Smrkové větvičky vypadají pěkně, ale brzy opadají a píchají. Pěkně vypadá také kombinace několik druhů jehličnatých větviček. Na věnec lze pro zajímavost přidat také listnatá cesmína. Teoreticky lze na adventní věnec použít jakákoliv zeleň, jen je třeba ji pravidelně rosit, aby neuvadla. Pokud chcete něco jiného, než jsou jehličnaté větve, vyzkoušejte věnec obalit mechem, který se na věnec přímo lepí tavnou pistolí. Ostatní větvičky postupně drátem přivazujeme seshora věnce do boků tak, aby překryly všechna prázdná místa.

Větvičky lze i kombinovat. Zdroj: Pinterest

Šiškový originál

Jestliže nechcete věnec v podobě zelené klasiky, pak si vezměte k ruce šišky. K polystyrenovému základu lepte tavnou pistolí šišky kolem dokola a dbejte na vzájemné překrytí tak, aby nikde korpus věnce nevyčuhoval. Někdo k šiškovému věnci nepoužívá základ v podobě hotového korpusu a šišky lepí k sobě tak, dokud nevytvoří požadovaný kruh. Takto vytvořený věnec je sice krásný, ale velmi křehký. Věnec vytvořený ze šišek už skoro nepotřebuje žádné doplňky, protože šišky sami o sobě nabudí pravou, vánoční atmosféru. Doplnit je můžete mechem, ozdobami, ovocem, nebo stužkami v libovolné barvě. Skvěle vypadá na pár šišek nanést trochu stříbrné, nebo zlaté barvy, ale opravdu jen decentně. Nemáte šišky? Použijte ořechy a po adventu můžete věnec sníst.

Šiškový adventní věnec bude originální. Zdroj: Pinterest

Využijte ovoce

Slyšeli jste někdy o adventním věnci, tvořeným pouze z ovoce? Pak se vrhněte na jeho výrobu. Usušené ovoce na věncích většinou vídáme pouze jako doplněk. My ovoce použijeme ale jako hlavní materiál. Nakupte si citróny, pomeranče, nebo jablka a začněte. Na korpus věnce nalepujte tavnou pistolí libovolně usušené ovoce. Nechcete-li použít korpus, můžete ovoce navlékat na silnější drátek avšak pamatujte, že věnec nebude tolik bohatý. K dozdobení použijte například skořápky ořechů, nebo skořici. Takto vyrobený věnec dokonale provoní celou místnost. 

Usušte ovoce a vytvořte z něj věnec. Zdroj: Pinterest

Dozdobení věnce

Na ozdobení adventního věnce lze použít cokoliv, podle vaší fantazie. Často se na věncích objevuje symetrické zdobení naproti sobě v páru v podobě ozdob, mašlí, nebo ovoce. V posledních letech tvoří dominantu věnce stylové mašle s drátěným lemem, který drží tvar. K věnci je přichytíme pomocí vazačského drátku. Použít lze samozřejmě i klasické stuhy, ze kterých vytvoříme mašle pomocí obloučků vrstvených na sebe.  Adventní věnec doplňte například sušeným ovocem, skořicí, peříčky, dřevěnými, či skleněnými ozdobami, nebo třpytkami. Důležité je, aby byl adventní věnec laděn do jednoho stylu a do určité kombinace barev, která se k sobě bude hodit. 

V poslední době frčí věnec z vánočních ozdob. Zdroj: Pinterest

Svíčky nesmí chybět

Pro adventní věnec jsou charakteristické 4 větší svíčky, které bývají na věnci uspořádány symetricky, i asymetricky. Dříve se většinou objevovaly v červené, nebo bílé barvě, ale dnes již na věncích vidíme téměř všechny barvy svíček. Jedna svíčka, by však měla mít odlišnou barvu, nebo odstín, než mají ostatní tři svíčky. Je jen na vás, jestli na svůj věnec pořídíte kulaté, úzké, nebo vysoké svíčky, ale důležité je pamatovat na bezpečné upevnění přímo k věnci. Svíčky většinou umísťujeme na kovové držáky, které poté zapíchneme do samostatného věnce. 

Dáte přednost tenkým, či silnějším svíčkám? Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login