Obývací pokoje

7 tipů pro správný výběr sedací soupravy

Od   | 

Chcete se těšit domů? To na vás ale nesmí v ledničce čekat jen skromná večeře na plastovém tácku do mikrovlnky! Sice potěší, ale nenadchne. Ale příjemně spočinout na skvělé pohovce, to je jiné kafe!

A je-li pohovka nejen pohodlná, ale přináší-li ještě něco navíc, stane se bezpochyby středobodem každého obývacího pokoje. Vybírejte ty s přidanou hodnotou, jako je úložný prostor, integrované rozkládací lůžko nebo stolek.

1. Umístění sedací soupravy, aneb máte dostatek místa?

Sedací soupravu je vhodné umístit tak, aby na ni padl pohled přímo ze vstupního území či od dveří do pokoje. Sedačky volně stojící v prostoru spolu s křesly však vyžadují tolik místa, aby je bylo možné pohodlně obejít kolem dokola. Velké jednoúčelové kusy sedacího nábytku pořizujte výhradně do rozměrného prostoru, kde je pravděpodobné, že je v dohledné době nebudete potřebovat přemisťovat.

2. Stavebnice

Plošně limitovaný pokoj si žádá sedací nábytek skladebný. Proto ho kombinujte z jednotlivých lehkých dílů podle potřeby do dvou, tří, i čtyř i vícemístných pohovek. Libovolně z nich vytvářejte i rohové sestavy a nezapomeňte využívat také jednotlivá křesla. Toto řešení umožňuje snadno proveditelnou změnu a zároveň i operativní přesun kteréhokoliv dílu také za hranici obývacího pokoje.

3. Pevná kostra

Žádným překvapením není ani jejich mnohaletá služba při zachování kvality i patřičného estetického dojmu. Přestože pohovka vypadá na první pohled dobře, může mít vadný skelet. Nejlepší jsou kostry z tvrdého dřeva, které pojí šrouby a matky. Takové můžete i po letech nechat opravit.

4. Husté není tvrdé

Dnes běžně používané polyuretanové pěny, z nichž se sedačky zhotovují, dávno vytlačily staré materiály a vedle konstrukce pohovky ovlivňují její funkčnost. Mějte na zřeteli jejich hustotu. Pokud chcete kvalitní sedačku, nemusí být tuhá, ale zajímejte se o  objemovou hmotnost výplně.

5. Moderní oděv

Při výběru čalounění vsaďte na kvalitu, předpokládanou životnost materiálu a účel, který má sedačka či křeslo plnit. Najdete látky vzdorující odření, protržení i zašpinění, případně vlhkosti, dokonce i přehřátí. Nabídnuty vám mohou být i materiály schopné odvádět statickou elektřinu a nehořlavé. Více než u ostatního textilu v bytě je v případě pohovek důležitá pružnost, přizpůsobivost a tvarová paměť látky.

6. Zdravé lenošení

Správně řešený čalouněný sedací nábytek, který vhodně podpírá páteř a zároveň umožňuje operativní změnu polohy, pomáhá předcházet zdravotním potížím. Dovolí vám totiž příjemně odpočívat. Multifunkční pohovky dnes umožňují díky mnoha různým doplňkům nejen pohodlné sezení, ale i jiné činnosti. Možná že vám přijdou vhod nastavitelné opěrky s pohyblivými područkami nebo plocha sedačky rozšířená tak, že současně plní i funkci podnožky.

7. Jak nakupovat

  1. Volte raději neutrální barvy i vzory, nápadné vás mohou časem otravovat.
  2. Pamatujte na užitné vlastnosti výrobku a jeho údržbu.
  3. Sledujte objemovou hmotnost výplně.
  4. Ujistěte se, že na použité materiály nemá někdo z rodiny alergii.

You must be logged in to post a comment Login