Zahrada

7 tipů, jak zakrýt zdi a zídky

Od   | 

Pro porůstání nižších zídek nám vždy dobře poslouží různé druhy skalniček. Vysazujeme je tak, aby nám po celý rok některá z nich kvetla. Skalničky jsou nenáročné rostliny, které dobře snáší osluněná stanoviště i chudou půdu.

Převislé rostliny zakryjí zeď alespoň z části.

1. Pokud vysadíme například různě barevné odrůdy netřesků (Semvervivum) vytvoříme tím zajímavý barevný efekt.

2. Koberec jemných květů oblíbených floxů (Phlox) v různých barvách zakryje nevzhledné místo v období od dubna do května, poté je vystřídají plné či jednoduché květy zvonečku (Campanula), které mohou být v barvě bílé, růžové, fialové, modré i modrofialové až do srpna.

3. Stinná a vlhčí místa jsou ideální pro osázení hortenzií (Hydrangea). V kombinaci například s bohyškami (Hosta) nám vytvoří příjemné kvetoucí zákoutí.

Zakrýt zeď můžete i pomocí květiny zasazené v květináči.

4. Velmi netradičním řešením je stěna z bambusových výhonů sestříhaných do tvaru živého plotu s obnaženou spodní částí. Rychle rostoucí bambus (Bambusa) je poměrně nenáročná rostlina, která snáší i velmi nízké teploty (dle druhu), je však vhodné je před zimou chránit vyšší nastýlkou.

5. Nevzhlednou zástěnu či zeď můžeme oživit barevnými truhlíky či květináči, které na jaře osázíme cibulovinami, v létě balkonovými a pokojovými rostlinami a na podzim stálezelenými dřevinami, listopadkami, vřesy a doplníme kukuřičnými klasy a dýněmi.

Skalkové rostliny sázejte tak, aby kvetly postupně. Stěna tak bude barevná celou sezonu.

6. Kdo rád mlsá, ocení na zahrádce zelenou stěnu s malinami či ostružinami. Maliník i ostružiník potřebuje k opoře vyvazovat. Malé děti jistě ocení beztrnné (thornfree) odrůdy.

7. Dobrou volbou pro slunné a teplé stanoviště je samozřejmě réva. I tam, kde není mnoho místa a přesto toužíte po čerstvém ovoci, lze stromek vyvázat na kovovou konstrukci u zdi. Pozor na rozrůstání kořenového systému.

Řada bambusových stromků bude působit v zahradě roztomile a můžete je zasadit i před pěknou zeď.

Jabloň přisazená ke stěně. Větve zakrývají starou zeď.

Co s PET lahvemi? Tady je jeden neotřelý nápad, který může zakrýt starou zeď.

Foto: archiv


You must be logged in to post a comment Login