Zahrada

8 letošních trendů pro vaše zahrady

Od   | 

Zahradní architektura není jen o sázení a kombinaci rostlin či barev. Jde především o vytvoření takového prostředí, které nás osloví svým duchem a probudí přesně takový pocit, jaký si přejeme.

Letošní trendy v zahradní architektuře kráčejí směrem k bezúdržbové zahradě, která je šetrná k životnímu prostředí. Najdeme v ní zároveň použití autentických materiálů, jedlé rostliny, netradiční osvětlení, ale i kontrast mezi nábytkem a zelení. Každou chvíli strávenou na zahradě bychom si měli naplno užít, ona je tu totiž pro nás a ne my pro ni. 

1. Kontrast černá versus zelená

Důraz je kladen na barevný kontrast zahradních konstrukcí a staveb oproti zeleni. Využívá se převážně kombinace černé a zelené. Tento trend je lehce aplikovatelný i pro rodiny, které již mají zahradu určitým způsobem zařízenou a hledají pouze způsob, jak její punc oprášit, aniž by museli vše předělávat. Stačí nabarvit starý altán, zahradní domek či lavice a hned stávající zahrada dostane nový nádech.

 

2. Jemnost a cit pro barevné odstíny výsadeb

Letošním heslem pro květiny je jednoduchost a jejich ladění do jedné barvy v různých odstínech. Majitelé zahrad začínají upouštět od bezmyšlenkovitého sázení ve stylu „zasadím vše, co výrazně kvete, aby to bylo vidět“ a volí výsadbu tón v tónu. Mimo to také zvažují, jak bude výsadba vypadat v průběhu celého roku, zatímco jedna část bude odkvétat a jiná rozkvétat. Výsledkem je promyšlená, celoročně působivá kombinace rostlin.

3. Jedlá zahrada

Jednoznačným trendem je sázení zeleniny a ovoce. Přispívá tomu i skutečnost, že je v dnešní době módní čas od času zajít s proutěným košíkem na farmářský trh. Stále více si uvědomujeme kvalitu doma pěstovaných plodin a máme chuť tento trend přenést i do soukromého života. Každý kus salátu, který se objeví na nedělním stole, nebo jablko utržené na svačinu vám dá pocit pýchy a naplnění z dobře odvedené práce.

Celé video najdete zde

4. Respekt k životnímu prostředí

Zejména, bavíme-li se o nakládání s půdou, dešťovou vodou, kompostem, energií a v neposlední řadě také upouštění od zemědělské chemie. Čím dál tím častěji se prosazuje i práce s lokálními materiály, které nevyžadují nákladnou dopravu z cizích zemí, jež přispívá k znečišťování životního prostředí ve formě spotřebovaného paliva a znečištění ovzduší.

5. Domácí dřeviny i rostliny

Bezpochyby roste využívání domácích neexotických druhů dřevin a rostlin. V dnešním světě, kde je téměř vše dostupné na objednání, již nemáme potřebu chlubit se sousedovi s cizokrajnou exotickou rostlinou, která by navíc stála nemalé úsilí, abychom ji udrželi v dobrém stavu. Trendem je naopak zahrnout do zahrady domácí druhy rostlin (často plevelných), které jsou snadné na údržbu.

6. Zahrada s minimální údržbou

Lidé většinou nemají času nazbyt, a když už si najdou chvilku, kterou chtějí na svém kousku zeleně strávit, nechtějí, aby je kolem rušili pobíhající zahradníci s nůžkami a kolečky. Na zahradě si chceme užívat soukromí, je to přece jen naše místo pro relaxaci. Zahradníci z celého světa proto dnes přicházejí s konceptem předepsaných bylinných i dřevitých společenstev, která patří k sobě a vyžadují podobné podmínky k pěstování. Díky tomu jejich údržbu zvládneme i vlastními silami. Takovéto kombinace rostlin jsou natolik sehrané, že mezi sebe záškodný plevel nepustí a nám ušetří práci.

7. Méně travnatých ploch

Trávníky jsou poměrně náročné na údržbu a vyžadují častou péči. Proto se začíná preferovat přeměna části travnaté plochy na husté výsadby nejrůznějších rostlin, které nejenže zajistí celoroční působivost a dynamiku v naší zahradě, ale navíc potřebují střih jen dvakrát do roka.

8. Zapěstované živé ploty

Živý plot má řadu výhod. Lépe chytá prach i hluk a v zahradě působí přirozeně. Navíc k jeho výsadbě nepotřebujeme ani souhlas souseda, ani stavební povolení. Řada kvalitních zahradnických podniků si nastupujícího trendu všimla a začíná nabízet dospělé, zapěstované bloky různých druhů živých plotů v rozmanitých velikostech.

You must be logged in to post a comment Login