Ložnice

9 skvělých tipů pro malou ložnici

Od   | 

Ložnice bývá jedním z nejmenších pokojů. I když tam chodíme jen přespat, je nutné, aby tato místnost nepůsobila stísněným dojmem. Takový výsledek nemá totiž pozitivní dopad na naši psychiku.

1. Vyberte správný rám postele

Zvolíte lůžko s masivním dekorativním rámem. Nejen že tím ztrácíte drahocenné centimetry, které zabere nevhodný, příliš robustní rám postele, ale ještě riskujete, že se v malém prostoru o rám opakovaně udeříte. Volte proto postel bez rámu nebo tenkými čely a bočnicemi, které zaberou jen pár centimetrů. Myslete i na to, že optimální průchod okolo postele by měl být 50 cm.

2. Vyberte k posteli nástěnné lampy

Doporučujeme zvolit nástěnná světla umístěná na zdi nad postelí (nad oběma polovinami lůžka, aby každý nocležník měl svoje), nikoliv vedle postele. Napojení přímo ve zdi ušetří prostor, který by zabraly kabely vedoucí do zásuvky.

3. Racionalizujte úložné prostory

Dejte přednost multifunkční skříni před několika kusy nábytku (šatní skříň, komoda, nočního stolek). Pravděpodobně se do místnosti více skříní nevejde, navíc budou budit dojem nepořádku. Jedna správně zvolená skříň až ke stropu bude působit upraveně. Zkuste využít čela postele.

4. Využijte zrcadel

Nezapomeňte alespoň na jednu stěnu či dveře skříně použít zrcadlo, které prostor opticky zvětší. Dvě zrcadla proti sobě mohou vyvolat dojem nekonečna.

5. Vestavné police se hodí vždycky

Pokud to prostor dovolí, vybudujte vestavěné niky a police. Působí decentně a zároveň nezabírají místo ve srovnání s policemi, trčícími ze zdi do prostoru.

6. Nezapomínejte na prostor pod postelí

Při výběru lůžka volte rám s nohami, pod které se vejdou úložné krabice. Například, bude-li matrace umístěna na dvaceti centimetrových nohách, pohodlně se pod postel vejdou úložné boxy s výškou 10 cm, které se hodí pro ukládání povlečení, přikrývek, dokumentů… Nebo volte postel se zabudovaným úložným prostorem, který otevřete vyklopením části s matrací.

7. Nemalujte všechny stěny na bílo

Bílá barva rozjasní místnost, ale ani barvám se není třeba vyhýbat. Nechte bílý strop a 3 stěny. Na poslední stěnu použijte tmavou barvu, která dodá pokoji hloubku. Nejvhodnější je vymalovat stěnu v záhlaví postele, která se zároveň i nejrychleji špiní.

8. Využijte stěny a výšku stropu

Stěna v záhlaví postele snese mimo lampiček i úložné prostory. Všechny skříně a police, které jsou zavěšené, uvolní prostor u podlahy, což není v malé místnosti nikdy k zahození. Zkuste zavěšený výklopný pracovní či kosmetický stolek.

9. Oddělte spací část pevnou prosklenou zástěnou

Prosklení nebrání průniku světla, a přitom zajistí určité soukromí a dodá pocit intimity. Vhodné jsou stěny, které lze zcela nebo částečně odsunout či otevřít pro snazší proudění vzduchu. Zároveň lze před takovou stěnu z druhé strany postavit nízkou skříňku nebo stolek. Budete-li si chtít dopřát soukromí, můžete skleněnou příčku doplnit závěsem.


You must be logged in to post a comment Login